TIP na výlet: Po stopách hollywoodských filmárov

TIP na výlet: Po stopách hollywoodských filmárov

Mamma 15. 2. 2019

Namiesto turistiky skôr inklinujete k pohodliu vašej obývačky, kde v hlavnej úlohe je nejaký dobrý film? A viete o tom, že časť filmu, kde si hlavnú úlohu zahral aj Owen Wilson sa natáčala na Slovensku?

Chcete si porovnať realitu s filmom? Chcete si ísť pozrieť 15 metrovú rekvizitu, ktorá sa len tak nevidí? Ak ste si na všetky otázky odpovedali áno, tak potom vás posielam výlet do Hája. Nebojte sa, nemyslím háj, ale Háj.

Háj je maličká obec na východe Slovenska, ktorá sa nachádza pod Turnianskym hradom. Či už pôjdete z jednej, alebo druhej strany našej krásnej krajiny, keď zbadáte hrad tak čoskoro uvidíte aj odbočku do tejto obce. Obec, ktorá má len 282 obyvateľov je veľmi nenápadná, no vďaka tomu, že v roku 2000 prepožičala svoje futbalové ihrisko filmárom z Hollywoodu dostala na oplátku dar, aký sa len tak nevidí a určite stúpol počet ľudí, ktorí sa tu zastavia. Konkrétne cca 15 metrov vysoká socha anjela, ktorý si zahral vo filme Za nepriateľskou líniou.

Film sa natáčal v krásnej zádielskej doline, ktorá leží obďaleč. Anjel so spadnutým krídlom sa momentálne nachádza na miestnom cintoríne, ktorý uvidíte po vstupe do obce približne v polovici po pravej strane. Sochu však vidieť už z diaľky a preto nie je problém ju nájsť. Ako to v amerických filmoch býva, nič nie je také, aké sa na prvý pohľad zdá. Aj keď budete mať pocit, že socha je z betónu, zdanie v tomto prípade klame. Je totiž postavená z polystyrénu a povrch je natretý cementovým náterom (ten navodzuje pocit, že je celá z tohto materiálu).

Aby však návšteva tejto mini dedinky nebola len o jednej soche, odporúčam ísť sa pozrieť aj za koniec dedinky. Po ľavej strane sa tam nachádza veľmi pekný prírodný úkaz, takzvané Hájske vodopády (v zime ľadopády). Nemusíte patriť medzi najpozornejších, aby ste si všimli turistický rázcestník.

V zime odporúčam obuť fakt „protišmykovú“ obuv, ak sa nechcete dostať k vodopádom takpovediac po zadku. Celé Hájske vodopády sa skladajú z troch, no keď je sneh, dostanete sa maximálne k prvému, ktorý sa nazýva aj Dolný hájsky vodopád. (329 m.n.m). Hoc schody sú lemované dreveným zábradlím, pri nepozornosti môžete veľmi ľahko prísť k úrazu. Tak teda pozor, aby ste si z tohto krásneho výletu neodniesli okrem úžasných fotiek aj pár modrín. 

Mamma

Som mama štyroch detí a preto u nás nikdy nie je nuda a vždy vymýšľame niečo nové.

Zaujal vás článok? Toto sa vám bude páčiť!