Ako je to s tým vzduchom v Rakúsku?

Ako je to s tým vzduchom v Rakúsku?

Tami 3. 7. 2018

Niekto povedal, že vraj v Rakúsku je aj vzduch lepší. My na ten slovenský nedáme dopustiť, no pre istotu sme to tam s našim drobcom išli pozrieť. A hneď na niekoľko miest, ktoré sú len na skok z nášho hlavného mesta. Keďže ideme za hranice, berieme pre drobca aj cestovný pas.

Laxenburg

Zámocký park, ktorý v minulosti slúžil ako letné sídlo Habsburgovcov sa nachádza zhruba 15 km južne od Viedne. Cesta z Bratislavy zaberie približne hodinu, ak vynecháte diaľnice tak o 20 minút dlhšie. Priamo pred vstupom do parku sa nachádza veľké bezplatné parkovisko, neďaleko parku ďalšie dve menšie. Park je otvorený celý deň, a to počas celého roka. Vstupné do parku je 2.60 € pre dospelých a 1.50 € pre deti do 14 rokov.

Pohyb po parku je bezbariérový, s kočíkom sme nemali problém dostať sa prakticky kamkoľvek. Počas hlavnej sezóny od 24. marca do 4. novembra je možné využiť aj kompu na hrad Franzensburg. Vstupné na kompu je naozaj priaznivé, iba 0,60 €. Takisto je možné požičať si čln a preplaviť sa po zámockom jazere. Park má mnoho krásnych zákutí a oddychových lavičiek.

Deti určite poteší jazda vyhliadkovým vláčikom či obrovské detské ihrisko. Do areálu parku majú vstup povolený aj psíky. Občerstviť sa môžete buď v reštauráciách alebo v bufete pri jazere.

Braunsberg

Brausberg je kopec s výškou 346 m. n. m. nachádzajúci sa v obci Hainburg an der Donau. Cesta z Bratislavy zaberie približne 30 minút. Existujú dve možnosti ako sa na kopec dostať, a to buď peši alebo autom. Peši po vyznačenej mierne strmej trase vám to zaberie možno hodinu. My sme si zvolili cestu autom, keďže náš drobec je na takúto túru ešte veľmi malý a cesta kočíkom na kopec nie je vhodná. Autom sa dá vyviezť až na úplný vrchol kopca.

Nájdete tu malú rozhľadňu, ďalekohľad, pamätník a lavičky, kde si môžete oddýchnuť. Kopec ponúka niekoľko nádherných výhľadov či už na Bratislavu, Hainburg, alebo Moravu. Na kopci často fúka, preto si určite nezabudnite zobrať šarkana (a pre najmenších aj čiapku zakrývajúcu ušká).

Schlossberg

Zrúcanina hradu Schlossberg nad Hainburgom je ozaj nádherná. Hainburg an der Donau je od Bratislavy vzdialený len zhruba 20 minút cesty autom. Zaparkovať môžete pri nákupnej zóne obchodu Lidl, resp. Penny Market. Na hrad sa dá dostať viacerými cestami. Azda najzaujímavejšia začína nad spomínanou nákupnou zónou. Najprv pôjdete po asfaltovej ceste, ktorá plynulo prejde na lesný chodník s niekoľkými schodiskami. Cesta teda nie je vhodná pre kočík, pre najmenšie detičky preto radšej voľte nosič. K samotnej zrúcanine sa dostanete po približne 20 minútach.

K dispozícii je viacero lavičiek aj so stolmi, kde sa môžete občerstviť. Určite vám bude imponovať zelená trávička v kombinácii s krásnymi hradnými zákutiami. Výhľad je taktiež očarujúci, či už na samotný Hainburg a jeho okolie alebo aj Bratislavu. 

Tami

Odjakživa som zbožňovala cestovanie a spoznávanie nových miest. Teraz, keď som už mamou, zbožňujem to ešte viac, pretože mi do mojej cestovateľskej partie pribudol skvelý parťák.

Zaujal vás článok? Toto sa vám bude páčiť!