Skryté poklady Slovenska: O Štiavnici magickej

Skryté poklady Slovenska: O Štiavnici magickej

Zľavomat.sk 17. 7. 2020

Ak radi fotíte, bežte do Štiavnice. Jej fotogenickosť je tak povestná, že ak vám tu spúšť cvakne náhodou pri vyťahovaní foťáku, môžete záber poslať rovno do National Geographic.

Asi nie je veľa Slovákov, ktorí by nepočuli o kráse Banskej Štiavnice. Návštevníci sa tu radi len tak motajú po námestí, posedávajú na schodoch pred Archanjelmi a v kaviarňach na Trotuári a vychutnávajú (povestnú magickú atmosféru). Prídu na kávu a obed, ešte tak sa okúpu v tajchu, ale v živote ich nestretnete v bočných uličkách, na kopci alebo v múzeu. Je to škoda, lebo Štiavnica a okolie ponúkajú oveľa viac, ako len štýlové kaviarne a dobré žúrky. Štiavnica má naozaj zvláštnu energiu, ale v krčme ju asi nezažijete. Ak patríte medzi otvorených a zvedavých, oplatí sa vám prísť aj mimo sezóny a aspoň na predĺžený víkend.

POZRITE SI VIDEO O BANSKEJ ŠTIAVNICI Z NAŠEJ SÉRIE „UKÁŽ SA SLOVENSKO“

Dovolenka v Banskej Štiavnici

Štiavnica je zasekaná v strmých kopcoch a jednotlivé úrovne sú pospájané dubovými schodiskami alebo priamo v centre nájdete aj takéto romantické „spojky“. Oplatí sa vystúpiť na „vyššie poschodia“ a vidieť Štiavnicu z nadhľadu. Takýto pohľad sa vám naskytne na jeseň, ale Štiavnica je krásna v každom ročnom období a každom počasí.

Mudrlanti špekulujú, v čom spočíva štiavnická energia. Jedna možnosť je sopka. Mesto a široké okolie ležia v kaldere, v prepadnutom centre obrovského, dávno vyhasnutého stratovulkánu. Kedysi bol 4 km vysoký a jeho erupcie vytiahli na zemský povrch zlato, striebro a vzácne kamene. Láva sa rozlievala 50 km naokolo. (Mimochodom, víno z vulkanickej pôdy má špecifickú chuť a je vo svete veľmi cenené. Ochutnáte ho vo ViNOCENTRE) Kalderu dobre vidieť napríklad zo Sitna, vrchu, v ktorom sú údajne zakliati Sitnianski rytieri. Čakajú, kým bude Slovákom najhoršie, potom vyjdú a zachránia nás. Na Sitno sa ide od Počúvadla, jedného z najväčších tajchov. Môžete sa tam okúpať, požičať si vodný bicykel a najesť sa lokálnych špecialít U Blaškov. Každú sobotu je pečené prasiatko. Ale najprv dajte to Sitno: za dobrého počasia vidno Tatry aj Matru.

Všetko v štiavnickom regióne sa točí okolo baníctva. Samotné mesto je prešpikované baňami ako ementál, dĺžku chodieb odhadujú odborníci na 2000 km. Štôlňa Glanzenberg vedie len pár metrov pod hlavnou ulicou a hádam v každom dome v centre je zamurovaný vchod do bane, jeden taký nájdete aj v kaviarni Libresso. Ale najkrajšia (prístupná) baňa je aj tak v Hodruši-Hámroch. Má aspoň 700 rokov a celá je kresaná ručne, sú tam priestory väčšie ako futbalové ihrisko. V 17. storočí tu na zavalenom mieste našli sediacu postavu „podivného šatu a s dlhou bradou“, ktorá sa pri prvom dotyku rozpadla na prach. Vtedy tam už drepela nejakých 200 rokov. Legenda vraví, že to mohol byt sv. Klement, ktorý údajne v bani pracoval ako rímsky otrok.

Čo sa týka energie, v bani ju cítite najlepšie, a čím hlbšie, tým viac. Inak bane vraj klesajú do hĺbky 800 m, to by znamenalo 200 metrov pod hladinou mora. A dolu žije všeličo, ako v Mordore. Kto nebol v bani, nebol v Štiavnici!

