Takmer celé Slovensko za jeden deň? Áno, v parku miniatúr!

Takmer celé Slovensko za jeden deň? Áno, v parku miniatúr!

Tami 3. 8. 2018

Na tom našom Slovensku je neskutočne veľa krásnych miest. Až toľko, že sa občas nevieme rozhodnúť, ktoré skôr navštíviť. Existuje však spôsob, ako si ich pozrieť naraz hneď niekoľko, a to v parku miniatúr.

Naozaj unikátny park miniatúr sa nachádza v obci Podolie, neďaleko Piešťan. Momentálne tu nájdete 69 modelov hradov, zámkov, kostolov, rozhľadní, veží, rodných domov a chát. Nájdete tu napríklad zmenšeninu hradu Červený kameň, Beckov, Šomoška či Čachtický hrad. Niektoré modely sú známe viac, iné menej, no všetky sú vypracované do najmenších detailov. Väčšina modelov je zhotovená v mierke 1:50, prípadne 1:25 alebo 1:30 a niektoré hrady sú tak ozaj obrovské. Na modeloch je úžasné, že zobrazujú pamiatky v čase ich „najväčšej slávy“, teda tak ako vyzerali v minulosti. Mnohé z nich sa už dnes rozpadávajú či dokonca zanikli, preto je ich pôvodné zobrazenie o to viac zaujímavé. Park sa postupne rozrastá, pripravujú a dokončujú sa nové modely. My sme naživo videli ako pracujú na posledných úpravách Bratislavského hradu.

Park je otvorený od apríla do októbra, každý deň okrem pondelka v čase 9:00 – 17:00. Počas letných prázdnin sú otváracie hodiny predĺžené do 19:00. Parkovanie zdarma je možné priamo pred areálom.

Vstupenky sa kupujú priamo pri vstupe do parku. Vstupné pre dospelého je 4 €, pre deti, študentov a dôchodcov 3 €, detičky do 6 rokov majú vstup do parku zdarma. Na vstupenke nájdete malú mapku areálu aj s označením modelov.

Park je popretkávaný chodníkmi, takže sa po ňom dá prejsť aj kočíkom. Je tu viacero lavičiek aj so stolmi, kde si môžete oddýchnuť. K dispozícii sú toalety, obchodík so suvenírmi, zakúpiť si tu viete aj malé občerstvenie.

Park miniatúr je krásne upravený, nechýba zeleň a kvitnúce kríky. Každá miniatúra má vlastný popis, ktorý napovie o jej polohe a histórii. Pri niektorých modeloch nájdete dokonca tabule s povesťami a legendami. V strede parku sa nachádza Alžbetina rozhľadňa, odkiaľ je veľmi pekný výhľad na celý areál.

Ako bonus sa hneď vedľa parku nachádza mini farma, takže deti budú mať o zábavu postarané pri sledovaní miestnych kozičiek a capkov. 

Ako sa vám článok páčil?

Tami

Odjakživa som zbožňovala cestovanie a spoznávanie nových miest. Teraz, keď som už mamou, zbožňujem to ešte viac, pretože mi do mojej cestovateľskej partie pribudol skvelý parťák.

Zaujal vás článok? Toto sa vám bude páčiť!