7 tipov ako zabaviť dieťa počas dlhej cesty

7 tipov ako zabaviť dieťa počas dlhej cesty

Nika 13. 6. 2018

Ak potrebujeme cestovať niekoľko hodín, musíme byť ako rodičia pripravení na rôzne detské nálady a vyzbrojiť sa pomôckami a aktivitami vopred. Prinášame vám 7 tipov pre menších i väčších cestovateľov na skrátenie dlhej chvíle.

1. Hračky, knižky – pre dieťa akéhokoľvek veku je dobré vziať na cestu nejakú jeho hračku a knižku, ideálne takú, ktorá nezaberie pol batožiny, nerozpadá sa na súčiastky a dieťa sa s ňou vie hrať samé bez vašej asistencie. Odporúčame okrem starej osvedčenej vziať i jednu novú hračku či knižku, aby bolo k dispozícii niečo neokukané.

2. Spievanie – učte svoje dieťa vzťahu k hudbe a odmalička si s ním spievajte. V aute akoby ste tento urýchľovač času našli. Spievajte spoločne s obľúbeným CD, požiadajte dieťa, aby Vám zaspievalo niečo, čo sa učili v škôlke. Kto rád spieva, ten sa v aute nenudí.

3. Tablet, DVD prehrávač – v zdravej a rodičom kontrolovanej miere je tablet rozvojová hračka, ktorá občas naozaj zachráni nervy. Pustite dieťaťu rozprávku alebo audioknihu a pár hodín z cesty prejde bez problémov. I tablet je časovo obmedzená zábava, nespoliehajte sa, že sa s ním dostanete hladko až do Chorvátska.

4. Maňušky na ruku – pre najmenšie deti, ktoré sa nevedia ešte zabaviť samé, odporúčame kúpiť 2–3 maňušky a hrať im divadlo. Je to síce náročné na rodičovskú fantáziu a neustále vymýšľanie scénok, ale deti ich milujú. Ak cestujete s dvoma deťmi, to staršie môže zabávať to mladšie a často to robí naozaj rado a dobre.

5. Magnetická tabuľa – na kreslenie treba deťom vziať malú magnetickú tabuľu do ruky, kde môžu kresliť a zmazávať celú cestu. Ak nevedia, čo kresliť, vhodne ich usmernite, aby mali cieľ, napríklad nech nakreslia lietadlo, ktorým letíte.

6. Počítanie (čohokoľvek) – ak máte deti, ktoré už vedia počítať, časť cesty sa vedia výborne zabaviť, ak im vymyslíte vhodné úlohy. Napríklad spočítať, koľko bielych áut Vám pôjde oproti, koľko chodcov na ulici má čiapku, koľko vidia červených kufrov na letisku, koľko dopravných značiek miniete cestou.

7. Hra „Hádaj na čo myslím“ – pre väčšie deti je vhodné hrať aj rôzne slovné hry. Jednou z nich je hra Hádaj na čo myslím, ktorá sa hrá tak, že jeden človek na niečo myslí a ostatní sa ho pýtajú otázky (napr. Je to tu v aute? Je to zviera? Má to štyri nohy?) a on môže odpovedať iba áno alebo nie. Ten, kto uhádne, je v ďalšom kole zadávateľom hádanky alebo môže dostať nejakú drobnú odmenu. 

Ako sa vám článok páčil?

Nika

Aktívna matka s aktívnym dieťaťom. Šport, koncerty, vkusné a čisté ubytovacie zariadenia a kochanie sa slovenskou prírodou na nenáročných trasách pre pohodlné mestské typy, to je niečo pre mňa.

Zaujal vás článok? Toto sa vám bude páčiť!