Prieskum: Ako plánujú dovolenku Slováci v roku 2020 v čase korona krízy?

BRATISLAVA 1. jún 2020 – Od 27.4. 2020 do 30.4.2020 prebiehal na stránke portálu Zlavomat.sk prieskum, do ktorého sa zapojilo 2 328 respondentov. Podľa výsledkov prieskumu si takmer 80 % Slovákov letnú dovolenku ešte tento rok nezakúpilo, 12 % má už zakúpenú dovolenku do zahraničia a 8 % respondentov si už zakúpilo dovolenku na Slovensku. Najpočetnejšou skupinou z hľadiska veku, ktorá sa do prieskumu zapojila, boli ľudia v produktívnom veku od 30 do 60 rokov, ktorí tvorili 69 % respondentov.

“Z prieskumu prebiehajúceho v čase vrcholiacej pandémie na Slovensku vyšlo, že väčšina Slovákov ešte nemá kúpenú letnú dovolenku, avšak to zároveň neznamená, že sa svojich plánov na tento rok úplne vzdávajú, ” hovorí Aleš Mlátilík, riaditeľ portálu. “Prílev zahraničných turistov bude toto leto určite výrazne nižší, a preto je pre hoteliérov v týchto časoch aspoň mierne dobrou správou, že Slováci chcú dovolenkovať doma, ” dodáva.

Až 46 % z tých respondentov, ktorí si doteraz dovolenku ešte nezakúpili, ju plánujú stráviť tento rok na Slovensku. Len 14 % stále plánuje svoje dni voľna stráviť v zahraničí, ak to bude možné a pomerne veľká časť (28 %) sa ešte stále rozhoduje, prípadne už je rozhodnutá, že letnú dovolenku úplne vynechá (12 %).

Primárne dôvody, pre ktoré sa veľká skupina respondentov o dovolenke ešte nerozhodla, alebo sa rozhodla ju vynechať, sú hlavne obavy o ochranu vlastného zdravia a neistota v suvislosti s finančnou situáciou.

Pri voľbe dovolenky na Slovensku respondenti plánujú ubytovanie najmä v penziónoch, hoteloch či apartmánoch, ale z veľkej časti tiež v chatách a chalupách, ktoré sú už však často v súčasnosti takmer vypredané až do jesene.

Z tých respondentov, ktorí chcú na dovolenku vyraziť, sa najväčšia skupina orientuje na augustový termín. Aktuálna situácia preto príliš nenahráva ubytovaniu už v júli, ako tomu bolo po minulé roky. Naopak, posun termínov môže znamenať vyšší dopyt po domácom cestovaní v septembri, ktorý aj časť respondentov označila ako najvhodnejšiu alternatívu klasických letných mesiacov.

Pokiaľ ide o dĺžku pobytov, najväčšia časť ľudí plánuje dovolenku v priemernej dĺžke 1 týždeň, prípadne viac. Pre jednu štvrtinu to bude obdobie kratšie ako týždeň, ale zároveň viac dní ako víkend. Krátkodobé ubytovanie bude síce stále dôležitou súčasťou letného dopytu, avšak z prieskumu sa dá predpokladať, že priemerný počet prenocovaní sa môže mierne zvýšiť. 

1. júna 2020