Čarovné Malé Karpaty: 3 tipy na rodinný výlet

Čarovné Malé Karpaty: 3 tipy na rodinný výlet

Zľavomat.sk 31. 5. 2020

Vyberte sa s rodinou na Biely Kameň, Červený Kameň alebo Veľkú Homolu a spoznajte krásy našich zelených Malých Karpát. Obujte si svoje obľúbené túlavé topánky, zbaľte niečo pod zub a výlet sa môže začať!

1. BIELY KAMEŇ

Zrúcanina hradu Biely Kameň sa rozprestiera nad mestom Svätý Jur v okrese Pezinok. Tajné zákutia zrúcaniny sa so svojimi deťmi rozhodla preskúmať aj mama Tami.

Hoci dnes ho už tvoria už len ruiny, v minulosti plnil dôležitú funkciu – chránil západnú hranicu Uhorska. Postaviť ho nechali svätojurskí zemepáni v 13. storočí s cieľom nahradiť veľkomoravské hradisko nachádzajúce sa na protiľahlom kopci. Ako jeden zo sústavy malokarpatských hradov slúžil na kontrolu obchodnej cesty z Bratislavy do Trnavy a taktiež bočnej horskej cesty vedúcej do Stupavy.

Zrúcanina hradu Biely Kameň sa nachádza v lese nad mestskou časťou Svätého Jura.Zrúcanina hradu Biely Kameň sa nachádza v lese nad mestskou časťou Svätého Jura.

Ruiny hradu sa nachádzajú uprostred lesa. Dostať sa sem môžete viacerými cestami. My sme zvolili cestu zo Svätého Jura (ísť môžete autom alebo autobusom).

Ak prídete autom, zaparkujte pri gotickom kostole. To je asi najbližší východiskový bod k hradu. Samozrejme, zaparkovať sa dá aj nižšie v obci, svoju túru si tak predĺžite o pár minút. Spočiatku pôjdete hore dedinou po modrej značke, kým sa dostanete k miestu Neštich. Tu sa na modrú napája žltá značka smerujúca až k hradu. Celá túra by vám nemala zabrať viac ako 30 minút a je vhodná aj pre menšie deti. Keďže žltá značka vedie cez les, po cestičke popretkávanej koreňmi a kameňmi, neodporúčame na túru brať detský kočík. Pre najmenších zvoľte radšej nosič. K hradu Biely Kameň sa viete dostať aj z Bieleho Kríža – taktiež po žltej značke. Cesta z Bieleho Kríža je menej hrboľatá, môžete tu teda využiť aj horské bicykle.

Uprostred trávnatých plôch, ktoré pripomínajú nádvoria, sa nachádzajú ohniská. Nechýba ani popisná tabuľa s informáciami o hrade. Deti sa tu určite vyšantia, zrúcanina totiž skrýva viaceré tajné zákutia. Hrad Biely Kameň sa stal aj súčasťou svätojurského náučného chodníka.

2. ČERVENÝ KAMEŇ

Mamina Evely s jej deťmi sa vždy rada vráti na hrad Červený Kameň, ktorý sa nachádza na úpätí Malých Karpát, nad obcou Častá. Rodinky s malými deťmi ho obľubujú pre jeho fajn dostupnosť (na hrad sa dá dostať i autom) a príjemné prostredie. Hrad Červený kameň sa považuje za najkrajší v Malých Karpatoch.Hrad Červený kameň sa považuje za najkrajší v Malých Karpatoch.

Celoročne je na hrade veľa sprievodných akcií, ako sú napríklad zabudnuté remeslá, burza starožitností či šermiarske dni. Konajú sa tu i rôzne koncerty, ktoré areálu dodávajú to správne čaro.

Parkuje sa rovno pred bránami areálu. Vedú tam i rôzne turistické chodníky, ak by ste návštevu hradu chceli spojiť s turistikou. Do areálu hradu sa vstup neplatí, ak tam teda práve nie je nejaká sprievodná akcia so vstupným. Môžete sa prejsť vo francúzskej záhrade alebo si pozrieť vystavené dravce.

Na nádvorí hradu sa nachádza príjemná kaviareň, v ktorej sa môžete občerstviť.Na nádvorí hradu sa nachádza príjemná kaviareň, v ktorej sa môžete občerstviť.

