Banícka osada Magurka – objavte jej tajomstvá!

Banícka osada Magurka – objavte jej tajomstvá!

Zľavomat.sk 10. 9. 2018

To Slovensko je úžasné miesto! Okrem známych a obľúbených lokalít pre vás vyberáme niečo nové, niečo širokej verejnosti doteraz skryté, niečo inšpirujúce. A z niektorých miest, že sánka dolu. 🙂 Poďte s nami do Magurky!

Najvyššie položená osada na Slovensku (1047 m.n.m.) Magurka, nachádzajúca sa priamo pod hrebeňom Nízkych Tatier, bola založená v 14. storočí a popýšiť sa môže nielen krásnou baníckou históriou, ale hlavne prekrásnym prírodným okolím. Toto miesto, kde žije iba 6 pôvodných obyvateľov (áno, 6), je lákadlom pre všetkých, ktorí na Slovensku hľadajú nebeský pokoj, ticho lesov a absolútnu harmóniu v splynutí s nedotknutou zelenou prírodou. Magurka je náš ďalší objavený poklad!

Jedna hlavná ulica a zrubové stavby, dnes zrekonštruované banícke domčeky. Napriek tomu, že v osade žije iba 6 pôvodných obyvateľov, po svojich potulkách stretnete mnohých nadšených turistov. V dedinke stojí vzácna pamiatka, banský kostolík, ktorý v kostolnej veži namiesto zvonu, ukrýva obrovský rapkáč. Rapkáč slúžil ako „budík“ pre všetkých baníkov – zvolával do šachty i ohlasoval koniec šichty. Do dnešného dňa sa v ňom svätia omše.

Na hlavnej ulici nájdete aj historickú pamiatku – Dom Ruppeldtovcov, z ktorého je dnes Chata pod Javormi, v ktorej sa môžete ubytovať. Ulicu lemujú nádherné stromy Jasene a Lipy. Ich vek sa odhaduje na stovky rokov.

Chata Magurka

Chata, ktorá za svoj život nazbierala už plné vrecia príbehov dostala nový život rekonštrukciou v roku 2009. Chata v minulosti slúžila ako záchytný bod hrebeňovky Nízkych Tatier. Situovaná je v tichom a pokojnom lesnom prostredí a v prevádzke je celoročne.

Poprechádzajte sa ospalou osadou a zhlboka sa nadýchnite. Tento slovenský poklad je ukrytý v hlbokých zelených lesoch, no ukáže sa každému, kto potrebuje „inú“ dovolenku. V súkromí, tichu a v objatí prírody.

Ako sa dostanem do Magurky?

Z Bratislavy sa autom vyberte do Banskej Bystrice a smer Liptovská osada. Trochu dlhšie vám to potrvá cez Žilinu a Ružomberok. GPS vás potom už dovedie až do Partizánskej Ľupče. Hlavný prístup na chatu vedie po ceste z Liptovskej Lúžnej alebo z Partizánskej Ľupče po rázcestie Tajch, odkiaľ je značenie ďalej na Magurku, kam vedie asfaltová cesta.

Pre turistov:

  • Na chatu sa dá dostať aj z hlavného hrebeňa Nízkych Tatier a to nasledovne:
  • Zo sedla Latiborskej hole po modrej značke za 1.10 hod
  • Zo sedla Zámostskej hole po žltej značke za 1 hod.
  • Povyše sedla Ďurkovej cez Mestskú horu po zelenej značke za 1.30 hod.

Zdroj pre turistické inštrukcie: https://hiking.sk 

Zľavomat.sk

Nové inšpirácie a zážitky na každý deň!

Zaujal vás článok? Toto sa vám bude páčiť!