Mestský park Lučenec, klenot medzi parkami

Mestský park Lučenec, klenot medzi parkami

Park je miesto, ktoré do zoznamu aktivít mamičiek a detí určite patrí. Od skorej jari do neskorej jesene v ňom dokážeme stráviť toľko času, koľko ho máme. Minimálne o Mestskom parku v Lučenci to platí určite. Tento park totiž patrí k najkrajším a aktivitami najbohatším parkom vrámci celého Slovenska.

Na začiatok spomeniem jazierko s plávajúcimi labuťami, mini ZOO, detskú zónu s preliezkami a pieskoviskom, psíčkarska zóna, či in-line okruh. Toto je ale len strohý výber atrakcií. Veď posúďte sami.

Park s históriou

Mestský park Lučenec je naozaj výnimočný. Už samotný rok, z ktorého pochádza, čo to napovedá o jeho kvalitách. Založený bol v roku 1884 a rozprestiera sa na ploche 17 ha. Jedinečným ho robí majestátnosť starých a obrovských stromov, ktorých tu nájdete viac ako 35 druhov. Podobne je to aj druhmi živočíchov. Nezaostávajú ani kvetinové záhony a celkom netradične vás hneď na začiatku privíta kvetinová dekorácia v podobe niekoľko metrovej labute – symbolu parku.

Je to miesto, z ktorého sa deťom domov nechce

Na deti tu čaká mini ZOO s lamami, ovečkou, kozami, nezbedným káčerom, právom pretŕčajúcim sa pávom. Tiež sú tu holuby, perličky či bažanty. Už v spomínanom umelo vybudovanom jazierku s ostrovčekom s príjemným posedením si pokojne plávajú labute a kačice. Detská zóna so šmýkačkami, hojdačkami, pieskoviskom, kolotočom a inými atrakciami je akousi samozrejmosťou. Tiež tu nájdete detskú fit cestu, či prechádzku rozprávkovým lesom, kde nie je problém stretnúť dreveného žabieho princa, ale aj iné rozprávkové bytosti, alebo si obzrieť perníkovú chalúpku.

Šport má v parku zelenú

Park sa postupom rokov začal prispôsobovať aj športovým aktivitám obyvateľov. Okrem behu môžete využiť Inline – dráhu na korčuľovanie pre malých aj veľkých nadšencov, ale aj fit cestu so strojmi na cvičenie pre dospelých. V parku sú tiež dve trasy cyklistického náučného chodníka (Lučenec- Poltár- Málinec, Lučenec – Ľadovo- Ipolytarnóc).

Ešte nekončíme, park v ponuke pokračuje

V parku nájdete rozárium s fontánou, amfiteáter, pagaštanovú alej, altánok, niekoľko odpočinkových miest na sedenie a lavičky. Občerstviť sa môžete v reštaurácii Biela Labuť (aktuálne prebieha menšia rekonštrukcia pred sezónou). Pre psíčkarov je tu špeciálne vyčlenené miesto na ich venčenie. V parku sa myslelo ale aj na environmentálnu výchovu, hlavne tých najmenších. Veľmi zaujímavou a hravou formou cez rôzne informačné ale aj interaktívne náučné tabule sa tak môžete dozvedieť viac o vtačích druhoch žijúcich v parku, spoznať stromy na základe ich kmeňov, alebo sa započúvať do zvuku parku v panely „Melódia vo vetre“ (to je len ochutnávka náučných panelov). Všetko toto je vám bezplatne k dispozícii denne v čase od 6:00 do 22:00. Park je tiež miestom rôznych podujatí. Od medzinárodnej výstavy psov cez najrôznejšie detské akcie, stačí sa rozhodnúť a pozrieť si program aktivít na stránke mesta. 

Ivulík

Ivulík

Maminka ambasádorka