Múzeum, kde sa deti nebudú nudiť

Múzeum, kde sa deti nebudú nudiť

Tami 15. 4. 2019 Zdieľať

Ak máte deti, ktoré sú doslova uchvátené autami, poznajú ich značky, zaujímajú ich veterány, výskajú a tešia sa pri každej ceste vlakom, neváhajte a vezmite ich do múzea dopravy. Okrem toho, že sa určite zabavia, aj sa niečo nové naučia.

Múzeum dopravy sa nachádza v blízkosti hlavnej železničnej stanice v Bratislave v priestoroch prvej bratislavskej stanice parostrojnej železnice z 19. storočia. Parkovanie je možné priamo pred vstupom do múzea a je bezplatné.

Múzeum je otvorené každý deň okrem pondelka od 10:00 do 17:00, pričom posledný vstup je možný o 16:30. Odporúčame si na múzeum vyčleniť približne hodinku, prípadne ak sú vaše deti ozaj veľkí fanúšikovia áut a vláčikov, aj viac. Vstupné pre dospelých sú 4 €, deti nad 6 rokov, žiaci, študenti a dôchodcovia si zaplatia 2 € a deti do 6 rokov majú vstup do múzea zdarma. Ak by ste chceli v múzeu fotiť či kamerovať, pripravte si ďalšie 2 €. Každú prvú nedeľu v mesiaci je vstup do múzea pre všetkých zdarma. Múzeum je veľmi obľúbené, ročne ho navštívi približne 20 tisíc návštevníkov.

V samotnom múzeu nájdete časť venovanú cestnej doprave, v rámci ktorej deti určite zaujme zbierka vozidiel od tých úplne najstarších bez motora, cez medzivojnové až po vozidlá z druhej polovice 20. storočia. Zo železničnej dopravy ponúka múzeum prehliadku parných, motorových aj elektrických rušňov a nákladných vozňov. Časť múzea je venovaná aj železničnej technike, rovnošatám a iným predmetom z oblasti železničnej dopravy.

Okrem stálej expozície nájdete v múzeu aj dočasné výstavy. Aktuálne sú to 100 rokov lodiarstva v Československu a Slovenská stopa vo vesmíre. Prvá spomínaná približuje, ako prebiehala stavba lodí na území bývalého Československa, vysokoškolská výučba stavby plavidiel, ale tiež plavba po Dunaji. V múzeu ju nájdete do konca augusta 2019. Druhá výstava vznikla pri príležitosti 20. výročia vesmírnej misie Štefánik, na ktorú sa vydal prvý slovenský kozmonaut Ivan Bella. Výstava potrvá do konca apríla 2019. 

Múzeum dopravy zaujme menších aj väčších, dokonca i dospelých. Preto, ak vám počasie nebude priať alebo budete mať s deťmi chuť prestriedať parky a ihriská za niečo iné, určite sa sem vydajte. 

Tami

Tami

Odjakživa som zbožňovala cestovanie a spoznávanie nových miest. Teraz, keď som už mamou, zbožňujem to ešte viac, pretože mi do mojej cestovateľskej partie pribudol skvelý parťák.