Prvý víkend v mesiaci si rezervujte pre históriu!

Prvý víkend v mesiaci si rezervujte pre históriu!

Mamma 13. 2. 2019

Stále sa nájde niekto, kto nevie o tom, že na Slovensku je vždy prvú nedeľu v mesiaci vstup do múzeí, galérií a zámkov zadarmo. Áno, dobre čítate, úplne zadarmo.

Či ste dvaja, traja alebo dokonca šiesti. Preto odporúčam rezervovať si prvú nedeľu v mesiaci pre poznávanie histórie a krás nášho Slovenska. Možno to, čo ušetríte za vstup môžete investovať do cestovného a vyraziť si aj ďalej.

Asi každý Slovák pozná kaštieľ Betliar, ktorý sa stal známejší aj vďaka prvému slovenskému historickému seriálu. Cesta na toto miesto je pomerne jednoduchá, kaštieľ sa nachádza len 7 km od Rožňavy v obci, podľa ktorej je pomenovaný a je označená navigačnými tabuľami. Pred zámockou záhradou sa nachádza bezplatné parkovisko.

Po vstupe cez veľkú bránu sa pred vami zjaví krásny kaštieľ, ktorého prvé stavebné práce sa datujú už v 17.storočí. Po pravej strane je menšia budova, ktorá kedysi slúžila ako kuchyňa a ubytovanie pre poddaných no dnes je tam pokladňa. Tú je potrebné navštíviť aj keď je vstupné zadarmo, aby si „poznačili“ koľko ľudí prišlo a tak isto aj kvôli tomu, že ak si chcete prehliadku fotiť, tak si tam zakúpite „povolenie“ na fotografovanie, ktoré stoji 2 eurá. Ak pôjdete inú ako prvú nedeľu tak zaplatíte 8 eur za dospelého a 5 eur za dieťa nad šesť rokov. Vstupy začínajú každých 30 minút. Prvý začína 9:30 a posledný je o 15:30. Nakoľko vraj v prvú nedeľu môžu pustiť maximálne 1100 návštevníkov, viete si overiť dostupnosť aj telefonicky a to na čísle 058/7983197, kde sa dovoláte do pokladne kaštieľa. Pracujú tam veľmi milé a príjemné panie. Tak isto ako aj sprievodkyňa bola milá a ústretová. Ak máte so sebou kočiar, je potrebné ho nechať v suteréne nakoľko prehliadka obsahuje dosť veľa schodov. Preto, ak máte menšie dieťatko odporúčam nejaký nosič alebo šatku.

Kaštieľ vie návštevníkovi veľa ponúknuť, v prízemí nájdete Egyptské múmie, ktoré si priviezli majitelia z dovolenky. Andrássyovci boli už v tej dobe vášniví cestovatelia. A nie len to, mali radi aj lovenie a trofeje a preto môžete svojim deťom ukázať aj vypreparovaného slona, medveďa, vlka či jeleňa a množstvo parohov. Samozrejmosťou je aj množstvo krásnych maľovaných portrétov a obrazov. Veľa miestností má pôvodné zariadenie a preto si viete pozrieť aký vkus mali panovníci, ako vyzerala kúpeľňa, stolovanie, či oddychová miestnosť.

Celá prehliadka trvá 60 minút a keďže vytopiť kaštieľ by bolo dosť náročné v chladnejších obdobiach je potrebné sa naobliekať. Pocitovo bolo vo vnútri ešte chladnejšie ako vonku a po hodinke sme boli všetci dosť premrznutí aj keď sme mali termoprádlo. Horúci čaj v termoske v tomto prípade padne viac, ako vhod. 

Mamma

Som mama štyroch detí a preto u nás nikdy nie je nuda a vždy vymýšľame niečo nové.

Zaujal vás článok? Toto sa vám bude páčiť!