Šikovné ruky: Gaštanová ZOO

Šikovné ruky: Gaštanová ZOO

Ivulík 18. 10. 2018

Leto je už nenávratne preč a sychravejších dní pribúda čoraz viac. Vnútorné hodinky každej maminy ťukajú čoraz intenzívnejšie a odpočítavajú pekné slnečné dni. Každý jeden deň a prechádzka na slniečku sa počíta.

Keď dlhším výletom počasie nepraje

Dlhšie výlety bez záložného plánu v škaredom počasí sú pomaly na ústupe a každá mamina sa čoraz viac obzerá po bližšom okolí. U nás je to rovnako. Čoraz viac navštevujeme blízke detské ihriská a veľmi príjemným sa stalo kočíkovanie parkom či lesíkom s opadávajúcim lístím. Ak máte staršie deti určite to skombinujte s prechádzkou popod „gaštany“ (pagaštany konské). Nielen preto, že slnečné lúče nazerajúce cez ich listy pôsobia krásne, ale nazbierajte si pár pichľavých kamarátov aj domov – do vašej tvorivej dielničky.

Gaštany, šišky, šípky, listy, čokoľvek…

Keď sa z vás stane mama aj na tú jeseň sa pozeráte trošku viac jesenne. Pracovný kolobeh vystrieda čo najviac času na „vzduchu“ a vy opätovne objavíte tajné zákutia šišiek, parádny krík šípok, či gaštanovú aleju na ktorú ste takmer zabudli. Ak ste ešte v tomto „leveli“ neboli určite odporúčam. Na akékoľvek staré dieťa sa dá vyhovoriť, že to všetko pre jeho rozvoj a výchovu (pokojne aj keď má šesť mesiacov 😊). Ako si zbierate kreatívny materiál v hlave vám nabiehajú spomienky na všetky jesenné výtvarné výchovy plné gaštanov a špajdlí a vy si máte chuť toho gaštanového ježka urobiť.

Gaštan + gaštan = plné vrecko

My sme skombinovali príjemné jesenné kočíkovanie s drobcom do roka, ku ktorému sme si požičali aj päť-ročného kamaráta. Hľadanie gaštanov bola zábava. Okrem vrecúška boli gaštanmi plné úúúúplne, ale úplne všetky vrecká staršieho drobca (bundička, svetrík, nohavice…) ako som už písala bola to jednoduchá, nenáročná a tak spontánna jesenná zábava/pohoda.

Naša gaštanová ZOO

Zbieraním zábava nekončila. Doma sa pokračovalo. Tentokrát sme mali v ceste len gaštany, tak sme k nim vytiahli korálky, špajdle, drôtiky, chlpaté drôtiky, mašle… čokoľvek čo doma nájdete a začalo sa tvoriť. Až po chvíľke som si spomenula, že je potrebný „klinec“ na robenie dierok. Všetko sním ide podstatne jednoduchšie a špajle/hrubšie špáradlá sa lámu určite menej. Po chvíľke sa nám začala tvoriť malá gaštanová ZOO. Prvý nám pribudol ježko, potom pavúk, mačička, koník, chrobáčik, stonožko/hadík, proste celý zverinec.

Tipov na rôzne druhy zvieratiek je plný internet. Určite sa máte čím inšpirovať. Rovnako je to aj s „doplnkovým“ materiálom. Plastelína, lepiace očká, gombičky, alebo aj prírodný materiál orieškové škrupinky, žalude… Peknú, čo najdlhšie slnečnú a tvorivú, jeseň želám. 

Ivulík

Maminka ambasádorka

Zaujal vás článok? Toto sa vám bude páčiť!