Tip na výlet: Rozprávkové domčeky v Čičmanoch

Tip na výlet: Rozprávkové domčeky v Čičmanoch

Tami 7. 1. 2019

Na jar a na jeseň turistika, v lete cyklistika a v zime príjemná lyžovačka v stredisku Javorinka. K tomu ako bonus maľované zrubové domčeky ako vystrihnuté z rozprávky. Presne takéto sú Čičmany.

Čičmany sú najvyššie položenou obcou v okrese Žilina. Preslávené sú svojou unikátnou architektúrou, ktorá pozostáva z desiatok maľovaných dreveníc. Vonkajšie steny domčekov sú pomaľované rôznorodou ornamentálnou výzdobou, ktorá vo vás vzbudzuje dojem, že ste sa ocitli v rozprávke o perníkovej chalúpke. Architektúra obce je dokonca natoľko jedinečná, že jej dolná časť bola v roku 1977 vyhlásená za pamiatkovú rezerváciu ľudovej architektúry.

Do obce sa môžete dostať buď autobusovou dopravou alebo autom. Parkovať sa dá na viacerých miestach. Ubytovanie je možné v hoteli, prípadne niekoľkých penziónoch.

Ubytovanie v Čičmanoch

Čo určite nevynechajte v Čičmanoch:

  • Radenov dom a Dom č. 42 sú drevenice, ktoré spravuje Považské múzeum a ponúkajú expozície poukazujúce na život predkov žijúcich v obci. Otvorené sú denne, okrem pondelkov. Vstupné je 2 € pre dospelých, 1.3 € pre deti a študentov a deti do 6 rokov majú vstup zdarma.
  • Barokový rímskokatolícky kostol Povýšenia svätého kríža, ktorý bol postavený ešte v roku 1669. 
  • Drevenica Ondreja Gregora nachádzajúca sa na Dvore Ondreja Gregora, ktorý je dvorom už viac ako 100 rokov. Nájdete tu predajňu krásnych pamiatkových predmetov.
  • Kaštieľ Čičmany pochádza z konca 18. storočia a postavený bol v barokovo-klasicistickom štýle.
  • Dom Matildy Čechovej, významnej akademickej maliarky

Približne v strede obce nájdete celý rad turistických tabúľ poskytujúcich informácie o obci, jej minulosti, pamiatkach, ale aj napríklad charakteristiku čičmanských ornamentov.

V teplejších dňoch môžete vyskúšať niektorú z turistických alebo cyklistických trás v okolí, prípadne aj paragliding z vrchu Javorinka.

V zimných mesiacoch je vo veľkom využívané lyžiarske stredisko Javorinka, kde je k dispozícii 5 lyžiarskych vlekov, lyžiarsky servis, požičovňa, úschovňa a tiež lyžiarska škola. Takmer všetky zjazdovky sú v prípade potreby zasnežované technickým snehom. Na svoje si prídu aj fanúšikovia bežeckého lyžovania. Občerstviť sa môžete v bufete pod zjazdovkou.

Ak už budete v Čičmanoch určite si urobte aj krátky výlet do neďalekej obce Rajecká Lesná, kde nájdete jeden z najkrajších a najprecíznejších drevených pohyblivých betlehemov. Sprístupnený je denne okrem pondelkov a vstupné je zdarma. 

Tami

Odjakživa som zbožňovala cestovanie a spoznávanie nových miest. Teraz, keď som už mamou, zbožňujem to ešte viac, pretože mi do mojej cestovateľskej partie pribudol skvelý parťák.

Zaujal vás článok? Toto sa vám bude páčiť!