Kam cez víkend? Blogerka radí Keltské nálezisko Archeoskanzen Havránok!

Kam cez víkend? Blogerka radí Keltské nálezisko Archeoskanzen Havránok!

Mamma 24. 8. 2020

Máte chuť nadýchať sa histórie, dozvedieť sa niečo nové, navštíviť skutočne zaujímavé múzeum, no má to jeden háčik – nechcete sa zbytočne motať v interiéroch? Čo tak navštíviť miesto, ktoré spĺňa všetky predchádzajúce podmienky a navyše je pod holým nebom? Poďte objaviť nevšedný archeopark!

Z plážového kúpaliska v Liptovskom Trnovci sa viete loďou prepraviť priamo na Havránok.Z plážového kúpaliska v Liptovskom Trnovci sa viete loďou prepraviť priamo na Havránok.

Ak ste niekedy prechádzali krásnou prírodou okolia Liptovskej Mary, určite ste všimli informačnú tabuľu označujúcu Archeoskanzen Havránok. Ide o magické miesto, ktoré učarovalo mnohým dávnym obyvateľom Liptova a jeho návšteva je veľkolepým zážitkom. Preto, ak nabudúce okolo tejto tabule pôjdete, zavítajte tam – sľubujem, že neoľutujete! 

Vďaka tomuto miestu zažijete cestovanie časom až do mladšej doby železnej, kedy na tomto území žili legendami opradení Kelti. Tí „liptovskí“ sa nazývali Kotíni. Archeopark je výnimočný aj tým, že nálezy nie sú iba odkryté, ale dokonca sú zrekonštruované, či nanovo vytvorené. Zrejme aj to dodáva tomuto miestu takú neopísateľnú atmosféru.

Celé Keltské sídlo sa nachádza na kopci a jeho časť uvidíte už po príchode na parkovisko. Počas našej návštevy sa tam dokonca ani nevyberalo parkovné. Čím bližšie ste k Havránku, tým je kopec strmší. S kočíkom to zvládnete, no bezbariérový prístup to veru nie je.

Hneď na začiatku vás privíta krásny útulný domček so studňou, ktorý si môžete pozrieť aj zvnútra. Ďalej sa vydáte po ľavej strane, kde uvidíte úzke schodíky, ktorými sa presuniete až na lesnú cestičku, ktorá vás zavedie k ďalším stavbám. Môžete tu nájsť strážnu vežu, totemy, základy a opevnenie stredovekého hrádku na vrchole Havránka.

Počas letnej sezóny je archeoskanzen dejiskom rozličných kultúrnych podujatí, ako sú šermiarske súboje alebo ukážky keltských náboženských obradov či rozličných remeselných činností.

Počas návštevy bude akousi čerešničkou na torte krásny výhľad na Liptovskú Maru. Pre milovníkov zátiší stojí za spomenutie pôvodná veža stredovekého kostola Panny Márie, ktorú si môžete pozrieť nielen z výšky, ale sa popri nej aj poprechádzať.

Otváracie hodiny sú každý deň od 8:30 do 18:30 v dňoch od 1. júna do 15. septembra. Vstupné pre deti nad šesť rokov je 1 € a pre dospelého sú to 2 €. Nikto vám však nebude merať, koľko času tu strávite, a preto si myslím, že to môže byť pekný, takmer celodenný výlet

Mamma

Som mama štyroch detí a preto u nás nikdy nie je nuda a vždy vymýšľame niečo nové.

Zaujal vás článok? Toto sa vám bude páčiť!