TIP na výlet: V sídle rodu Moglód

TIP na výlet: V sídle rodu Moglód

Mamma 11. 3. 2019 Zdieľať

Poznáte rod Moglód? Asi nie. Ale určite poznáte Kapušany pri Prešove. Obec vzdialená cca 9 km smerom na Bardejov sa môže pochváliť zrúcaninou krásneho hradu z 13.teho storočia, ktorého prví majitelia boli práve rodu Moglód.

Aj napriek tomu, že bol vypálený, opravený a potom opäť na príkaz snemu zbúraný patrí medzi zrúcaniny, kde sa dodnes zachovali na niektorých stenách zvyšky omietok. Krajšiu tvár mu dávajú aj dobrovoľníci, ktorí mu vracajú pôvodnú podobu.

Ku hradu sa dostanete cez obec Kapušany, treba však pozorne sledovať smerové tabule, nakoľko musíte odbočiť z hlavnej cesty. Dostanete sa až ku rampe, ktorá je pomyselným štartom tejto po ľavej strane je urobená odstavná plocha. Cesta na hrad, ktorá je aj v zime krytá pred snehom vďaka korunám stromov vedie zmiešaným lesom. Pár metrov po vstupe do lesa je po ľavej strane pekné jazierko. Cesta je dosť široká, nie je to klasická lesná cestička, preto sa po nej kráča ľahko aj s kočiarom. Iba v jednej časti je sklon trošku strmší, ináč je to veľmi príjemná prechádzka.

Celý výstup na hrad trvá aj s deťmi maximálne hodinku. Ak sa veľmi ponáhľate, je tam aj mini skratka, tá vám však ušetrí najviac 5 minút.

Hrad je otvorený stále, veža však len v prípade priaznivého počasia a výstup na ňu je možný len po dohode so sprievodcom. V mesiacoch december až marec sa môžete telefonicky skontaktovať s obecným úradom Kapušany a dohodnúť si vyhliadku, avšak samotný hrad je umiestnený tak, že človek sa môže kochať nádherným výhľadom aj bez toho, aby sa tam dostal.

Tiež má sprístupnených veľa zákutí a sú na ňom urobené rôzne drevené „terasy“, vďaka ktorým je možné dostať sa až na okraj hradieb, tak nie je problém urobiť si na pamiatku krásnu fotku.

Aj počas chladnejších mesiacov bolo na hrade blato, tomu odporúčam prispôsobiť obuv. Praktickou vecou, s ktorou sme sa doteraz na turistike nestretli je WC umiestnené priamo pod hradom, preto nemusíte odbiehať počas prechádzky do lesa poza kríčky.

Tak isto pod hradom sa nachádza aj jedna krytá terasa, kde viete skonzumovať občerstvenie, ktoré ste si zabalili. Na hrade už takáto možnosť nie je. Ak ste si nič nezbalili, v obci Kapušany sa nachádza nie jedna prevádzka, kde sa viete dobre najesť. Takže ak máte radi históriu, krásne výhľady a dobré prechádzky, určite odporúčame nevynechať Kapušiansky hrad! 

Mamma

Mamma

Som mama štyroch detí a preto u nás nikdy nie je nuda a vždy vymýšľame niečo nové.