Ako sme tri dni na strašidelnom hrade bývali

Ako sme tri dni na strašidelnom hrade bývali

Ibíčko 17. 5. 2019

Aj takúto možnosť ponúka jeden z najstarších kráľovských hradov v Čechách. Nachádza sa uprostred lesov v blízkosti obce Svojanov v okrese Svitavy.

Od roku 1910 je hrad Svojanov vlastníctvom mesta Poličky. Je to jediný hrad, kde sa mieša gotika s empírom. Čiastočná zrúcanina gotického hradu s gotickou záhradou a hradným opevnením s obrannými baštami, na ktorých sú postavené romantické oddychové a vyhliadkové altány.

Vo vstupnej empírovej budove je reštaurácia a na prvom poschodí izby pre návštevníkov v štýle počiatku 20 storočia. V minulosti tieto priestory slúžili ako byty pre úradníkov správy panstva. V tejto budove býva aj kastelán, ktorého sme mimochodom stále videli chodiť bosého.

Prehliadky hradu sú rozdelené do troch okruhov:

  • okruh A – Empírový palác
  • okruh B- pivnice, mučiareň, Dom zbrojnošov
  • okruh C – voľná prehliadka záhrady, veže

Dobrodružstvo na hrade Svojanov s prehliadkou + 2 deti do 6 rokov zdarma

Prvé dva okruhy sú komentované so sprievodcom a tam sa dozviete o tajomstvách a údajnom strašení na hrade. Tento hrad má tajomnú a tragickú minulosť (mučili sa tu a ľudia sa zamurovávalo do stien). Najčastejšie obete boli ženy a najtragickejšie udalosti sa spájajú s menom Katarína. Jednu muž zavrel do pivnice, keď sa zamiloval do inej a tam zomrela (v tejto pivnici sa začína prehliadka B), druhú za neveru nechal manžel zamurovať do steny vnútorného hradu a tretia bola malá Katarínka, na ktorú pri hre padlo lešenie (o tom sa dozviete pri prehliadke A). Pri prehliadkach sa dozviete všetky povesti a budú vám ukázané aj veci, ktoré nevedia vysvetliť. Ale to už nechcem prezrádzať, aby ste sa mali na čo tešiť.

Keď už neviete kam by ste s deťmi cez víkend vyrazili, veľmi odporúčam pobyt na hrade Svojanov. Cez Zľavomat ho máte s polpenziou a jednou prehliadkou v cene.

Dobrodružstvo na hrade Svojanov s prehliadkou + 2 deti do 6 rokov zdarma

Dve deti do 6 rokov majú pobyt zdarma, len im treba dokúpiť jedlo. V reštaurácii sa dá vybrať s 3–4 ponúk, ale čašníčka je veľmi milá a dalo sa dohodnúť aj na zmene. Na hrade chovajú aj zvieratká a páv si tu žije ako hradný pán ( máte pocit, že je všade, kam sa pozriete). Na svoje si prídu aj deti, hneď pri parkovisku je ihrisko. Z prehliadok pre deti viac odporúčam okruh B, teda aspoň pre tie menšie, ktoré nie sú ešte tak trpezlivé.


Na hrade sa konajú rôzne akcie a svadby. Boli sme jednej svedkom. No a pokiaľ ide o strašenie, tak ja som žiadneho ducha nevidela, ale sú návštevníci, ktorí sa veľmi zle cítia v miestnosti, kde zomrela Katarínka a vraj večer sa v niektorých izbách svieti, ale keď sa vojde dnu, tak je tma. Ale stala sa mi po prehliadke taká vec, že keď sme sa vrátili na izbu, tak som sa načiahla po telefón a rozbila som pohár a do hodiny aj telefón. Kto vie, či to bola náhoda, alebo sa niektorej Kataríne niečo nepáčilo… 

Ibíčko

Som na rodičovskej dovolenke a spolu so synom rada cestujem a navštevujem nové miesta. Vo voľnom čase (ako zvláštne to znie) behám a čítam knihy.

Zaujal vás článok? Toto sa vám bude páčiť!