Rozprávkové ihrisko na Havranej skale

Rozprávkové ihrisko na Havranej skale

Ivulík 17. 6. 2019 Zdieľať

Ak prechádzate Novohradom, určite sa oplatí spoznať ho aj z maďarskej strany hraníc. V Novohradskej župe v obvode Szécsény sa nachádza obec Hollókő, ktorá je považovaná za najkrajšiu obec celého Maďarska. V tejto obci nájdete kombináciu folklóru, turistiky a detského ihriska, ktoré vyzerá úplne inak ako tie ostatné.

Hollókő – prvá obec na svete zapísaná do Zoznamu Svetového dedičstva UNESCO.

Na Slovensku je menším ekvivalentom pre túto obec náš „Vlkolínec“. V obci Hollókő sa nachádza 67 chránených objektov. Ide o živý skanzen- dedinku v ktorej žije cez 300 obyvateľov, ktorých život je úzko spätý s folklórom a tradíciami. Tomu sa v tejto dedinke naozaj nevyhnete. Muškáty v okeniciach drevené ploty. Nachádza sa tu napríklad poštové múzeum, múzeum krojových bábik, ale aj kováčske a či hrnčiarske dielne. Ak vám doma vyrastá malý folklorista určite jeho pozornosť v tejto dedinke udržíte aj na niekoľko hodín.

Myslelo sa aj na tých najmenších

Ak máte ale menšie deti, ktoré nebaví chodenie po úzkych uličkách vykladaných „mačacími“ hlavami určite ich poteší veľmi pekné detské ihrisko. Je to v podstate ihrisko ako ostatné, s preliezkami, šmýkačkou, detskými hojdačkami, ale napriek tomu je úplne iné. Také rozprávkové, netuctové a s umeleckou hodnotou.

Každá „atrakcia“ má svoje opodstatnenie, konečnú podobu, ktorá súvisí s miestom na ktorom sa nachádzate. Je na ňom zachytené všetko. História v podobe domčekov – preliezok aj prírodné podmienky – hopsadlá v tvare rôznych vyhynutých živočíchov, nachádzajúcich sa na tomto mieste. Určite sa ho oplatí aspoň raz zažiť. Ihrisko nie je veľké ale také s dušou a ak to máte k nemu na skok, určite si ho choďte pozrieť aj keby vás nič iné nezaujímalo.

Turisticky vyhľadávaná lokalita

Táto obec je turisticky vyhľadávanou lokalitou, ktorá je už na to pripravená. Novo vybudované viacúrovňové parkoviská pre autá, ale aj autobusy, nové infocentrum a sociálne zariadenia. V blízkosti hotel s reštauráciou. Relatívne malá obec, ale nájdete v nej všetko čo na tento typ výletu potrebujete. A ak by vám predsa bolo málo, môže si vybehnúť na hrad Havraní kameň – čo vlastne aj Hollókő v preklade znamená (Havraní kameň). Cesta na hrad je nenáročná, ale v závere s množstvom schodov. Určite nie na kočík a ideálne pre deti, ktoré zvládnu menšiu túru samé.

Nakoľko ide o turistickú oblasť, je potrebné sa pripraviť na platenie vstupného v podstate takmer za všetko (vstup na hrad, vstup do jednotlivých domčekov, dielní, múzeí, parkovné). Na rozprávkové ihrisko je vstup voľný. Dorozumievanie v slovenčine tu veľmi nefunguje, s angličtinou ako tak pochodíte, ale určite nie všade, ruky – nohy to ale zachránia. 

Ivulík

Ivulík

Maminka ambasádorka