Hrad Biely Kameň: Poznávanie a turistika v jednom

Hrad Biely Kameň: Poznávanie a turistika v jednom

Tami 17. 10. 2018

Hrad Červený Kameň, hrad Modrý Kameň… známe, však? Ale vedeli ste, že na Slovensku máme aj hrad Biely Kameň? Rozprestiera sa nad mestom Svätý Jur v okrese Pezinok.

Hoci dnes ho už tvoria len ruiny, v minulosti plnil dôležitú funkciu – chránil západnú hranicu Uhorska. Postaviť ho nechali svätojurskí zemepáni v 13. storočí s cieľom nahradiť veľkomoravské hradisko nachádzajúce sa na protiľahlom kopci. Ako jeden zo sústavy malokarpatských hradov slúžil na kontrolu obchodnej cesty z Bratislavy do Trnavy a taktiež bočnej horskej cesty vedúcej do Stupavy.

Ak sa rozhodnete navštíviť hrad Biely Kameň, môžete tak skĺbiť rovno dve aktivity, a to poznávanie a turistiku. Biely Kameň sa totiž nachádza uprostred lesa. Dostať sa sem môžete viacerými cestami. My sme zvolili cestu zo Svätého Jura, kde sa priveziete buď autom alebo autobusom.

Ak prídete autom, zaparkujte pri gotickom kostole, to je asi najbližší východiskový bod k hradu. Samozrejme, zaparkovať sa dá aj nižšie v obci, svoju túru si tak predĺžite o pár minút. Spočiatku pôjdete hore dedinou po modrej značke, kým sa nedostanete k miestu Neštich. Tu sa od modrej odpája žltá značka smerujúca až k hradu. Celá túra by vám nemala zabrať viac ako 30 minút a je vhodná aj pre menšie deti. Keďže žltá značka vedie cez les, po cestičke popretkávanej koreňmi a kameňmi, neodporúčame na túru brať detský kočík. Pre najmenších voľte radšej nosič.

K hradu Biely Kameň sa viete dostať aj od Bieleho Kríža taktiež po žltej značke. Cesta z Bieleho Kríža je menej hrboľatá, môžete tu teda využiť aj horské bicykle.

Hrad Biely Kameň tvoria v súčasnosti už len ruiny. Na rozdiel od väčšiny hradov je však situovaný priamo v lese, a tak ponúka zaujímavú atmosféru. Areál hradu je rozľahlý a dá sa obísť celý dookola po neoznačenom chodníku. Terén hradu je pomerne kopcovitý, sú tu preto dorobené viaceré schodištia.

Nájdete tu zvyšky okien či zavalenú pivnicu. Uprostred trávnatých plôch, ktoré pripomínajú nádvoria, sa nachádzajú ohniská. Nechýba ani popisná tabuľa ponúkajúca celý rad informácií o hrade. Deti sa tu určite vyšantia, keďže zrúcanina skrýva viaceré tajné zákutia. Hrad Biely Kameň sa stal aj súčasťou svätojurského náučného chodníka. 

Tami

Odjakživa som zbožňovala cestovanie a spoznávanie nových miest. Teraz, keď som už mamou, zbožňujem to ešte viac, pretože mi do mojej cestovateľskej partie pribudol skvelý parťák.

Zaujal vás článok? Toto sa vám bude páčiť!