TIP na VÝLET: Ruiny hradu Branč

TIP na VÝLET: Ruiny hradu Branč

Hrad Branč sa nachádza medzi Senicou a Myjavou. Týči sa nad obcou Podbranč v časti Podzámok a patrí medzi najstaršie hrady na Záhorí.

Z hradu sa zachovali len obvodové múry a časť vnútorného opevnenia. Hrad je rozdelený na dve hlavné časti – dolný hrad a stredný hrad. Stredný hrad je od dolného hradu oddelený hlbokou priekopou.

Musím sa priznať, že ja som do tohtoročného leta tento hrad nepoznala. Jeden večer som na internete našla informáciu o Ceste k medovníkovej chalúpke na Branči a hneď som vedela, že tam nemôžeme chýbať. A tak sme prvú júlovú nedeľu s kamarátkou zbalili deti a na obed sme sa vybrali za novým dobrodružstvom.

Všetko sa začalo pri vstupe, kde deti dostali diplom so svojím menom a na jeho zadnej strane bolo osem okienok. Každé okienko malo miesto na pečiatku, ktorú deti dostali, ak splnili úlohu na danom stanovišti. Kým prišli k medovníkovej chalúpke, museli prejsť cez prekážky, striekať vodu s hasičmi, nachytať rybky, strieľať z kuše a luku, rozdeľovať motýlikov podľa farby kvetov, maľovať… Keď všetkým týmto prešli, dostali sa do cieľa a to bolo kriku a plaču, keď zbadali ježibabu. Od nej potom dostali medovníček, ktorý si mohli vyzdobiť.

Celá táto akcia je súčasťou hradných slávností na Podbranči a okrem plnenia úloh deti mohli pozerať divadielko, poskákať si na nafukovacom hrade, pošmýkať, dať si namaľovať tvár. V bufetoch sa dalo občerstviť, čo v taký krásny deň padlo veľmi vhod.

Cena vstupného počas tejto akcie bola pre dospelých 2,50 EUR a pre deti 2 EUR. V sezóne, ak sa nekoná žiadna akcia býva len symbolické. Prístup na hrad ja nenáročný a zvládnu ho aj malinké detičky. Už teraz sa tešíme a sme zvedaví, akú tému pripravia na budúci rok. Odporúčam sa tam ísť pozrieť, deti budú nadšené. Podľa legendy na hrade straší čierna pani, krásna dcéra z jedného z hradných pánov. Bola veľmi prieberčivá a tak ju otec preklial a odvtedy čaká na niekoho, kto by ju odklial. 

Ibíčko

Ibíčko

Som na rodičovskej dovolenke a spolu so synom rada cestujem a navštevujem nové miesta. Vo voľnom čase (ako zvláštne to znie) behám a čítam knihy.