Knižky pre najmenších

Knižky pre najmenších

Aj vám komplikujú život na rodičovskej dovolenke chladné, sychravé a upršané dni? Väčšinu času vtedy trávime v interiéri a snažíme sa naše neposedné deti nejako zabaviť, preto práve taký čas je pre čítanie na gauči za oknom ako stvorené.

Význam čítania kníh pritom asi netreba vysvetľovať. Dieťa je, oveľa skôr než začne rozprávať, ako špongia, ktorá nasáva okolité podnety a knižky zohrávajú v procese spoznávania sveta a vývoja predstavivosti dôležitú úlohu. Čítanie knižiek preto neodkladajte a čítajte si s deťmi hneď ako začnú sedieť… na začiatku budú knižky síce aj žuť, ale deti predsa treba kŕmiť kvalitnou literatúrou.

Hneď ako skončí obdobie listovania šuštiacich textilných knižiek, ktoré používajú rôzne textúry na podporu rozvoja zmyslov, je čas objaviť veľmi široký sortiment detských kníh, a to už aj pre najmenšiu vekovú kategóriu, ktorá ešte neobsedí pri čítaní klasických knižiek s príbehmi. U nás sú najobľúbenejšie interaktívne knižky s prvkami na vyťahovanie, otáčanie a posúvanie na každej strane, ktoré dieťa zaujmú a pomáhajú mu udržať pozornosť pri čítaní. Vo vydavateľstve Svojtka & Co. ich nájdete neuveriteľne bohatú ponuku pre rôzne vekové kategórie a na rôznorodé témy, od edukačných až po klasické rozprávky. Výborné je, že na webovej stránke si môžete knižky prelistovať, a tak si lepšie vybrať. Knižky sú vyrobené z veľmi pevnej kartónovej väzby, takže sú dostatočne odolné. Nekladú dôraz na text, ale sú pekne ilustrované.

Pre najmenšie deti sú veľmi lákavé aj dotykové knižky o zvieratkách, ktoré obsahujú výrezy s hmatovými prvkami. V nich môže dieťa dotykom spoznať ako huňatá je ovečka, drsný slon či šupinatý had. Prospešné môžu byť tiež špeciálne edukačné knižky učiace deti slušnému správaniu, či chodeniu na nočník.

Ďalším favoritom našej knižnice sú hľadacie leporelá, v ktorých majú hlavné slovo ilustrácie. Tie môžete objavovať tak, že pomenúvate veci, na ktoré deti ukazujú, alebo im dáte konkrétnu vec, ktorú majú na obrázku nájsť. Deti to nesmierne baví. Preskúmajte napríklad hľadacie leporelá Zvieratá na gazdovstve a Stroje na gazdovstve alebo roztomilú veľkoformátovú päťdielnu sériu bez textu s názvom Potulky jarou, letom, jeseňou, zimou a nocou. Na každej strane objavíte časť mestečka s postavičkami, ktorých príbeh sa vyvíja od prvej po poslednú stranu, vždy prispôsobené príslušnému ročnému obdobiu. Je to neobyčajná hľadacia knižka so zmyslom pre detail, takže ju môžete skúmať donekonečna.

Na trhu sú dostupné taktiež zvukové knižky, ktoré obsahujú tlačítka vydávajúce zvuky, ktoré zatraktívňujú čítanie. A netreba zabúdať aj na čaro básničiek a riekaniek, ktoré poznáme aj z vlastného detstva. Deti ich majú veľmi radi a rýmy nasávajú možno skôr než rozumejú ich významu. 

Veronika

Veronika

Rada spoznávam svet. Obohacuje ma cestovať na nové miesta, vnímať ich atmosféru, vôňu a chuť. Najradšej trávim čas so svojou rodinou a verím, že kráse spoznávať svet by sme mali naučiť aj naše deti.