Mamička radí: Cestovanie s deťmi

Mamička radí: Cestovanie s deťmi

Tami 13. 5. 2019

Mnoho ľudí s príchodom detí na svet zanevrie na svoju predtým obrovskú cestovateľskú vášeň. Netreba však zabúdať na to, že život s deťmi ani zďaleka nekončí. Samozrejme, cestovanie s nimi nebude ako predtým, avšak napriek menšiemu komfortu zaiste objavíte také miesta, o ktoré by ste bez detí ani nezavadili.

Na začiatok treba len odvahu

Hovoríte si, že vaše dieťa alebo deti sú veľmi komplikované a cestovanie s nimi by bola katastrofa? To však nebudete vedieť, kým to neskúsite. Mnohé deti sú pri cestovaní a spoznávaní nových miest natoľko zaujaté a ohúrené zmenou zo stereotypu, až častokrát zabudnú byť neposlušné. Treba rátať s tým, že nie všetko bude podľa vašich predstáv, no keď sa obrníte štipkou nadhľadu, zaručene si cestovanie s deťmi užijete.

Autom, lietadlom, vlakom či autobusom?

V súčasnosti máme obrovskú výhodu v tom, že na cestovanie môžeme využiť viaceré druhy dopravy a vybrať si taký, ktorý deťom vyhovuje najviac.

Asi najpoužívanejší spôsob presunu je auto. Tu netreba zabúdať v prvom rade na komfort a bezpečnosť jazdy a vybrať pre deti správnu autosedačku. Keďže pri ceste autom sa nedokážeme poprechádzať, je potrebné vyhradiť si čas na prestávky, počas ktorých sa deti poprechádzajú a odskočia si na WC. Ak cestujete s bábätkami, je veľmi pravdepodobné, že monotónna cesta autom ich uspí na dlhšiu dobu a vy budete mať v aute väčšinu cesty ticho. Pri väčších deťoch to však neplatí a tým je potrebné vymyslieť nejakú zábavku. Pokiaľ cestujete v noci, uistite sa, aby bol šofér dobre oddýchnutý. Ak cestujete na jar alebo v lete, je vhodné zakúpiť si do auta tienidlá proti slnku. V súčasnosti sú na trhu tienidlá s rôznymi detskými motívmi, takže okrem funkcie tienenia, deti poteší aj pekný obrázok ich obľúbených hrdinov.

Pri väčších vzdialenostiach je pre úsporu času výhodnejšie použiť lietadlo. V súčasnosti už aj maličké bábätká cestujú lietadlom a opäť ako pri ceste autom, je tu veľká pravdepodobnosť, že celú cestu prespia. Navyše, v prípade dojčiat je tu možnosť zobrať si so sebou na palubu aj dojčenskú stravu. Problémom pri cestovaní lietadlom môže byť zmena tlaku pri vzlietaní a pristávaní lietadla. Staršie deti na to môžete pripraviť vopred tak, že im poviete, čo ich čaká. Veľa leteckých spoločností zvykne pár minút pred vzlietnutím a pristátím lietadla na vyrovnanie tlaku dokonca rozdávať cukríky, čomu sa deti iste potešia. Veľkou výhodou lietadla je, že má na palube k dispozícii hneď niekoľko WC.

Obrovským zážitkom pre deti je aj cesta vlakom. Vlaky majú obvykle k dispozícii aj detské kupé a v prípade ak sú deti hladné, môžete s nimi navštíviť reštauračný vozeň. Určite ocenia aj možnosť poprechádzať sa po vlaku, prípadne ísť kedykoľvek na WC.

Ďalšou možnosťou presunu je autobus. Keďže ide o menej pohodlný spôsob prepravy, vhodnejší bude skôr pre väčšie deti. Na kratšie vzdialenosti v ňom však obsedia aj menšie deti. V súčasnosti je už skoro každý autobus vybavený klimatizáciou a WC.

Počas cestovania môžete využiť aj príležitostné druhy dopravy, napríklad loď. Pre deti to bude určite zážitok, majte však po ruke lieky proti nevoľnosti.

