Trnavský jarmok

Trnavský jarmok

Evely 20. 5. 2019

Prichádza čas Jarmokov a možnosť deťom ukázať, ako sa žilo kedysi, že nie všetko na čo si zmysleli sa dalo kúpiť a to čo teraz pre život pokladajú za nevyhnutnosť, tak vlastne to ani nepotrebujú. 😉

Náš najzaujímavejší jarmok je Trnavský, práve preto, že deťom odkrýva trocha histórie a môžu objaviť rôzne ľudové remeslá napríklad ako sa vyrába hrnček alebo sa prizerať na výrobu dreveného koníka či železného zvončeka. Obdivovať zručnosť rôznych šperkárov, či prizerať sa na zdobenie perníkov.

Rozprestiera sa po celom starom meste. Najradšej máme časť jarmoku, ktorá je na pešej zóne k smerom radnici, práve tu sa nachádzajú tradičné remeslá, handmade výrobky. V tejto časti nájdete zaujímavé darčeky pre všetkých. Drevené hračky či originálne misky, ozdoby, čelenky do vlasov, či šperky. Ale i maškrty ako kráľovské orechy obalené  v rôznych príchutiach, párance, trdelníky i medovníčky.

Počas jarmoku je otvorená radničná veža a za zvýhodnené vstupné sa môžete pozrieť na malý Rím zhora.

Keď popozeráme stánky vyberieme sa za stredovekom do parku vedľa hradieb, kde si svoj tábor rozložili doboví ľudia. Trávia tu celý deň, tak môžete vidieť ako si varia, aké nádoby na to používajú a aké skromné príbytky majú.

Dá sa s nimi zahrať rôzne hry, ako streľba s lukom, hádzanie nožov, či triafanie koliek. Vyskúšať si šermovanie v aréne. Deti sa môžu povoziť na koníkoch, či drevenom kolotoči alebo si pozrieť rôzne vystúpenia, ktoré si pre nich pripravili. Snažia sa to každý rok obmieňať, vždy si tam deti nájdu niečo zaujímavé.

Jarmok má aj svoju komerčnú časť, kde nájdete rôzne stánky s oblečením, obuvou, domácimi potrebami. Samozrejme nechýbajú kolotoče rôzneho druhu, detské i adrenalínové.  Stánky s občerstvením a pitím dotvárajú celkovú atmosféru. Rozvoniava cigánska, či fritovaný zemiak na špajdli, lokše, husacina. Na každom rohu vám ponúkajú burčiak a medovinu.

Počas celého jarmoku je sprievodný program na námestí alebo v amfiteátri, ktorý nájdete na stránke mesta. Tu sa väčšinou predstavia rôzne ľudové zoskupenia, rozprávky pre deti, ale i známe trnavské kapely ako je Bystrík banda, prípadne ste tam mohli počuť aj Máriu Čírovú, ktorá pochádza z Trnavy ale i iné známe tváre zo slovenského hudobného showbiznisu. 

Evely

Som mama 4 detí (2 chalani a 2 baby). Venujem sa účtovníctvu a mám svoj internetový obchod malovane-tricka.sk. Radi trávime čas ako rodina spolu a zažívame niečo nové, dobrodružné na čo môžme potom dlho spomínať…

Zaujal vás článok? Toto sa vám bude páčiť!