Hrad Devín – Národná kultúrna pamiatka

Hrad Devín – Národná kultúrna pamiatka

Hrad Devín je zrúcanina vypínajúca sa na mohutnom brale nad obcou Devín na sútoku riek Moravy a Dunaja. Je bohatý na históriu a je jedným z najstarších historicky doloženým hradným objektom.

V Bratislave či okolí sa dá robiť veľa vecí, ísť si napríklad opekať, navštíviť ZOO, ale môžeme ísť aj trocha za históriou. Kedže má malý len tri roky, návšteva zámku s výkladom histórie by ho ešte až tak veľmi nezaujala, ale ísť na nejakú zrúcaninu, tak to je už oveľa lepšie. Vybrali sme sa pozrieť si hrad Devín. Pravdou je, že okolie mu už bolo známe, kedže sme tam už raz boli, lenže vtedy sme si vybrali návštevu mini ZOO a vstup na hrad sme už nestihli.

Po deviatich rokoch minulý rok sprístupnili horný hrad a ten poskytuje jeden z najkrajších výhľadov v Bratislave. Je vidieť sútok riek, políčka v susednom Rakúsku, celú mestskú časť Devín, Devínsku kobylu, nižšie položené hradné objekty hradu.

Po vstupe cez hlavnú bránu máme po pravej strane Ranokresťanskú kaplnku a po ľavej pozostatky osady z 11. – 13. storočia. V časti stredného hradu sa nachádza šesťdesiat metrov hlboká hradná studňa a zvyšky obytných hospodárskych priestorov. V suteréne renesančného paláca na strednom hrade je výstavná sieň využívaná na sezónne výstavy s tematikou histórie hradu, na múre paláca je pamätná tabuľa pripomínajúca historický výlet slovenskej mládeže na Devín, ktorý organizoval Ľudovít Štúr. V jaskyniach horného hradu je stála expozícia Hrad Devín v 13. –20. storočí. Okolie sa dá pozrieť aj ďalekohľadom, ktorý je v hornom hrade. Medzi dolným a stredným hradom sú základy veľkomoravského kostola. Nájdeme tu aj pozostatky muničného skladu a cestu zo 17. storočia.

Deti si môžu zastrieľať z luku, prebehnúť medzi vrecami, ktoré sa hýbu, pozrieť si repliky zbraní, ku ktorým dostanú aj veľmi poučný výklad. Na hrade je aj pitná voda, WC a veľa lavičiek, kde sa dá oddýchnuť alebo si len tak posedieť a nechať sa unášať krásou, ktorá ich obklopuje.

Vstupné na hrad je pre dospelých 5 EUR a pre deti od 6 rokov 2,50 EUR. Do konca septembra je vstup v utorok -piatok od 10:00 do 18:00. V sobotu – nedeľu je od 10:00 do 19:00. Posledný vstup je vždy polhodinu pred zatvorením. V pondelok a mimo sezóny je vstup len do areálu hradu, zatvorené sú výstavy a neposkytujú sa ani výklady. Vstupné je 2 EUR.

Po návšteve hradu sa dá občerstviť v niektorej reštaurácii pod hradom, v automate sa dá kúpiť pamätná minca a okolie poskytuje veľa možností na prechádzky. Pár metrov od hradu je aj mini ZOO a dá sa povoziť na poníkoch. Na Devín vedie aj cyklotrasa a dá sa tam ísť aj loďou. Možností je naozaj veľa, september by mal byť ešte teplý, tak odporúčam urobiť si pekný výlet na túto zrúcaninu opradenú rôznymi historkami. 

Ibíčko

Ibíčko

Som na rodičovskej dovolenke a spolu so synom rada cestujem a navštevujem nové miesta. Vo voľnom čase (ako zvláštne to znie) behám a čítam knihy.