Oáza pokoja ukrytá v lesoch Gemera – Muránska planina a Muránsky hrad

Oáza pokoja ukrytá v lesoch Gemera – Muránska planina a Muránsky hrad

Ak už máte dosť ruchu miest a exponovaných turistických destinácií, mám pre vás dokonalý tip na pokojný rodinný oddych uprostred nádhernej prírody Gemera – Muránsku planinu, ktorá patrí medzi naše najmladšie národné parky.

Najznámejšou atrakciou Muránskej planiny je Veľká lúka, miesto, kde môžete pozorovať nádherné kone – noriky priamo v ich prirodzenom prostredí. Na Veľkú lúku sa dostanete jednoducho – vedie sem viacero turistických trás, ktoré ďalej pokračujú na hrad Muráň. Či už si vyberiete náučný chodník z obce Muráň, náročnejšie trasy z Muránskej Huty či jej miestnej časti Predná Hora, alebo pohodlnejšiu trasu, vhodnú aj pre cyklistov, zo sedla Javorinka medzi Červenou skalou a Muránskou Hutou, čaká vás prechod nádhernou divou gemerskou prírodou.

Okrem už spomínaných koní sú novou atrakciou Muránskej planiny sysle, ktoré môžu turisti nakŕmiť či dokonca pohladkať. Malí botanici môžu objaviť najnižšie rastúcu kosodrevinu, iskerník alpínsky či endemit – rastlinu, ktorá rastie iba v tejto lokalite – Lykovec muránsky. Je to naozaj unikátne miesto na spoločný rodinný piknik.

Na muránskej Veľkej lúke si prídu na svoje i milovníci histórie – nájdete tu pamätník SNP či pamätník kniežaťa Augusta zo Sasko-Cobursko-Gothajskej dynastie, z ktorej pochádzali mnohí európski panovníci. Pri pamätníku sa nachádza malebná Chata pod Muránskym hradom. Od tohto miesta je to už len kúsok priamo na Muránsky hrad, ktorý by bolo škoda obísť.

Hrad patrí medzi najvyššie položené hrady na Slovensku, vďaka čomu poskytuje nádherné výhľady na okolitú krajinu – na najbližšiu obec Muráň, na okresné mesto Revúca, ale i na poľovnícky kaštieľ na Prednej Hore. Scenériu dopĺňa Kráľova hoľa so svojím typickým znakom – vysielačom.

P.S. Po výlete sa nezabudnite zastaviť v Muráni na námestí na chýrne muránske buchty, ktoré pečú iba na dvoch miestach – tu v Muráni a v neďalekom sedle Zbojská.

Andy

Andy

Už roky som rodinná manažérka, organizátorka, opatrovateľka, kuchárka, cestovateľka - jednoducho mama. A teraz som aj mama - ambasádorka.