Pri presune k nádvoriu vás môže prekvapiť piskot, to vás zdravia miestne pávy. Ak budete mať šťastie, možno sa vám ukážu v plnej paráde. Treba ich hľadať, ľúbia skákať na stromy, a dokonca sme ich raz objavili, ako ďobali do svojho obrazu, ktorý videli v aute. :)

Prehliadku hradu s deťmi odporúčam absolvovať v období, keď je robená formou nejakej rozprávky, prípadne ako nočná prehliadka. Nebudete musieť počúvať, že už ich to nebaví a kedy to už skončí. ;). Program akcií nájdete na webovej stránke hradu.

Určite sa vybehnite pozrieť aj na vežu, čaká vás krásny výhľad na okolie. Najesť sa môžete v hradnej reštaurácii alebo si objednať pizzu z Častej, ktorú vám dovezú priamo na hrad.

Okolie hradu ponúka príjemné prostredie na piknik, obrovské lúky obklopené stromami lákajú, aby ste sa po nich rozbehli, či len tak ľahli a počúvali štebot vtákov a šuchot vetra.

3. VEĽKÁ HOMOLA

Veľká Homoľa 709,2 m n.m. je vrch týčiaci sa nad Modrou, na ktorého vrchole sa nachádza drevená turistická rozhľadňa. Je jednou z najznámejších a najvyhľadávanejších rozhľadní pri Bratislave. Krásnymi výhľadmi sa pokochala aj mamina Ibíčko.

V roku 2016 bola z dôvodu havarijného stavu zatvorená a o rok neskôr z bezpečnostných dôvodov demontovaná. Veľa turistov zostalo prekvapených, keď sa prišli pokochať výhľadom a po rozhľadni nebolo ani chýru. Počas víkendu, v sobotu 3.11.2018 bola opäť sprístupnená verejnosti. Výstavba trvala päť mesiacov. Vrchná plošina sa nachádza vo výške 20,4 metra, má šesť poschodí a na vrchol vedie 120 schodov.

Rozhľadňa sa nachádza na vrchu nazývanom Veľká Homola alebo aj modranský Kúgel.Rozhľadňa sa nachádza na vrchu nazývanom Veľká Homola alebo aj modranský Kúgel.

My sme sa ju vybrali pozrieť hneď v nedeľu. Tajne som dúfala, že kamarátka nepozerala v sobotu večer správy, kde hovorili, ako si tam ľudia museli vystáť radu, aby dostali hore. Počasie nám vyšlo krásne. Aj keď ráno bola hmla, poobede sa von predralo slniečko.

Išli sme s malými deťmi, tak sme zvolili najkratšiu trasu zo Zochovej chaty po červenej značke hneď od parkoviska. Cesta nebola náročná a dokonca aj záverečný kopec, ktorý sa javil strmý, sa dal zvládnuť úplne v pohode. Hore sme boli do hodiny. Každým poschodím a schodom sa vietor dvíhal viac a viac, hore fúkal veľmi. Na toto sme boli pripravené a už dole sme dali sebe aj deťom na hlavu kapucne.

Dávajte pozor, aj keď je dole na zemi bezvetrie, hore na rozhľadni môže silno fučať.

Výhľad z hora je fantastický, uvidíte panorámu Malých Karpát, Podunajskú Nížinu, Pavlovské Vrchy a aj na Alpy. Pod rozhľadňou sa dá posedieť a občerstviť v altánku. Občerstvenie samozrejme z vlastných zdrojov :D. Po ceste späť sme sa ešte zastavili v hvezdárni, ktorá je po ceste.

Ak ste ešte nenavštívili túto rozhľadňu, môžem len odporučiť zbaliť batoh a vybrať sa na príjemnú prechádzku s krásnym výhľadom. Cesta sa dá aj predĺžiť, ak sa tam vyberiete z Modry alebo Pezinka. Je to už len na vás. My ešte určite vyskúšame aj inú trasu.

Nájdite ideálne ubytovanie v Malých Karpatoch aj vy!

Zľavomat.sk

Nové inšpirácie a zážitky na každý deň!

Zaujal vás článok? Toto sa vám bude páčiť!