Tip na výlet: Nielen názov piva, ale aj krásny hrad!

Tip na výlet: Nielen názov piva, ale aj krásny hrad!

Vedeli ste, že na kopci sopečného pôvodu týčiaceho sa nad známym pivovarom stojí jeden z najstarších a najväčších hradov na Slovensku? Mám dve správy, tá zlá je, že sme ho nechali dosť schátrať a zub času na ňom zanechal stopu, tá dobrá je, že sa ho ujali dobrovoľníci a zažíva veľký comeback!

Na hrad sa dá chodiť aj v zime, je to prechádzka, ktorá vás riadne zahreje a vyhnete sa davom ľudí, ktorí sú tam počas teplejších dní. Odmenou vám bude nie len dobrý pocit, že ste niečo urobili pre svoje zdravie ale aj krásny výhľad na mestá pod vami.

Po vjazde do mesta Veľký Šariš, ktoré sa nachádza len kúsok od Prešova vás budú navigovať tabule až ku parkovisku, ktoré je pod hradom. Dostanete sa tam aj autobusom. Parkovisko je nestrážené, také poľné, preto je lepšie naplánovať si umývanie auta až po výlete. Z parkoviska je to tempom, ktoré je ideálne pre detičky aj s prestávkami na pitie približne hodinku do kopca. Výhoda je, že celý čas idete po ceste, ktorá nie je síce v najlepšom stave, ale zvládnete to aj s malými deťmi s kočiarom.

Rodičia väčších detí ocenia to, že po ceste sú informačné tabule, kde sa dočítate o flóre aj faune, ktorá sa nachádza na hradnom kopci. Pri každej je aj lavička, preto je vhodné ich využiť na prestávku, dozvedieť sa niečo nové a precvičiť si aj čítanie.

Približne v polovici cesty je dokonca altánok, ktorý v teplejších mesiacoch môžete využiť na opekanie. Pri výstupe na vrch máte možnosť obísť si celý hrad, trasa je vyznačená a je dlhá jeden kilometer. Potom si už môžete pozrieť hrad zvnútra. Nechýbajú ďalšie pútavé informačné tabule.

Uprostred nádvoria je veža, ktorá je pomenovaná Donjon. Je z nej nádherný výhľad avšak je uzamknutá, počas mesiacov november až apríl je však umožnené cez víkendy dostať sa na ňu aj so sprievodcom ale vždy len v časoch 11:00, 12:00, 13:00 a 14:00. Priamo pod ňou sú umiestnené dve delá, ktoré potešia nie len chlapcov. Oproti veži je veľká krytá terasa, ktorú môžete využiť na načerpanie nových síl. Ak budete mať šťastie možno stretnete aj pána s poníkom, ktorý sa tam chodí pravidelne prechádzať,  je veľmi milý a dovolí deťom poníka aj pohladiť. Určite je to veľmi pekný a náučný výlet respektíve minitúra. 

Mamma

Mamma

Som mama štyroch detí a preto u nás nikdy nie je nuda a vždy vymýšľame niečo nové.