Výchova v kocke – Dá sa nevychovávať a vychovať?

Výchova v kocke – Dá sa nevychovávať a vychovať?

Ivulík 12. 9. 2018

Vo výchove som mala úplne jasno. Presne som vedela ako to všetko urobím a hlavne ako vychovávať nášho syna určite nebudem. Úplne ale úplne presne som vedela, čo robiť určite nebude a čo určite bude. A po všetkom tomto ujasnení sa mi NARODIL syn a hneď po prvých dňoch som pochopila, že to bude úplne ale úplne INAK.

Keď to už prestalo byť t aké jasné

Moje znalosti psychológie sú viac menej v rodičovskej oblasti intuitívne. Myslím, že rovnako ako u väčšiny rodičov, prvorodičov. Drobec nám rástol a s ním aj jeho rôzne prejavy správania a „manierov“ ktoré som chcela aspoň sčasti pochopiť a nasmerovať ich tým správnym smerom. Toto bol moment, keď som začala preklikávať recenzie na rôzne druhý literatúry o výchove. Chcela som niečo neanonymné (žiadne rady z fóra), niečo od niekoho kto sám mamou je a v neposlednom rade od skúseného psychológa. Tiež som chcela obísť super propagované bestsellery, ktoré zaručene fungujú. Voľba padla na: Výchovu v kocke s podtitulom Dá sa nevychovávať a vychovať? Od pani Mgr. Lýdie Adamcovej, ktorá splnila moje všetky požiadavky „výberu“.

CD Výchova v kocke: pochopte vnútorný svet vašich detí

Výchova v kocke – Dá sa nevychovávať a vychovať?

Výchova v kocke je cyklus „nahrávok“ členený na viacej modulov (CD-čiek). Ja som mala možnosť si vypočuť Modul 1 – predstavuje prvú časť cyklu (nahrávok) Tento modul sa skladá z troch podčastí. Prvá: Kontinuum vo výchove, druhá: Základné princípy nevýchovy a tretia: Základné princípy výchovy.

Výchova rozmenená na drobné

Časť kontinuum vo výchove je venovaný základným princípom fungovania života. Kolobehom, návykom, nášmu predurčeniu, čo je v nás, odkiaľ pochádzame ako sa formoval vývoj výchovy v jednotlivých ľudských epochách. Pri tejto časti som mala pocit, že som sa ocitla na vysokoškolskej prednáške. Kvalitnej, zaujímavej, takej ktorú ste ochotní dopočúvať dokonca napriek tomu že je to úvod, ktorý vám hneď neodpovie na otázku prečo sa váš Adamko hádže o zem.

Prečo sa ten Adamko hádže o zem úplne nezistíte ani v ďalších podčastiach tejto nahrávky. Tie sú venované základom výchovy/nevýchovy. Vytvoreniu prostredia- priestoru v ktorom sa má výchova realizovať a základným princípom výchovy (napr. výchova mimo centra pozornosti, výchova k zodpovednosti a iné…). Tieto časti sú zreteľne členené a každá časť, princíp je veľmi pekne názorne vysvetlený doplnený o príklady z praxe, či obrazné vysvetlenia.

Potrebujem tieto informácie?

Ide o postupné odkrývanie „výchovy“ ako takej. Nahrávky v tomto module (CD-čku) vás určite zaujmú a sú určite vhodné pre tých ktorý sa chcú výchove venovať systémovo s pochopením základných princípov. Pre tých, ktorí výchovu riešia ako proces – sú toto veľmi dobré a pevné „základy“, na ktorých dokážu stavať. Rýchle odpovede na otázku „čo robiť keď Dominik neposlúcha“ tu nenájdete (minimálne nie tak z „prvej“) výchova je totiž o niečo zložitejšia než si sami pripúšťame 😊

Z praktických informácii ešte dopĺňam, že tieto podklady sú k dispozícii v podobe MP3, DVD, PDF. Vhodné aj ku kočíkovaniu, do auta, alebo popri varení v kuchyni. Pokračovať v počúvaní po prvom module môžete v ďalších moduloch (CD-čkach). Druhý modul je venovaný: stresu, emóciám a psychológii a v treťom je spracovaná téma: rodičia a deti.

Nechajte sa sprevádzať naslovovzatou odborníčkou s desiatkami rokov praxe!

Ivulík

Maminka ambasádorka

Zaujal vás článok? Toto sa vám bude páčiť!