Poklady Slovenska: Toto všetko uvidíte v Košiciach

Poklady Slovenska: Toto všetko uvidíte v Košiciach

Prívlastok najkrajšie slovenské mesto nesú Košice právom. Krásu tu stretnete na každom kroku. Ak vás na Východ zaviala dovolenka alebo služobná cesta, inšpirujte sa našimi tipmi, čo v tomto meste určite nevynechať.

Historické centrum a gotické poklady

Svoju prechádzku začnite v historickom centre mesta. Košice sa pýšia najväčšou pamiatkovou rezerváciou na Slovensku. A oči dokorán, na pešej promenáde kochať sa budete hlavne krásnymi honosnými budovami, ktoré odrážajú časy minulé a zároveň tvoria hmotnú prítomnosť. Mnohé reštaurácie, bary či kaviarne s letnými terasami, v ktorých sa kedykoľvek môžete občerstviť a zároveň vychutnávať východniarsku pohostinnosť. A o spievajúcej fontáne ste už určite počuli.

Spievajúcu fontánu nájdete v parku medzi Dómom sv. Alžbety a Štátnym divadlom. Od roku 1986, ako prvá v Československu, tu spieva fontána. Ďalšiu fontánu so znameniami zverokruhu stretnete na druhej strane Štátneho divadla, hovorí sa, ak pohladíte svoje znamenie, splní sa vám prianie. 🙂

Kde sa v Košiciach najesť?

Dóm svätej Alžbety, Kaplnka svätého Michala či Urbanova veža patria medzi budovy s gotickou architektúrou, na ktoré pri svojej návšteve nesmiete zabudnúť. Ono sa to ani veľmi nedá, pretože tieto skvosty sú neprehliadnuteľné. Dóm svätej Alžbety je najvýchodnejšou gotickou katedrálou v Európe a jej súčasťou je Žigmundova veža, ktorá návštevníkom po vyšliapaní 160 schodov ponúka úžasný výhľad na mesto. Kaplnku svätého Michala a Urbanovu vežu zo 14.storočia a s náhrobnými kameňmi na stenách nájdete hneď pri dóme.

Pri prechádzke sa zastavte aj pri Zvone Urban, Erbe mesta Košice, Žobrákovom dome, Morovom stĺpe, Levočskom dome či Staromestskej radnici.

Mestské múzeá a zábava pre deti

Vaše deti budú očarené najmä z Leteckého múzea a Technického múzea. Pravú slovenskú atmosféru si vychutnáte vo Východoslovenskom múzeu. A s malými deťmi vám odporúčame zablúdiť do ZOO, ktorá ohuruje nielen svojou veľkosťou, ale aj zbierkou zvierat. Stretnete sa tu so slonmi, žirafami, gorilami i ľadovými medveďmi. Prehistorické tvory nájdete v Dinoparku Košice.

Košická pionierska železnička

V lesíku Čermeľ je situovaná pionierska železnica, ktorá bola prvou rekreačnou železnicou v Československu. Môžete sa samozrejme aj povoziť. Do lesíka sa pokojne vydajte po svojich, na bicykloch či s kočíkmi. Turisti sa odtiaľto môžu dostať na Kojšovku alebo až do Slovenského raja.

Výborné jedlo i wellness v Hoteli Bankov****

BONUS TIP

Odporúčame vám navštíviť jednu z prvých talianskych reštaurácii v Československu. Kaviareň Carpano nájdete hneď vedľa spievajúcej fontány, priamo v centre. 

Zľavomat.sk

Zľavomat.sk

Nové inšpirácie a zážitky na každý deň!