TIP NA VÝLET: Malebná dedinka na Záhorí

TIP NA VÝLET: Malebná dedinka na Záhorí

Tipy od rodičov 20. 9. 2018

Sološnica je malá dedinka, ktorá sa nachádza cca 50 km od Bratislavy a pre svoje krásne prostredie a prírodné scenérie je vyhľadávaná mnohými turistami.

Cez obec preteká Sološnický potok, ktorý pramení v Malých Karpatoch. Okrem iného sa obec môže pochváliť aj svojou divadelnou históriou, ale aj netradičnými kultúrnymi podujatiami a dokonca sa jej podarilo zapísať sa aj do Knihy slovenských rekordov.

Prvá písomná zmienka obci pochádza z roku 1367 a aktuálne sa jej podarilo prekonať hranicu 1600 obyvateľov. Nájdete Kostol všetkých svätých z roku 1699, veľmi vyhľadávaný turistický bod – Roštún, kryptu zo 16. storočia ale aj jaskyňu Hevírňa.

Kultúrne pamiatky:

  • Kostol všetkých svätých: pôvodný kostol pochádza zo 14 storočia a nový bol postavený na jeho základoch v roku 1699. Je postavený v barokovom štýle a mnoho mladých ľudí ho vyhľadáva ako vhodné miesto pre svoj sobáš.
  • Píla po Alexandrovi Nottnom z roku 1880: ostala ako spomienka na ťažké časy, ktoré obec postihli (požiar, povodeň, zosuvy pôdy, hlad a bieda počas prvej svetovej vojny)

Kultúrne podujatia v obci sa postupne začali rozširovať a dnes sa môžu pochváliť aj svojimi pokročilými ročníkmi 

Pre mňa najzaujímavejší je Krumpolový deň – súťaž v jedzení krumpolových puacek, počas ktorého si užijete mnohé stánky s výrobkami zo zemiakov, tvorivé dielničky miestnych obyvateľov, vystúpenia šikovných detičiek a osôb z dediny a okrem toho sa môžete rovno prihlásiť aj do spomínanej súťaže a okrem plného , , brucha“ si odnesiete aj výhru. O čo v súťaži vlastne ide? Konzumujú sa zemiakové placky, ktoré sú pripravené výhradne organizátorom, každý súťažiaci (maximálne ich môže byť 12) dostane na tanier 10 placiek a ako prílohu 2dcl vody a po odštartovaní si nadšený dav počká na víťaza v tejto konzumácii.

Pokiaľ hľadáte spestrenie a pohybujete sa na Záhorí určite zavítajte do tejto dedinky. Pozrite si aké podujatia sa aktuálne chystajú a určite sa zabavíte a kultúrne vyžijete.

Alexandra 

Tipy od rodičov

Je chodník vhodný pre kočík? Čaká na konci cesty odmena v podobe domáceho ľadového čaju a detského ihriska? Je prehliadka zámku odborná a na dve hodiny alebo je prispôsobená aj deťom? Kde nájdete príjemnú kaviareň s detským kútikom alebo dokonca múzeum pre deti? To všetko a oveľa viac vedia naši ambasádori, aktívni rodičia, ktorí nám posielajú fotky a zážitky s deťmi.

Zaujal vás článok? Toto sa vám bude páčiť!