Liptovský starý hrad s kúpaním v termálnom prameni – ideálne „combo“ pre každú rodinu

Liptovský starý hrad s kúpaním v termálnom prameni – ideálne „combo“ pre každú rodinu

Andy 4. 10. 2018

Hrad, ktorý dal meno celému regiónu Liptov, už 500 rokov leží v ruinách. Napriek tomu dodnes poskytuje nádherné výhľady na Liptovskú Maru a okolie, preto ho navštevuje stále viac a viac turistov.

Keďže toto tiché miesto je ideálnym, aj keď zatiaľ nie veľmi vyhľadávaným cieľom rodinnej turistiky, aj my sme si ho vybrali za svoj cieľ. Ako východiskový bod sme si vybrali termálny prameň pri Kalamenoch. Chceli sme, aby bola naša túra pestrejšia, preto sme si naplánovali výstup a zostup ako okruh.

Pri termálnom prameni sme sa pustili po cestičke smerom do lesíka, kde treba sledovať žltú značku a správne odbočiť na lesnú cestu. Po úseku, ktorý miernym stúpaním vedie lesnou cestou (tu už treba mať vhodnú turistickú obuv), sme sa ocitli na horskej lúke. Stále sledujeme žltú značku, po príjemnej prechádzke lúkou nastáva najťažšia, ale nie nezdolateľná časť nášho výstupu – trasa vedie lesným chodníčkom až na hrad. Tu odporúčam občas sa zastaviť a poobzerať sa, nie ako v rozprávkach. Budete odmenení krásnymi výhľadmi.

Tie vás čakajú aj po výstupe na samotný hrad. Svojou nadmorskou výškou 993 metrov nad morom je najvyššie položeným hradom na Slovensku. Nádherné pohľady na Liptovskú Maru či okolité hory sú príjemnou kulisou pre zaslúžený piknik či krátku archeologickú exkurziu. Zostupová trasa vedie po červenej značke, len najprv je potrebné zdolať zostupový rebrík. Na križovatke v Sedle pod Kráľovou sa pripájame opäť na žltú značku, ktorá vedie popod horu k nášmu východiskovému bodu – termálnemu prameňu. Tu všetci šup do plaviek na zaslúžený oddych do jazierka s prírodne teplou vodou, ktorá dosahuje 33 stupňov. Prípadne môžete túru zakončiť návštevou susednej obce Lúčky s vodopádom uprostred dedinky či príjemným wellnessom priamo v kúpeľoch.

Výlet je vhodný aj pre zdatnejšie cyklorodinky, len na výstup aj zostup je vhodnejšie použiť „našu“ zostupovú trasu, prípadne trasu z obce Bukovina. Biky zaparkujete pod rebríkom, ďalej sa dá už len po vlastných. 

Andy

Už roky som rodinná manažérka, organizátorka, opatrovateľka, kuchárka, cestovateľka - jednoducho mama. A teraz som aj mama - ambasádorka.

Zaujal vás článok? Toto sa vám bude páčiť!