Z vykutaného podzemia na povrch stúpa plyn s obsahom radónu. Ktovie, možno práve radón spôsobuje, že sa ľudia v Štiavnici cítia „high“. Nedávno sa vplyvom radónu zaoberala priamo v Štiavnici medzinárodná konferencia, no zdravotnícke štatistiky priamy vplyv na zdravie Štiavničanov nedokazujú, ide o malé množstvá. Každopádne sú aj takí, ktorí tvrdia, že energiu mesta treba liečiť. V roku 2018 rok postavili na lúke Rosniarky nad mestom megalitickú stavbu MENHIR, podľa autorov pradávny nástroj našich predkov na harmonizáciu seba, krajiny a našej planéty Zem“. Okolo najvyššieho, centrálneho bloku, sú v smere každej svetovej strany osadené menšie, podporné monolity. A naozaj k nemu putujú ľudia zďaleka aby vyskúšali jeho účinky, stal sa ďalšou atrakciou.

Ak sa pôjdete prejsť k menhiru od nám. sv. Trojice, pôjdete okolo štyroch tajchov. Tajchy sú legendárne, ale málokto vie, že slúžili ako zdroj energie. Z baní bolo treba vytiahnuť milióny ton materiálu a hektolitre spodnej vody a to v čase, keď neexistoval parný stroj ani elektrina. Ľudská a konská sila to nemohla zvládnuť. Štiavnický energetický systém tvorilo viac ako 60 navzájom medzi sebou poprepájaných vodných nádrží, voda z nich nielen odčerpávala spodnú vodu a ťahala rudu na povrch, ale poháňala aj stupy, ktoré rudu drtili, hámre, v ktorých sa tavila a dokonca mlyny dolu na juhu. Systém pokrýval celú vtedajšiu potrebu energie regiónu, takže keď objavili parný stroj, tu sa nechytil. Štiavnica vďaka skočila rovno do éry elektriny. Tajchy sú dnes vrastené do prírody, obklopené lesmi a o niektorých sa hovorí, že kúpanie v nich má liečivé účinky.

Tajchy sú medzi sebou pospájané dobre značenými cyklotrasami (bajkomktajchom.sk). Ak náhodou nie ste Sagan, tie naše kopce nedáte, ale v meste si môžete požičať elektrobajk alebo na Klingeri elektrokolobežku. Je to paráda.

Je toho tu ešte omnoho viac pre zvedavých a otvorených ľudí, ale netreba hneď vykecať všetko. Zapamätajte si aspoň kaštieľ vo Svätom Antone, kde je (okrem iného) Zlatá izba, pozlátený nábytok ktorý dala Mária Terézia ako svadobný dar svojej dcére Márii Antoinette a Dom Maríny kde je naozaj špičková high-tech expozícia o „slovenskom Rómeovi a Júlii“, teda o Sládkovičovi a Maríne.

Praktické rady

Zoberte si pohodlnú obuv, lebo v Štiavnici je všetko buď hore, alebo dolu kopcom a chodiť po mačacích hlavách v lodičkách je asi rovnaké, ako chodiť po lane. Nechoďte do centra autom, zaparkujte buď pod Novým zámkom (ak idete od Levíc), alebo na parkovisku pod plavárňou, ktoré je zdarma. Za 10 minút ste v absolútnom centre a auto už nebudete potrebovať. Kúpte si bedeker, prečítajte si fascinujúci príbeh Štiavnice a rozhodnite sa sami, čo si pozriete. Alebo si aspoň skočte do infocentra na námestí po mapu a letáky, sú tam každý deň. Všetky potrebné informácie nájdete aj na banskastiavnica.travel, je tam aj audiosprievodca mestom na stiahnutie zdarma.

Tipy na výlety v Banskej Štiavnici

Za článok ďakujeme: OOCR Banská Štiavnica

Zľavomat.sk

Nové inšpirácie a zážitky na každý deň!

Zaujal vás článok? Toto sa vám bude páčiť!