Tip na výlet: Vápenná - Roštún ponúka najkrajšie výhľady a inverzie v Malých Karpatoch

Tip na výlet: Vápenná – Roštún ponúka najkrajšie výhľady a inverzie v Malých Karpatoch

Outdoormamas 22. 12. 2020

Keď sa celé Bratislavské okolie ponára do hustej hmly, potešte svoju dušu i srdce na horách. A nemusíte chodiť ďaleko. Aj Malé Karpaty vedia skrývať neuveriteľné poklady. Jedným z takých pokladov je vrch Vápenná. Svojou nadmorskou výškou 752 m sa nielen radí medzi jedenásť najvyšších kopcov Malých Karpát nad 700 m n.m., ale ponúka aj nádherné výhľady. A to v každom ročnom období, dokonca za každého počasia.

Vápenná je veľmi obľúbený a ľahko dostupný kopec. Preto som už na nej bola naozaj nespočetne krát a vždy je tam na čo pozerať, čo fotiť, čím sa kochať. Keď je hmla, vietor, alebo proste „zlé počasie na horách“, pretože aj 700 m kopec je predsa len kopec v horách a počasie vie poriadne “zakúriť“ aj tu, tak sa môžete spoľahnúť na nádherné chodníčky, pripomínajúce Hobbitie lesné chodníky, pokrútené stromy, námrazu na vetvách či rozhľadni na vrchole.

Prechádzka krajinou s fotogenickou námrazou na vetvách stromov je ako z rozprávkového sveta.Prechádzka krajinou s fotogenickou námrazou na vetvách stromov je ako z rozprávkového sveta.

Áno, tento kopec má navyše na vrchole aj rozhľadňu s krásnym nápisom: „Kamkoľvek ideš, čokoľvek hľadáš, na konci hľadáš sám seba. W.V.Steindl.“ A keď je dobré počasie, alebo prísľub inverzie, môže to na vrchole vyzerať aj takto.

Neveľká rozhľadňa na kopci je vysoká asi len 6 metrov, ale ponúka krásne výhľady na široké okolie.Neveľká rozhľadňa na kopci je vysoká asi len 6 metrov, ale ponúka krásne výhľady na široké okolie.

Vápenná je tiež vďačná na chytanie východov a západov slnka. Nachádza sa na západnej strane Malých Karpát a pred sebou vidíte celé pohorie, ktoré osvetľuje nádherná hra slnečných lúčov a farieb.

Na vrchol Vápennej sa dá poľahky dostať za hodinku šliapania napríklad z obce Sološnica alebo Plavecké Podhradie. Vrch Vápenná spolu so svojím okolím sa nachádza v chránenej krajinnej oblasti NPR Roštún s 5. stupňom ochrany. Preto je potrebné chodiť len po vyznačených chodníkoch a les neznečisťovať. A to ani exkrementami a servítkami, na čo sa niekedy trochu zabúda.

Ak si chcete výlet predĺžiť, môžete pokračovať po hrebeni dolu, smerom na sedlo Uhliská. Tu si môžete vybrať z veľkého množstva trás, ktorými môžete pokračovať, alebo sa vrátiť k miestu začiatku výletu. Odporúčam prejsť si chodníkmi okolo vrchu Kamenné a pozrieť si jaskyne Pri kríži, Pod koreňom či K2 – trasa do Plaveckého Podhradia má 4km.

Lesná cesta dolinou Suchého potoka.Lesná cesta dolinou Suchého potoka.

Môžete si taktiež zvoliť príjemnú zostupovú trasu lesnou cestou dolinou Suchého potoka – trasa má 3,8 km, alebo si trasu predĺžiť cez Klokoč, Amon a Báborskú. Tento výlet cez ďalšiu prírodnú rezerváciu Klokoč, krásnu lúku Amon s prístreškom a studničkou či neuveriteľne výhľadový kopec Báborská nájdete v reportáži z leta: Tip na výlet : Vápenná – Klokoč – Amon – Báborská

Za článok ďakujeme Dane Arvay z Outdoormamas, komunity outdoorových ľudí a matiek z celého Slovenska. Foto: Outdoormamas.

Outdoormamas

Vytvárame dynamickú komunitu aktívnych matiek, ktoré chodia do prírody a hôr. Stretávame sa, robíme eventy a viacdňové akcie v prírode a horách. Poskytujeme podporu a prístup k prírode, zážitkom a výzvam. Podporujeme a pomáhame ostatným chodiť s deťmi do prírody a užívať si to. Zbierame tipy a užitočné informácie o prírodných miestach a outdoor výbave a skúsenosti s pohybom v horách. Chodíme po prírodných a horských lokalitách a píšeme tipy pre ostatných. Robíme recenzie a testujeme dobré a praktické veci do hôr.