Zábava na cestu

Akýkoľvek druh dopravy zvolíte, nezabudnite sa zásobiť nápadmi, ako si skrátiť cestu a zahnať nudu. Na každé dieťa zaberá niečo iné. Niektoré sa uspokoja výhľadom z okna, no pre väčšinu musíte vymyslieť niečo kreatívnejšie. Maličké deti zaujmú hračky na rozvoj ich motoriky alebo leporelá. Väčšie si už dokážu počas cesty zahrať aj karty a existujú aj cestovateľské verzie rôznych spoločenských hier. Môžete skúsiť počúvať pesničky a rozprávky. V súčasnosti je na cestovanie veľmi obľúbené dať dieťaťu tablet či smartfón, ktoré ich dokážu zabaviť na poriadne dlhý čas. Obľúbené sú aj slovné hry. Koľko áut stretneme po ceste viac červených či modrých? Porátaj, koľko ujov v lietadle má fúzy. Fantázii sa medze nekladú.

Vhodné ubytovanie

Pri cestovaní s deťmi je dôležité vybrať vhodné ubytovanie. Vopred si premyslite, či dokážete s deťmi spať v jednej miestnosti a vyhovuje vám tak obyčajná hotelová izba alebo potrebujete izbu zvlášť pre ne a pre vás a hľadáte skôr apartmán. Inšpirovať sa môžete aj na zľavomate. Ak nemáte vlastnú cestovnú postieľku, overte si, či vám majitelia ubytovacieho zariadenia vedia nejakú počas pobytu zapožičať.

Nezabúdajte ani na stravovanie. Niektorí ľudia preferujú vlastnú stravu, v tom prípade hľadajte ubytovanie s kuchynkou a príslušným zariadením (chladnička, mikrovlnka, rúra, riad, …). Zároveň si zistite, či a aké obchody sú v blízkosti daného ubytovania. Ak sa vám nechce variť, voľte hotelovú stravu alebo blízkosť reštauračných zariadení. Väčšina z nich má k dispozícii aj niekoľko detských stoličiek. V prípade alergií alebo potravinovej intolerancie sa nezabudnite informovať, či vám vedia poskytnúť aj takúto stravu.

Cestovateľské must have

Jednoznačne jedlo! Akékoľvek maškrty, ktoré na jednej strane zasýtia a na druhej strane zabavia dieťa, kým ho bude konzumovať. Dnes už dokonca existujú aj špeciálne nádoby, ktorých súčasťou je zábrana proti vysypaniu chrumiek či drobného ovocia z nádoby, čo oceníte napríklad pri ceste autom. Ak bábätko pije umelé mlieko, odporúčame si jednotlivé dávky pripraviť vopred. S dojčenými bábätkami je to najjednoduchšie, nezabudnite však pribaliť plienku na odgrgnutie.

  • Ak máte malé deti, pribaľte na cestu aj rezervné plienky a veci na prebaľovanie.
  • Pri spoznávaní nových miest budete možno musieť prejsť aj dlhšie pešie vzdialenosti, preto pre malé detičky zvážte možnosť zobrať so sebou kočík, prípadne nosič.
  • Ak budete cestovať v lete, súčasťou vašej výbavy by mal byť opaľovací krém a pokrývka hlavy. Čiapku budete potrebovať aj pri veternom počasí. V zime si pre istotu pre deti pribaľte aj nejaké teplé kúsky oblečenia navyše.
  • Medzi najdôležitejšie veci patria takisto lieky, či už tie, ktoré deti užívajú pravidelne alebo ktoré pôsobia proti nevoľnosti pri cestovaní. Zabezpečte pre vaše deti aj dostatočný prísun tekutín.
  • A ak cestujete do zahraničia, samozrejmosťou je cestovný pas. Odporúčame tiež uzatvoriť krátkodobé cestovné poistenie pre všetkých členov domácnosti.

Tipy na záver

Ak si plánujete nejaký výlet či dovolenku s deťmi, určite pri všetkom počítajte s časovou rezervou. Stačí totiž len malé rozptýlenie v podobe peknej fontány, či náhodne objaveného detského ihriska a vy tak stratíte kopec času. S deťmi bude vaše cestovanie úplne iné. Pripravte sa, že často budete musieť zameniť historické pamiatky či turistiku za aquaparky, múzeá pre deti, kolotoče či rôzne zábavné parky. Pri cestovaní s deťmi však ide presne o to, stráviť čas spoločne. A pri vhodnej kombinácii aktivít si to užijete vy aj vaše deti. 

Tami

Odjakživa som zbožňovala cestovanie a spoznávanie nových miest. Teraz, keď som už mamou, zbožňujem to ešte viac, pretože mi do mojej cestovateľskej partie pribudol skvelý parťák.

Zaujal vás článok? Toto sa vám bude páčiť!