TIP na výlet: Stará Ľubovňa – nielen hrad

TIP na výlet: Stará Ľubovňa – nielen hrad

Mamma 25. 10. 2018

Dni sa skracujú a slniečko začína byť zubatejšie, ako sme boli zvyknutí doteraz, preto sme sa rozhodli využiť tieto dni vhodné na výlet na plno a vybrali sme sa v nedeľu na hrad do Starej Ľubovne, to sme ale ešte netušili, že to bude viac, než len hrad.

Atrakcií v tomto príspevku bude viac, než len dosť a preto odporúčam si na tento výlet vyčleniť celý deň a nie len pár hodín, aby sa predišlo zbytočnému stresu, či už vášmu, partnerovmu alebo vašich detí.:) Autom sa dostanete po zákrutách takmer na hrad, približne v polovici cesty vás samozrejme zastaví pánko v reflexnej vestičke, ktorý od vás zinkasuje 2 eurá za parkovné, ak pôjdete aj do Stredovekého vojenského tábora, tak to bude iba 1,50. Pre mamičky, ktoré sa prepravujú verejnou dopravou je tam aj možnosť priviezť sa z autobusovej stanice takmer na hrad autobusom číslo 1.

Stredoveký vojenský tábor sa bude týčiť pár metrov od pánka v reflexnej veste po ľavej ruke, autom môžete zaparkovať takmer pri vstupe. Nakoľko sme prišli mimo hlavnej sezóny, okrem nás tam stálo len pár áut a tak stredoveký tábor skôr pripomínal mesto duchov. Tak, ale aspoň sme dlho nečakali pri pokladni, kde sme za deti od 6–15 rokov zaplatili po 1,50 a za mňa 2 eurá. Aspoň, že najmladšia (v kočiariku) to mala zadarmo. Jediná výhoda bola, že ku každému vstupnému sme dostali Ľubovniansky groš (0,50€), za ktorý si potom detičky vedia vybrať rôzne atrakcie, ako sú jazda na koni, streľba z luku, streľba z kuše alebo hod sekerou. Bola tam na výber aj „opičia dráha“, tá však stojí už dva groše. Okrem týchto možností sú tam ešte vystavené tri stredoveké exponáty, ktoré sa využívali na boj, dve „fotosteny“ a už len pár zvieratiek, ktoré sa zjavne narodili tohto roku (4 mačky, ovečky a kozičky). Počas sezóny tu funguje aj Kapitánska krčma, kde si môžete dať malé občerstvenie, no september už asi za sezónu nepovažujú. Tábor sme tým pádom dali za pol hodinku

Pár metrov vyššie sa nachádza skanzen, ktorý sme my navštívili ako posledný. Pri vstupe do skanzenu sa platí samozrejme ďalšie vstupné. Výhodou je, že ak si kúpite naraz vstupenku do skanzenu aj na hrad, vyjde vás to výhodnejšie. Skanzen je veľmi krásna ukážka toho, ako kedysi žili naši predkovia. Deti aspoň videli, aký luxus majú teraz či už doma, alebo v škole. Pýtala som sa aj na možnosť sprievodcu, bolo mi však povedané, že táto služba sa tu neposkytuje, jediné čo viem, že posledný vstup je o šiestej. S kočiarom sa tu dá dostať bez problémov, mne trošku vadilo to, že nie ku všetkým domčekom bola cestička a tým, že sme si ho nechali nakoniec som už nevládala tlačiť kočiar po tráve, ktorá bola nádherne udržiavaná a krásne dopĺňala tento návrat do minulosti.

Po návrate na hlavnú cestu a odšľapaní si pár krokov do kopca uvidíte opäť po ľavej strane reštauráciu, ktorá funguje, vrátane terasy a detského ihriska, kde si moje ratolesti skrátili čakanie na jedlo, ktoré bolo veľmi chutné. Prístup s kočiarom je taktiež úplne jednoduchý ak však pôjdete cez parkovisko, ktoré ku tejto reštaurácii patrí. Pri parkovisku sa nachádza aj novootvorené múzeum vojenskej techniky. Toto múzeum je tu maximálne rok, čo aj vidno na spracovaní. Krásne, moderné, pútavé, ktoré zaujme nie len chlapcov, ale aj dievčatá. Krásne exponáty ako aj stíhačka, či tanky, nás starších zaujme plot, ako vytrhnutý z Osvienčimu, naše polovičky zas zbierka zbraní, ale aj zákop a množstvo, množstvo informácií v podobe banerov pozdĺž chodníka. Vstupné je 3 eurá pre dospelého a dve eurá na dieťa 6–15 rokov. Vstupenky sú však tiež veľmi pekným suvenírom do rodinného albumu. V tomto múzeu, ktoré je venovaný nášmu vojakovi Michalovi Strenkovi, vie človek v pohodičke stráviť aj hodinku.

Po tomto množstve informácií a zážitkov sa konečne dostávame k podstate nášho výletu. Hrad Stará Ľubovňa, ktorý nás vítal už z diaľky. Krásny, udržiavaný, s krásnym chodníkom, kde nie je problém vytlačiť kočiar. Pri vstupe ho však odparkujete (milý a ochotný personál nám naň dal s radosťou pozor), ako to bolo aj v našom prípade, keď na scénu prišla šatka. Stretli sme ale aj veľa mamičiek s nosičmi. Prehliadka hradu so sprievodcom trvá hodinku a 600 schodov, vstupy väčšinou začínajú o celej hodine, viete si ho však pozrieť aj sami.

Nečakajte tu pozariadzované izby v štýle vysoká posteľ, stále dookola ten istý koberec a milión obrazov. Takmer každá miestnosť je venovaná inej expozícii, všetky sa však týkajú hradu. Sú tu expozície, ako sa hrad menil podľa rôznych štýlov, ako vyzeral, alebo ako mal vyzerať, tak isto aj o tom, ako prebiehali rôzne stavby, či rekonštrukcie, kde je dokonca premietaný aj pútavý film pre deti. Miestnosť venovaná korunovácii, kde si človek môže sadnúť a odfotiť sa s kráľovským plášťom, ale aj ako vyzeral hradný pivovar, či liehovar. Nakoľko tu mali všetko vlastné. Na záver sa viete pozrieť do hradnej veže, kde kedysi žil trubač a vedie tam 107 schodov nízkou a úzkou chodbičkou. Ale ten výhľad na rieku Poprad a celé mesto po celom ťažkom dni stojí za to! 

Ako sa vám článok páčil?

Mamma

Som mama štyroch detí a preto u nás nikdy nie je nuda a vždy vymýšľame niečo nové.

Zaujal vás článok? Toto sa vám bude páčiť!