BOJNICE: mesto detských výletov

BOJNICE: mesto detských výletov

Bojnice v minulosti boli jedným z „povinných výletov“ každého dieťaťa. Pamätám si ako sme tam boli zo škôlky, školy a niekoľkokrát s rodinou. Ak si nevidel medveďa v tejto ZOO, pred kamarátmi ťa veru nezachránil ani napozeraný Macko Uško.

Výlet s nostalgiou a príjemným prekvapením

Bojnice sú v nás tak vžité, že keď vám do rodiny pribudne detská dušička, viete, že toto miesto určite navštívite. Negooglite, dlho nerozmýšľate a aj bez neustále pripomínajúcich reklám, toto mesto máte tak trochu pod kožou ako detské mestečko, ktoré vaše dieťa určite musí zažiť.

Bojnice vás nesklamú. Mesto plné atrakcií pre deti

Bojnický zámok so strašidlami, Bojnický zámok bez strašidiel, Bojnický zámok na desiatky rôznych možností, ročných období, akcií a eventov. Stále ten istý, stále ale iný. Neprekáža vám, keď ho navštívite viackrát.

ZOO Bojnice je najstaršia ZOO na Slovensku (vznikla v roku 1955). Dlho som v nej nebola, ale podstata ostala rovnaká. Medvede nepresťahovali, slony Maja a Guľa vyprskávajú rovnako vodu ako dvadsať rokov dozadu. Čas ale nezastal v ostatných veciach. Nové klietky, rozšírený areál, nové druhy zvierat, chodník ktorým vytlačíte (miestami sa aj vyfučíte) kočík, interaktívne tabule. Strávite tu toľko času, koľko ho máte.

Ak si myslíte, že tu ponuka pre deti konči tak ste v Bojniciach neboli rovnako dlho ako ja. Prípadne ešte nie ste rodič, ktorý hľadá pri jednej aktivite ďalšie, ktoré by sa oplatilo vidieť. Ja teda aspoň vo vymenovaní detských atrakcií pokračujem. Dino park nájdete v tesnej blízkosti zoologickej záhrady, zrkadlové bludisko vás privíta na hlavnom parkovisku opäť pri zoologickej záhrade. Pre prípad horšieho počasia tu je Múzeum praveku pri Prepoštskej jaskyni a Múzeum hračiek. V opačnom prípade, teda keď potrebujete trošku schladiť, môžete tak urobiť na kúpalisku Čajka.

Sokoliarstvo a Bojnice tak dáko k sebe neodmysliteľné patria Sokoliarov Aquila stretnete v okolí zámku a ZOO. Z aktuálne „trendy“ aktivít v Bojniciach nájdete tiež Mysterium Bojnice – tematicky zariadená miestnosť s hádankami. Chodník k ZOO plným najrôznejších suvenírov (neuveríte, ale aj dnes sa tam dá kúpiť opička na gumičke so sadrovou hlavou v „ozajstnom“ kožúšku) si tiež vychutnajte. Nedalo mi pri prechode ním nepousmiať sa nad predstavou, ako tam aj dnes „detská“ na školských výletoch míňajú posledné vreckové za plyšového hada pre babku.

Keď si z tohto chodníka urobíte menšiu zachádzku ocitnete sa na Bojnickom dvore – hlavnou podstatou je gastronómia, ale „dvor“ sa určite oplatí vidieť. Nájdete v ňom historické domčeky- chalúpky ľudových remesiel s remeselníkmi predávajúcimi originálne kúsky. Ak hľadáte tichšie miesto na kočíkovanie pre poobedný spánok chodníčky v areály kúpeľov vás určite nesklamú.

Vyhliadková veža Čajka v oblakoch – najmladšia v rodine atrakcií

Ako čerešničku v „oblakoch“ určite nemôžem vynechať najnovšiu atrakciu – vyhliadkovú vežu. Nájdete ju veľmi jednoducho. Parkovanie je bezplatné, kočík špeciálny nepotrebujete a bez problémov sa s ním dostanete úplne na najvyššiu časť vyhliadky. Prevýšenie je 30 metrov. Ak máte radi adrenalín máte možnosť využiť tobogan (za poplatok 1€, lístok sa kupuje pri vstupe ), alebo bezplatný „sieťový tobogán“. Iné špeciálne informácie nepotrebujete, stačí si už len vychutnať pribúdajúce výškové metre a šírku vášho rozhľadu – výhľadu.

Ako sa rozlúčiť s Bojnicami? Pokiaľ ste rodič plienkača, ešte pár rokov s rozlúčkou počkajte. Toto „detské mestečko“ si to zaslúži. Verím, že aj našim deťom sa toto pekné mesto dokáže dostať pod kožu rovnako ako nám. 

Ivulík

Ivulík

Maminka ambasádorka