Tip na výlet: Vápenná s krásnymi výhľadmi

Tip na výlet: Vápenná s krásnymi výhľadmi

Veron 10. 5. 2019 Zdieľať

Jeden z najkrajších vrcholov Malých Karpát je určite Vápenná – Roštún (752 mnm), ktorá je zároveň tretím najvyšším vrchom pohoria. Na výber sú dve trasy, zo Sološnice a z Plaveckého podhradia. Obe sú vhodné pre rodiny s deťmi, dĺžka aj náročnosť trasy je podobná z oboch miest, takže ideálne odporúčam vyskúšať obe.

Trasa: Sološnica – Malá Vápenná – Vápenná a späť

Toto je trasa dĺžkou aj náročnosťou ideálna aj pre najmenších členov rodiny. Zaberie Vám približne 3 hodiny a odmenou vám budú krásne výhľady na okolité vrchy. Na vrchole je vybudovaná železobetónová rozhľadňa, ktorej výška dosahuje 5 metrov a ktorá ešte viac umocní zážitok z výhľadov, ktoré sa tu naskytujú.

Z Bratislavy sa do Sološnice dostanete za približne 45 min. Ak sa nechcete prechádzať po asfaltovej ceste v obci Sološnica, odporúčam zaparkovať na konci dediny odkiaľ vedie cesta rovno do lesa. Zelené značenie vás dovedie až k Zákazu vjazdu, takže určite sa nestratíte.

Po asi pol hodinke mierneho stúpania po zelenej značke sa dostanete k smerovníku Malá Vápenná odkiaľ cesta pokračuje po červenej značke smerom na vrchol kde sa dostanete približne za hodinku.

Tip pre náročných

My sme si zvolili dlhšiu trasu, okruh zo Sološnice na Vápennú a následne cez Mesačnú lúku, Sklený vrch, Sklenú hutu a cez Sedlo Skalka spať do Sološnice.

Tento okruh má do 20 km, takže sa treba pripraviť na celodenný výlet. Výhodou je, že po ceste sa nachádzajú altánky a ohniská, kde si môžete s deťmi oddýchnuť, prípadne opiecť nejakú dobrotu a načerpať energiu. 

Veron

Veron

Som mama malej Magdalénky, tridsiatnička s detskou dušou, milovníčka palaciniek a dobrej hudby. Rada športujem a spoznávam nové miesta spolu s mojou rodinkou.