Mama blogerka | Spoznávame okolie Bratislavy

Mama blogerka | Spoznávame okolie Bratislavy

Ibíčko 21. 5. 2018

Bratislava leží na úpätí Malých Karpát a práve tie poskytujú veľa možností na výlety s deťmi a turistiku. Len pár kilometrov od Bratislavy sa na vápencom brale nad dedinkou Borinka nachádza zrúcanina hradu Pajštún.

Výstup naň je vhodný aj pre deti, preto neváhajte, do batohu zbaľte špekáčiky, slaninku, chlebík a vyberte sa na opekačku spojenú s prekrásnymi výhľadmi. Na Pajštún sa dá dostať viacerými cestami, tá z Borinky je najmenej náročná a trvá najkratší čas. Z hradu zostali zachovalé jeho obvodové múry, veľká časť areálu je priechodná a nachádza sa v nej veľa ohnísk. Toto miesto je veľmi obľúbené aj medzi lezcami.

Biofarma Príroda

​O pár kilometrov ďalej, v katastri obce Stupava sa na mieste bývalej Botanickej záhrady nachádza Biofarma Príroda. Salaš vzdialený neďaleko Bratislavy Vám poskytne únik od zhonu veľkomesta. Dá sa tu stráviť s deťmi celý deň. Je to taký raj pre deti, kde môžu vidieť veľa zvieratiek, pohrať sa na niektorom z dvoch ihrísk, pochutnať si na bryndzových haluškách  a iných dobrotách, ktoré poskytuje koliba. Nachádza sa tam aj pekárnička, kde pečú veľmi chutné bochníky, dajú sa tam kúpiť syrové výrobky a veľa ďalších maškŕt.

Dedinka Sološnica

​Ak máte chuť pozrieť sa aj trocha ďalej, tak tridsať kilometrov od Biofarmy sa dostanete do dedinky Sološnica. Stadiaľ sa dá vybrať na veľa túr, nie všetky sú ale vhodné pre deti. Výstup po modrej značke na Petrklín dá zabrať, ale na jeho konci vás čaká stožiar s výhľadom na všetky svetové strany. Má 15 metrov a asi na desiatom sa a nachádza vyhliadková plošina, na ktorú vyleziete po kovovými obručami zabezpečenom rebríku. Vedľa stožiara sa nachádza ohnisko, okolo ktorého sú lavičky, nad ohniskom je mriežka na opekanie a doska slúžiaca ako stolík. Pre menšie deti tento výstup nie je veľmi vhodný. My sme nevedeli do čoho ideme a vyšli sme tam s chlapcami, ktorým do troch a štyroch rokov chýba ešte pár mesiacov. Cesta dole pre nich bola veľmi náročná a tým pádom dala zabrať aj nám.

  • ​V týchto miestach sa určite ešte oplatí vybehnúť na Vápennú a Vysokú. Sem vedú prístupnejšie chodníky a môžete tam zobrať aj deti.
  • Neďaleko  nad obcou Plavecké Podhradie sa nachádza zrúcanina Plaveckého hradu. Prístup je nenáročný a výhľady sú krásne.
  • A ak by niekomu chýbala voda, tak cestou domov sa môžete zastaviť na Bobrej hrádzi v Kuchyni alebo vodnej nádrži v Lozorne.

Možností je veľa, treba si len vybrať, obuť vhodnú obuv a môže sa ísť spoznávať krásy hôr v okolí Bratislavy. A nezabúdajte na najdôležitejšie, že ak ste schopní si do lesa niečo priniesť, tak zvyšky sa tak isto dajú aj odniesť a nie nechávať v lese! Prírodu si treba chrániť. 

Ibíčko

Som na rodičovskej dovolenke a spolu so synom rada cestujem a navštevujem nové miesta. Vo voľnom čase (ako zvláštne to znie) behám a čítam knihy.

Zaujal vás článok? Toto sa vám bude páčiť!