Krása ako vystrihnutá z Mrázika: už ste boli na vyhliadke Devínska Kobyla?

Krása ako vystrihnutá z Mrázika: už ste boli na vyhliadke Devínska Kobyla?

Zuzana Holubcová 21. 12. 2020

Zdá sa, že vyhliadka na Devínskej Kobyle, ktorú postavili v Malých Karpatoch v lete tohto roku, sa teší mimoriadnej obľube. Nečudo, veď v lesoch blízko Bratislavy prakticky okrem Kamzíka nemá konkurenciu. Za priaznivého počasia z nej dovidíte až na Alpy, Viedeň či Zobor v Nitre. Potešte sa pohľadom na krajinu s bielymi vrcholkami stromov ako v ruskej rozprávke.

Autori zo štúdia Architekti – Šebo Lichý sa pri tvorbe architektonického návrhu inšpirovali modlivkou zelenou, ktorá sa u nás vyskytuje predovšetkým na južnom Slovensku a južnej Morave. Pri troche fantázie veža naozaj pripomína modlivku – je to krásna a efektná rozhľadňa. Stavba je 21 metrov vysoká a má 7 vyhliadkových plošín, na vrchol vás dovedie 112 schodov. Konštrukcia je postavená z ocele a váži dovedna 35 ton.

Vyhliadková veža má dovedna 7 poschodí. Z vrcholu dovidieť na Kamzík (v pozadí). Foto: I. MinárikVyhliadková veža má dovedna 7 poschodí. Z vrcholu dovidieť na Kamzík (v pozadí). Foto: I. Minárik

Stavba je relatívne nová a okolie by sa zišlo skultúrniť. Zatiaľ vás na vrchole okrem výhľadu čaká len pár lavičiek na posedenie a informačná tabuľa. Je možné, že hore narazíte aj na takýto provizórny stánok s občerstvením. Za bratislavské ceny si môžete dať klobásku, pivo či medovinu.

Parkovanie a prístupové trasy

K vyhliadke vedie niekoľko prístupových trás. Dostanete sa sem:

  • z Devína: od hradného brala po červenej značke
  • z Karlovej Vsi: z konečnej zastávky na Dlhých Dieloch (Kuklovská) po modrej alebo červenej k rázcestiu Jezuitské vrchy, odtiaľ na Švábsky vrch, následne po červenej značke k rozhľadni
  • z Devínskej Novej Vsi: po modrej značke do lesa pod „Lipové“, odtiaľ treba sledovať zelenú značku až na vrchol
  • z Dúbravky: od kostola v Dúbravke treba ísť po modrej značke na Švábsky vrch, odtiaľ pokračujte po červenej cez Dúbravskú hlavicu až k rozhľadni

Kto sa chce k rozhľadni priblížiť autom, najjednoduchšie a najrýchlejšie je to z Dúbravskej hlavice, kam vedie asfaltová cesta. Tu je možné aj zaparkovať po oboch stranách cesty a odtiaľto už treba hore po vlastných, prípadne na bicykli.

O tom, že rozhľadňa je medzi Bratislavčanmi naozaj populárna, svedčí aj to, že cez víkendy tu býva plno. Z tohto miesta je to chôdzou hore asi 30–40 minút.  V záverečnej fáze trasy vás prekvapia schátrané budovy a bunkre bývalej raketovej základne. Je tu naozaj mnoho schátraných, zdevastovaných budov a vybetónovaných jám, preto najmä ak idete s malými deťmi, buďte radšej obozretní na každom kroku.

Bunkre v areáli raketovej základne.Bunkre v areáli raketovej základne.

Výhľady

V zimných mesiacoch je výstup na vyhliadku oficiálne zakázaný. Má to určite svoje dôvody, pretože pri silnom vetre je každý krok hore náročný.  V praxi ho ale turisti nerešpektujú. Ak sa predsa za bezveterného počasia vydáte až hore, vedzte, že je to na vlastné riziko. S deťmi výstup hore v zime určite neriskujte.

Výhľad smerom na Devínsku Novú Ves, v pozadí Slovnaft. Foto: I. MinárikVýhľad smerom na Devínsku Novú Ves, v pozadí Slovnaft. Foto: I. Minárik

Prechádzka sa oplatí, aj ak sa rozhodnete na rozhľadňu nevystúpiť. Vrchol Devínskej Kobyly sa nachádza vo výške 530 m. n. m. Keď sú v nižších polohách ešte plusové teploty, ktoré sprevádza vlhké počasie, tu už výškový rozdiel urobí svoje. Snehová námraza na stromoch a steblách trávy vytvára krásne fotografické scenérie.

Výhľad na sídlisko v Dúbravke. Foto: I. MinárikVýhľad na sídlisko v Dúbravke. Foto: I. Minárik

Autor titulnej fotografie: Ivan Minárik.

Zuzana Holubcová

Som spoločenský introvert a snáď ešte viac než písať milujem počúvať. Rada objavujem miesta s autentickým geniom loci a bohom zabudnuté dedinky, v ktorých dáva líška dobrú noc (a krčmár pozná každého po mene). Nikdy ma neprestane udivovať, v akej krásnej krajine to žijem a vždy, keď odchádzam, teším sa na chvíľu, kedy sa budem môcť vrátiť.