Mamička blogerka: Výlet v Poľsku – Dolina Chocholowska

Mamička blogerka: Výlet v Poľsku – Dolina Chocholowska

Veron 27. 7. 2018

Poľsko mám rada. Je blízko, dobre dostupné, dorozumiete sa tam pomerne jednoducho (všetci poznáme zjednávania na trhoch v Jablonke či Nowom Targu :)). Je to krásna krajina, ktorá ponúka nespočetné množstvo možností na výlety s rodinou.

Tentokrát sme sa vybrali navštíviť Tatry z druhej strany – Dolinu Choholowsku, ktorá sa nachádza v blízkosti slovensko-poľských hraníc.

Tip na zastávku:

Cestou sa môžete zastaviť okúpať v aquaparku Choholowskie termy, kde nájdete atrakcie pre deti aj dospelých a výborne sa zabavíte a oddýchnete si zároveň.

Dolina Chocholowska je najväčšia a najdlhšia dolina v poľských Tatrách. Je dlhá 10 km, začína na parkovisku na Sivej poľane a celú cestu lemuje Chocholowsky potok.

„Oštiepkový chodník“

Pastiersku históriu, ktorou je dolina známa, je vidieť hneď v úvode cesty. Nájdete tu ukážku tradičného pastierstva a obživy, funguje jeden salaš a môžete tu ochutnať miestnu špecialitu oštiepok, ktorý vám čerstvo vyrobia.

S kočíkom či s nosičom?

Dolina začína asfaltovou cestou, ktorá sa asi v polovici mení na štrkovo-hlinenú a neskôr na kamenistú cestu. Keď sa rozhodnete zobrať kočík, tak určite taký, ktorý zvládne aj ťažší terén, inak sa vytrápite aj keď ho budete tlačiť naprázdno. Lepšou variantou je nosič, prípadne pre väčšie deti bicykel.

„Málo ako šafránu“ tu neplatí

Kúsok pred koncom doliny sa vypína pod skalou malebná kaplna – Kaplica swiatege Jana Chrzciciela. Zdolanie pár schodov sa oplatilo a nám sa naskytol krásny výhľad na dolinu a okolité lúky, ktoré bývajú na jar pokryté šafránom.

Schronisko na Polane Chocholowskiej

Cieľom našej cesty je veľká chata, ktorá sa nachádza na opačnom konci doliny. Tu si môžete oddýchnuť a ochutnať jednu z miestnych špecialít.

Rada na záver:

Ak môžete, radšej dolinu navštívte počas týždňa, pretože inak je preplnená turistami. 

Veron

Som mama malej Magdalénky, tridsiatnička s detskou dušou, milovníčka palaciniek a dobrej hudby. Rada športujem a spoznávam nové miesta spolu s mojou rodinkou.

Zaujal vás článok? Toto sa vám bude páčiť!