Tip na výlet: Vida! Zábavný vedecký park v Brne

Tip na výlet: Vida! Zábavný vedecký park v Brne

Boli ste už s deťmi v Brne? Okrem krásneho historického centra, zoo a planetária sa určite oplatí navštíviť aj brnenské výstavisko, kde v súčasnosti prebieha výstava zábavného vedeckého parku s názvom „Vida!“.

Vedecký park „Vida!“ je určený pre všetky vekové kategórie. Zabavia sa tu malí aj veľkí. Nájdete ho na už spomínanom brnenskom výstavisku, konkrétne v pavilóne D. Parkovanie je možné pred výstaviskom a v čase, keď sa tam nekonajú iné významné veľtrhy, je bezplatné.

Park je otvorený denne, v pondelok od 9:00 do 14:00, v utorok až piatok od 9:00 do 18:00 a cez víkendy od 10:00 do 18:00. Vstupné pre dospelých je 190 Kč (cca 7.5 €), pre deti od 3 do 15 rokov, študentov a seniorov je to 110 Kč (cca 4.5 €). Deti do 3 rokov majú vstup do parku zdarma. Po areáli sa môžete pohodlne pohybovať aj s detským kočíkom.

Vedecký park sa rozprestiera na ploche 5000 m2 a ponúka viac ako 170 exponátov, ktoré vám odhalia zákonitosti a zaujímavosti tohto sveta. Celá expozícia je rozdelená do piatich tematických okruhov, a to Planéta, Civilizácia, Človek, Mikrosvet a Detské science centrum určené pre detí od 2 do 6 rokov.

V časti Planéta môžete napríklad rozpútať tornádo, vypustiť teplovzdušný balón či vyskúšať na vlastnej koži silu víchrice. Okruh Civilizácia ponúka možnosť vyskúšať 3G letecký simulátor, otestovať silu vlastného hlasu či vztlak v rôznych typoch krídel. V časti Človek nájdete napríklad echo trubicu, cez ktorú môžete počúvať vlastnú ozvenu alebo mega srdce, v ktorom vlastnoručne rozpumpujete krv. Mikrosvet zas ponúka možnosť zostaviť DNA, zmraziť svoj vlastný tieň či postaviť magnetickú sochu. Pre najmenších je určené Detské science centrum s vlastným dopravným ihriskom, archeologickým pieskoviskom či preliezačkami. Vedecký park tak ponúka zábavu aj poučenie pre všetky vekové kategórie.

Každá vstupenka obsahuje QR kód, pomocou ktorého si pri niektorých atrakciách môžete na svoj profil nahrať fotky, videá alebo iné výsledky. Tie si potom môžete pozrieť buď na obrazovkách priamo vo vedeckom parku alebo neskôr v pohodlí domova.

Po celom parku sa pohybujú aj miestni lektori, ktorých spoznáte podľa modrého trička a radi vám odpovedia na vaše otázky.

Väčšinu exponátov si návštevníci môžu vyskúšať sami. Nájdete tu však aj 3G letecký simulátor alebo možnosť prejsť sa po lane vo výške 6 metrov a tieto si vyžadujú asistenciu lektorov. Časy, kedy sa tieto atrakcie dajú využiť, sú pravidelne hlásené rozhlasom, takže určite to nepremeškáte.

Okrem stálych expozícií nájdete vo vedeckom parku aj dočasné výstavy a sprievodný program. Za ten sa už zvykne platiť zvlášť. Areál parku ponúka aj jedáleň, kde sa môžete občerstviť, ako aj darčekový obchod, kde si zas môžete kúpiť nejaký ten suvenír na pamiatku. 

Tami

Tami

Odjakživa som zbožňovala cestovanie a spoznávanie nových miest. Teraz, keď som už mamou, zbožňujem to ešte viac, pretože mi do mojej cestovateľskej partie pribudol skvelý parťák.