TIP NA VÝLET: Náučný chodník Súľovské skaly

TIP NA VÝLET: Náučný chodník Súľovské skaly

Veron 4. 1. 2019 Zdieľať

Ak hľadáte tip na nenáročný výlet spojený s krásnymi výhľadmi a bonusom v podobe hradu, tak určite navštívte Súľov. Nachádza sa tu okruh – náučný chodník, ktorý vedie centrálnou časťou Súľovských skál. Isto neoľutujete.

Trasa:

Súľov, parkovisko – Gotická brána – Súľovský hrad – Lúka pod hradom – Lúka pri Kamennom hríbe – Súľov, parkovisko

Náučný chodník tvorí celkovo 17 informačných panelov s údajmi o miestnej flóre, faune a geológii. S 13 mesačným dieťatom na chrbte v nosiči nám trasa trvala približne 1,5 hodiny spolu s prehliadkou hradu aj keď na smerovníkoch je predpokladaný čas trasy 1hod 50 min.

Trasa vedie krásnym lesným prostredím, striedajú sa prudšie stúpania s miernejšími a približne v polovici cesty na hrad sa nachádza Gotická brána. Aby ste ju videli musíte zísť zo značeného chodníka a kúsok ďalej sa vám naskytne krásny výhľad na tento skalný gotický štýl podľa ktorého bola pomenovaná.

Súľovský hrad:

Cestou na najvyššie miesto výletu si ešte pár výhľadov užijete a na hrad sa dostanete pomocou rebríkov a úchytov v skalách.

Samotná zrúcanina hradu ponúka viacero výhľadov na všetky strany, pomocou rebríka sa viete dostať až do najvyššej časti hradu odkiaľ dovidíte naozaj široko ďaleko. S nosičom na chrbte sa tam ale nedostanete, pretože otvor na prechod je príliš nízky.

Následne trasa pokračuje na Lúku pod hradom kam sa dostanete pomocou rebríkov a zábradlí. Toto miesto je označené ako miesto na oddych, dá sa tu opiecť a nachádza sa tu aj studnička kde si môžete doplniť vodu. Odtiaľ je to už na parkovisko len kúsok miernym klesaním.

Tipy:

  • V prípade chladného počasia je dobré pribaliť sebe aj deťom rukavice kvôli rebríkom a kovovému zábradliu.
  • Pre menšie deti odporúčam turistický nosič, s ktorým trasu hravo zvládnete.
  • Hlavne cez víkend sa vyberá parkovné, preto odporúčam zaparkovať buď ešte pred parkoviskom na poslednej zákrute tesne pod skalami alebo pri kostole priamo v Súľove. 

Veron

Veron

Som mama malej Magdalénky, tridsiatnička s detskou dušou, milovníčka palaciniek a dobrej hudby. Rada športujem a spoznávam nové miesta spolu s mojou rodinkou.