Hrad Šomoška – krátky výlet s množstvom zaujímavostí

Hrad Šomoška – krátky výlet s množstvom zaujímavostí

Jednou nohou kráčate po Slovensku, tou druhou ste už v Maďarsku. Aj toto sa vám pri výstupe na hrad Šomoška, ktorý sa rozprestiera takmer na hranici Slovenska s Maďarskom môže stať. Okrem zrúcaniny hradu na vás čaká unikátny 9 m kamenný vodopád a kamenné more. Plavecké rukávniky, nechajte ale doma na túto nenáročnú túru postačí dobrá nálada.

Cestu nájdete aj keby ste nechceli

Zrúcaniny hradu Šomoška sa nachádzajú v obci Šiatorská Bukovinka okres Lučenec. V obci je odbočka k hradu dobre značená. Ak prichádzate zo smeru od Fiľakova z hlavnej cesty odbočíte vľavo a úzkou, novou 4km dlhou asfaltkou sa dostanete na parkovisko. Hneď pri parkovisku je informačné centrum v ktorom sa platí vstupné (1,5 € /dospelá osoba). Druhou možnosťou je výstup na hrad z Maďarskej strany. Cesta k hradu je krátka a pre aj rekreačného turistu veľmi nenáročná. Odporúčam určite tú zo Slovenskej strany.

Národná prírodná rezervácia s piatym stupňom ochrany

K zrúcanine hradu vás vyvedie náučný chodník (značený zelenou) dlhý 1,6 km, ktorý má 8 zastávok a prevýšenie 106 m. Cesta ta aj späť vám potrvá cca 2 hodiny. Ide o botanicky, zoologicky ale unikátmi veľmi príjemnú túru v národnej prírodnej rezervácii (stupeň ochrany je tu rovnaký ako v Tatrách). V Bukovinskom potoku, ktorý je v dolnej časti náučného chodníka nájdete vzácnych rakov riečnych a salamandru škvrnitú. Len o kúsok vyššie vyviera prameň Krudy Forras, o ktorom legenda hovorí, že kto sa z neho napije omladne minimálne o 5 rokov. Pri prameni sa nachádzajú umelo vytvorené jazierka. Vaša cesta pokračuje prevažne bukovým lesom do ktorého nezasiahla ľudská ruka od roku 1954. 

K cieľu túry máte v ceste ešte 4 milióny starú prekážku

Tesne pod hradom sa nachádza kamenný vodopád, ktorý predstavuje celoeurópsky unikát. Vodopád vznikol stuhnutím lávy pred 4 miliónmi rokmi a tvoria ho 9 metrové 5 a 6 stranné stĺpy. V tesnej blízkosti vodopádu je z úlomkov týchto stĺpov kamenné more. Pri výstavbe hradu Šomoška (v cca 13–14 storočí) boli tieto stĺpy použité ako stavebný materiál. Od kamenného vodopádu je to už len pár metrov k zrúcaninám hradu Šomoška. Zrúcaniny hradu sú členité a nájdete tú pekné vyhliadky. Výhľad máte na Slovenskú ale aj Maďarskú stranu. Vidieť môžete kameňolom (Maďarská strana), ale aj sopečné pohorie Mačacia (Slovenská strana).

Výlet ktorý si chcete zopakovať

Túra na hrad Somoška je veľmi príjemnou prechádzkou, počas ktorej objavíte stále niečo nové. Výlet k tomuto hradu si určite radi zopakujete. Ako možnosti obmeny trasy sa vám ponúka náučný chodník Mačacia, ktorý vás na zrúcaniny hradu vyvedie cez kameňolom či vyhliadkovú vežu. Po túre (alebo pred) si môžete vydýchnuť v mini areáli okolo informačného centra, ktorý vám ponúka: detské ihrisko, miesto na opekanie a posedenie. 

Ivulík

Ivulík

Maminka ambasádorka