Kam vyraziť na poriadnu turistiku? Vyskúšali sme Roháče - najkrajšiu časť Tatier!

Kam vyraziť na poriadnu turistiku? Vyskúšali sme Roháče – najkrajšiu časť Tatier!

Tina a Scotty na cestách 29. 7. 2021

ČO STE V TATRÁCH NEVIDELI?

Hovorí sa, že Roháče sú najkrajšou časťou Tatier. Ak patríte medzi tú hŕstku ľudí, ktorých naše navyššie pohorie doposiaľ príliš neoslovilo, možno zmením váš názor.

Viem, o čom hovorím, sama sa do Tatier príliš nehrniem. Na môj vkus je tu veľká koncentrácia ľudí a miestami to tu vyzerá ako v lunaparku. Ak však chcete vidieť veci, ktoré ste nikdy nevideli, smelo Tatry odporúčam.

Veď kde inde môžete na turistickom chodníku v horách stretnúť paničky v balerínkach s Gucci kabelkou? Mladých chalanov, ktorí si s prenosným reprákom robia v lese diskotéku? Influencerky, ktorých oblečenie napovedá, že im čoskoro niekto bude volať HZS. Deti “týrané” rodičmi, ktorí im nasľubovali, že na najbližšej chate dostanú zmrzlinu (áno, na tej, ktorá je vzdialená 18 kilometrov)? Samozrejme, berte to s nadhľadom a verte, že napriek, tomu, že v našich horách stretnete kadekoho, Tatry su najmä neskutočne krásne hory, ktoré čakajú na preskúmanie.

NEBERTE NA ĽAHKÚ VÁHU SVOJE SILY A POČASIE

Tatry – to nie je iba Štrbské pleso a lanovka na Lomničák. K videniu je tu toho samozrejme omnoho viac. Napríklad neskutočná príroda, ktorú nám závidia i mnohí zahraniční turisti. Naše malé – veľké hory sú čarovné, ale treba pamätať na to, že aj nebezpečné. Zlatým pravidlom je nepreceniť svoje silynepodceniť počasie. V roku 2019 bol celkový počet zásahov Horskej záchrannej služby na Slovensku až 2886!

3 TIPY NA TRASY PO ROHÁČOCH

S partiou sme si naplánovali výlet do Zápaných Tatier, pod ktoré patria aj Roháče. Pri výbere trasy sme zvažovali viac možností. Najjednoduhšia turistika ide smerom k Roháčskym plesám. Vedie tu tiahla cesta dolinou a len dostať sa ku chate pod plesá trvá časovo okolo hodiny. Celková turistika náučným chodníkom a následne Zelenou dolinou trvá vyše 5 hodín.

Postup trasy:

Pozrite si viac tipov na výlety v Tatrách

Ďalšou možnosťou, ktorú sme zvažovali bola hrebeňovka:

Takáto trasa je ideálna, ak sa vyráža už priamo z Ťatliakovej chaty. Tá je však funkčná iba od 15. júna do 30. septembra.

My sme napokon vyrazili od parkoviska pod Spálenou, kde sme zaparkovali auto za 3 € na deň. Plán bol prejsť okruh:

Ako sa ale hovorí, dvakrát meraj a raz rež. Táto turistika je dosť náročná, a to nielen časovo. Vyrazli sme totiž pomerne neskoro, pretože sme sa museli najskôr dopraviť na Oravu do Zuberca.

Spoznajte Oravu aj vy

Podľa máp sme mali trasu zvládnuť za 8 hodín, avšak zrejme by nám to trvalo asi o niečo viac. Síce sme mali pomerne rýchle tempo, no skalnatý terén a veľké prevýšenia nás zdržali. Mohli sme využiť lanovku, ktorá vedie pod Salatín, čo by nám ušetrilo nachodených cez 400 výškových metrov, ale koniec koncov by to zas až taká veľká výhra nebola.

Najviac sme sa zapotili pri stúpaní na Brestovú, z ktorej sme museli opäť zostúpiť, než sme začali výšľap na Salatín. To tiež nebola prechádzka ružovým sadom. Silný nárazový vietor nás sprevádzal skoro celým hrebeňom. Napokon sme sa rozhodli zo Salatína vrátiť tou istou trasou. Párik turistov, ktorí išli ten istý okruh ako my, sa rozhodli ho dokončiť. Tak sme si popriali veľa šťastia a vydali sa každý svojou cestou.

ČO JE DOBRÉ MAŤ SO SEBOU?

Pozor – vždy treba myslieť aj na cestu späť. Aj keď som bola odhodlaná okruh dokončiť, som rada, že sme to otočili. Blížila sa totiž tma a zostup bol rovnako náročný ako výstup. Vždy je to záťaž hlavne na kolená. Veľmi dobým pomocníkom sú trekingové palice, ktoré pomôžu rozložiť fyzický tlak. Samozrejmosťou je vhodné oblečenie a obuv. Veď nikto z nás nechce ísť domov v sprievode chlapcov z horskej služby.

Takže ak máte chuť utiecť od zhonu každodenného života a dopriať si relax, naše veľhory sú k tomu priam stvorené. Najlepšie po takej túre ale padne večer v horúcej vírivke a poriadna masáž.

Navštívte wellness v Tatrách

Vyraziť môžete s rodinkou, priateľmi, sám, či so štvornohým miláčikom, ten však musí byť na vôdzke, ako v každom národnom parku. Horám zdar! 

Tina a Scotty na cestách

Sme dvojčlenný tím dychtivý po dobrodružstvách. Milujeme hory, či už slovenské, alebo tie za našimi hranicami. Môj parťák Scotty je taký mix border kólie, ktorý precestoval za svoj život asi viac než poniektorí ľudia. S dávkou irónie komentujem naše spoločné cesty a snažím sa inšpirovať ľudí k zážitkom, na ktoré budú spomínať celý život.

Zaujal vás článok? Toto sa vám bude páčiť!