Hudba a tehotenstvo

Hudba a tehotenstvo

Tami 8. 3. 2019

Akú hudbu však počas tehotenstva počúvať? Počuje ju už aj bábätko v brušku? Vníma ju pozitívne alebo skôr negatívne? O tom a viac si môžete prečítať v nasledujúcich riadkoch.

Mnohí označujú tehotenstvo za jedno z najkrajších období v živote ženy. Samotné ženy majú na toto tvrdenie občas iný názor, ale existuje obrovské množstvo činností, ktoré vedia tehotným ženám toto obdobie spríjemniť. Napríklad obyčajné počúvanie hudby.

Bábätko v brušku nás počuje!

Bábätko v matkinom brušku je údajne schopné vnímať prvé zvuky už okolo 19. týždňa a zhruba v 24. je už jeho sluch veľmi dobre vyvinutý vďaka pokročilému vývoju kostičiek vnútorného ucha. Ako prvé vníma hluk mamičkinho tela – tlkot srdca, prúdenie krvi, ale aj napríklad zvuky spojené s trávením. Dieťa v brušku dokáže celkom dobre vnímať aj zvuky z okolia. Veľmi intenzívny je pre neho hlas tehotnej mamičky, na ten bude najviac reagovať aj po narodení. Vníma však aj okolité zvuky a hlasy ostatných členov rodiny alebo ľudí, s ktorými prichádza mamička často do kontaktu.

Tehotenstvo a hluk

Tehotné ženy si často môžu všimnúť výraznejšie pohyby pri nadmernom alebo náhlom hluku v okolí. Nepokojné vrtenie v brušku môže vyvolať napríklad aj hlasná hudba. Neplatí to však na každé bábätko a aj dostupné výskumy a lekárske názory sa v otázke hlučnosti líšia. Niektorí lekári neodporúčajú tehotným ženám vystavovať sa hlučnému prostrediu. Existujú dokonca štúdie, ktoré preukázali, že bábätká, ktoré boli v brušku vystavované častému hluku, trpeli po narodení určitým sluchovým postihnutím, prípadne sa narodili predčasne alebo s nízkou pôrodnou hmotnosťou. Na druhej strane stojí nemecký výskum, ktorý tvrdí, že tehotné môžu pokojne navštevovať hlučné miesta, keďže bábätká sú pred vysokými frekvenciami dobre chránené plodovou vodou. Tento výskum tvrdí, že cestou k bábätku sa okolitý hluk dokáže eliminovať až o 60 decibelov. Treba ale pripomenúť, že každé bábätko je iné a ide o výskumy realizované len na určitej reprezentatívnej vzorke. Je teda ozaj len na samotnej mamičke, ako sa v hlučnom prostredí cíti a či jej je príjemné ísť počas tehotenstva napríklad na koncert obľúbenej kapely.

Bábätká majú radi klasiku

Odborníci najčastejšie odporúčajú počúvať v tehotenstve klasickú hudbu od Mozarta, Bacha, Chopina a iných. Časom sa dokonca vytvoril aj pojem „Mozartov efekt“, podľa ktorého počúvanie niektorých Mozartových skladieb v tehotenstve môže zvyšovať inteligenciu dieťaťa. Či je to ozaj pravda, možno len ťažko posúdiť, za vyskúšanie to však určite stojí.

Hudba po narodení

Vo všeobecnosti platí, že novonarodené bábätká majú obvykle pozitívny vzťah k hudbe. Od malička reagujú na zvuk hrkálky, náš spev, riekanky či hudobné nástroje. Ako všetko, aj táto oblasť bola prebádaná viacerými výskumami, ktoré tvrdia, že hudba deťom pomáha lepšie sa naučiť rozprávať, či neskôr dokonca čítať a písať. Taktiež ich učí lepšie vyjadrovať svoje pocity.

Niektorí rodičia využívajú hudbu aj ako nástroj na uspávanie. Večer pred spaním spievajú alebo púšťajú bábätku tú istú uspávanku, ktorá dieťaťu naznačí, že nastal čas ísť spať.

Žijeme v modernej dobe

V súčasnosti sa už aj s témou hudba v tehotenstve spája obrovský komercionalizmus. V obchodoch aj na internete nájdete veľké množstvo špeciálnych CD určených pre tehotné alebo najmenšie deti. Zvyčajne obsahujú výber príjemných melódií pre najmenších či klasických skladieb.

Hudobné playlisty klasickej či relaxačnej hudby pre tehotné nájdete aj na youtube a stiahnuť sa dajú aj prostredníctvom mobilných aplikácií. Internet je zdrojom aj mnohých „zlepšovákov“ pre už narodené bábätká. Populárny je tzv. „biely šum“, ktorý údajne pomáha maličkým bábätkám zaspať. Opäť platí, že každé bábätko je iné a niektoré ozaj krásne zaspávajú pri počúvaní tohto šumu, niektoré naň vôbec nereagujú.

V obchodoch môžete nájsť aj mexický prívesok s názvom bola, ktorý má v sebe ukrytý malý xylofón s guľôčkou. Prívesok je zavesený na dlhej šnúrke, tak že sa až opiera o bruško tehotnej mamičky. Guľôčka v prívesku sa pri chôdzi alebo pohybe tehotnej ženy rozhýbe. Častým nosením si bábätko zvuk prívesku zapamätá a po narodení si ho bude spájať s príjemnými chvíľami v brušku. A ak by aj náhodou nie, máte aspoň zaujímavý tip na darček pre tehotnú mamičku. 

Tami

Odjakživa som zbožňovala cestovanie a spoznávanie nových miest. Teraz, keď som už mamou, zbožňujem to ešte viac, pretože mi do mojej cestovateľskej partie pribudol skvelý parťák.

Zaujal vás článok? Toto sa vám bude páčiť!