Mama blogerka radí: Vezmite deti na Budatínsky hrad

Mama blogerka radí: Vezmite deti na Budatínsky hrad

Nika 10. 7. 2018

Ak sa nachádzate v blízkosti Žiliny, na svojich potulkách určite nevynechajte Budatínsky hrad. Nachádza sa na sútoku riek Váh a Kysuca, je dobre dostupný autom i na bicykli, pretože leží hneď pri lokálne najznámejšej cyklotrase.

Budatínsky hrad pochádza z druhej polovice 13.storočia a ak aj ste na výlete s úplne maličkým dieťaťom a nechce sa vám ísť na prehliadku hradu, užijete si zdarma prístupný 5 hektárov rozľahlý anglický park, ktorý je naozaj výnimočný.

Môže sa v ňom piknikovať (deku i piknikový kôš vám požičajú v kaviarni), športovať, venčiť štvornohého miláčika, je plný lavičiek a obrovských starých krásnych stromov, ktoré najmenším poskytnú dostatok tieňa pri spaní v kočíku. Niektoré z týchto stromov majú až 200 rokov a obvod kmeňa až 5 metrov, sú naozaj už na pohľad jedinečné.

Čo je super, park je od mája do septembra otvorený od 6.00 do 22.00 od pondelka do nedele, od októbra sa čas mierne skráti od 7.00 do 18.00.

Väčšie deti je už dobré edukatívne vziať na prehliadku hradu, kde uvidia napríklad stálu expozíciu histórie drotárstva, unikátnu slovenskú drotársku zbierku, tiež zbierku katovských mečov a rôznych predmetov viažucich sa k dejinám Žiliny. Prehliadka hradu trvá 1 hodinu, základné vstupné je 5 €, zľavnené 3 €.

Vedľa hradu je umelecky veľmi pôsobivá kaplnka, ktorú tiež odporúčam vidieť. Musím povedať, že aj keď je hrad zaujímavý, je to práve hradný park, do ktorého sa človek fakt zaľúbi a často sa tam vracia. Je to inšpiratívne miesto, ktoré má naozaj dušu a ak bývate blízko, treba si tam ísť občas aj sám len tak posedieť a popremýšľať o živote. 

Nika

Aktívna matka s aktívnym dieťaťom. Šport, koncerty, vkusné a čisté ubytovacie zariadenia a kochanie sa slovenskou prírodou na nenáročných trasách pre pohodlné mestské typy, to je niečo pre mňa.

Zaujal vás článok? Toto sa vám bude páčiť!