Zraková pyramída: Očarujúce kino priamo v prírode!

Zraková pyramída: Očarujúce kino priamo v prírode!

Tami 23. 8. 2018

Viete, že aj na Slovensku máme pyramídu? Nevyzerá síce ako tie egyptské, ale je o to viac jedinečná. Ide totiž o zrakovú pyramídu.

Zraková pyramída sa nachádza neďaleko Bytče, v obci Súľov – Hradná. Najpohodlnejšie sa tu dostanete autom, prípadne autobusom. Ak zvolíte cestu autom, odporúčame zaparkovať pri obecnom úrade, odtiaľ je to k pyramíde asi najbližšie. Parkovné je 2€ na celý deň a platí sa na už spomínanom obecnom úrade. Pri ceste autobusom môžete využiť zastávku pri obchodnom dome, ktorý sa nachádza hneď vedľa úradu.

Cesta k pyramíde vám zaberie približne 20 minút. Na začiatku pôjdete po poľnej ceste, neskôr po lúke vypasenej ovečkami. Keďže cesta je pomerne strmá a hrboľatá, nie je vhodná pre detský kočík. My sme ho síce mali, ale poriadne sme sa vytrápili, kým sme ho až k pyramíde dotlačili.

Už len samotná cesta k pyramíde ponúka krásny výhľad na Súľovské skaly. Hoci pyramídu nie je spočiatku vidieť, nenechajte sa odradiť, objaví sa náhle asi po 20 minútach chôdze. Je dlhá 8 metrov a vyrobená celá z dreva. V teplých letných dňoch, v akých sme pyramídu navštívili my, máte pocit, že sa nachádzate v blízkosti fínskej sauny kvôli príjemnej vôni dreva. Pyramída dostala prívlastok zraková, vďaka 8 metrov širokej a 5 metrov vysokej vyhliadke nasmerovanej na Súľovské skaly a okolitú prírodnú scenériu. Výhľad cez ňu je doslova úchvatný a ako stvorený pre fotografovanie.

Autorom pyramídy je Juraj Gábor. Pôvodne bola určená len na výstavu v galérii v Zlíne, kde v nej premietal záznamy postupne sa meniacej prírody. Potom však prišla myšlienka presunúť pyramídu priamo do prírody a nahradiť tak videozáznamy realitou. To sa mu v spolupráci s ďalšími partnermi podarilo v novembri 2015, kedy pyramídu sprístupnili verejnosti. Odhaduje sa, že by mohla mať životnosť 5 rokov v závislosti od správania sa jej návštevníkov. Určite preto využite túto príležitosť a choďte sa na pyramídu pozrieť. Najkrajší výhľad vraj ponúka na jeseň, ale hodná návštevy je určite po celý rok. 

Tami

Tami

Odjakživa som zbožňovala cestovanie a spoznávanie nových miest. Teraz, keď som už mamou, zbožňujem to ešte viac, pretože mi do mojej cestovateľskej partie pribudol skvelý parťák.

Zaujal vás článok? Toto sa vám bude páčiť!