Mamička blogerka: Na výlet do Kvačianskej doliny!

Mamička blogerka: Na výlet do Kvačianskej doliny!

Tipy od rodičov 30. 7. 2018

Asi väčšina z nás žije v panelákovej džungli a akosi viac to vnímame, keď máme deti. Boli by sme radi, keby mali kontakt s prírodou a dýchali čerstvý vzduch.

Našťastie leto ponúka dostatok príležitostí na únik z džungle betónovej do takej ozajstnejšej 🙂 A nemusíme ani letieť do Brazílie, v srdci Slovenska sa skrýva skutočné prírodné bohatstvo. My sme navštívili Liptov a v jeho hlbinách klenot Kvačianskej doliny – Mlyny Oblazy.

Z parkoviska na konci obce Kvačany sem vedie náučný chodník. Že sa dá zhruba hodinová prechádzka kopcovitým terénom zvládnuť aj s deťmi dokazovali kočiariky, malí chodci a aj ja s princom v nosiči 🙂 Nielenže sa dala zvládnuť, vďaka výhľadom na okolité útesy preťaté potokom bola aj veľmi pôsobivá.

Celý tento prechod do inej dimenzie vrcholí, keď na vás vykuknú domčeky pri potoku s mlynom. Právom ide o národnú technickú pamiatku, keďže pamiatkári a nadšenci tu zrekonštruovali mlyn z 1. polovice 19. storočia a vy môžete pozorovať starodávnu techniku mletia múky priamo v akcii. Deti ešte radšej pozorujú a hladkajú domorodcov – priateľské kozy, husi, kačičky, prípadne priložia ruku k dielu a hádžu kamienky do potoka 😀 Ihrisko tu ozaj nechýba.

Dobrovoľníci predávajú milé mapy a magnetky. Toalety, kávu a občerstvenie by ste tu hľadali márne, ale takisto aj smog, stres a železobetón 😉 Vrelo odporúčam tento únik do panenskej prírody, ktorý sa dá v pohode zvládnuť aj s bábätkom. Samko udeľuje tomuto miestu 10 kamienkov z 10 a už sa teší na návrat! 

Tipy od rodičov

Je chodník vhodný pre kočík? Čaká na konci cesty odmena v podobe domáceho ľadového čaju a detského ihriska? Je prehliadka zámku odborná a na dve hodiny alebo je prispôsobená aj deťom? Kde nájdete príjemnú kaviareň s detským kútikom alebo dokonca múzeum pre deti? To všetko a oveľa viac vedia naši ambasádori, aktívni rodičia, ktorí nám posielajú fotky a zážitky s deťmi.

Zaujal vás článok? Toto sa vám bude páčiť!