Cesta hrdinov SNP - to je chôdza, zážitky, príroda a spomienky v jednom

Cesta hrdinov SNP – to je chôdza, zážitky, príroda a spomienky v jednom

Zuzka 17. 2. 2021

765 kilometrov, prevýšenie 30 000 metrov, niekoľko týždňov chôdze a rozmanité krásy prírody. To je v skratke Cesta hrdinov SNP, naša najdlhšia turistická magistrála, ktorá vedie naprieč Slovenskom a ktorá sa stala životným zážitkom už mnohých turistov. Poďte sa s nami o tejto neobyčajnej ceste dozvedieť viac!

KADIAĽ VEDIE TRASA?

Cesta hrdinov SNP je snom mnohých nadšencov, ktorí túžia aspoň raz prejsť peši cez celé Slovensko. Prechádza väčšinu významných oblastí, ktoré zohrali dôležitú úlohu počas Slovenského národného povstania, alebo počas oslobodzovania krajiny v rokoch 1944 až 1945.

Paradoxom je, že hoci oficiálny smer trasy je Devín – Dukla, snáď 90 % turistov ju ide opačným smerom. Smer východ – západ sa zdá byť prirodzený. Turisti tak prejdú od Duklianskeho priesmyku až na západ po Bradlo, odkiaľ sa pokračuje na Devín. Postupne sa prechádza pohoriami Laborecká vrchovina, Ondavská vrchovina, Busov, Čergov, Šarišská vrchovina, Čierna hora, Volovské vrchy, Spišsko-gemerský kras, Stolické vrchy, Nízke Tatry, Starohorské vrchy, Veľká Fatra, Kremnické vrchy, Žiar, Malá Fatra, Strážovské vrchy, Biele Karpaty, Myjavská pahorkatina a Malé Karpaty. Najvyšším vrchom trasy je vrch Ďumbier (2043 m.n.m.).

ORIENTÁCIA

Celou Cestou, ktorá trvá v priemere 25–28 dní, vás bude sprevádzať červená turistická značka. Pripravte sa na skutočnú rôznorodosť trasy, ktorá prechádza nielen horami, ale na určitých úsekoch zasahuje aj do obývaných kotlín a miest. Pokiaľ budete mať oči doširoka otvorené a budete dávať pozor na už spomínané červené značenie, nestratíte sa – trasa je celkovo dobre značená a zvládnete ju len s mapou, prípadne aj s buzolou.

PLÁNOVANIE

Každý, kto sa vyberie na túto cestu musí v prvom rade dobre poznať svoje limity. Nikto vám nebude merať kilometre, ide o vašu fyzickú a najmä psychickú silu. Jeden deň sa vám pôjde skvele a prejdete naozaj veľa, inokedy to už tak ľahko nepôjde. Určite je dobré, ak ste ešte predtým absolvovali aspoň nejaký dlhší pochod, hoci aj 4-dňovú hrebeňovku, kedy si viete zhruba predstaviť, ako sa vaše telo po pár dňoch na túre správa.

Dôležité je mať aspoň trochu prehľad, kde sa dajú nakúpiť potraviny a vedieť odhadnúť koľko potravín budete potrebovať na viacdňové horské etapy (Volovské vrchy, Nízke Tatry). Ak máte nejaké to kilečko tuku navyše, po ceste ho bez problémov spálite. Voda nie je vážny problém. Každý deň ste schopný dosiahnuť zdroj vody vyznačený na TuristickaMapa­.sk. Dobré je zvyknúť si na skoré ranné vstávanie a prispôsobiť ranný štart očakávanému počasiu, ktoré vie tak isto ovplyvniť počet prejdených kilometrov.

ČO SI ZBALIŤ?

Asi najväčšou dilemou pred takýmto putovaním je: Ako sa rozumne zbaliť?! Samozrejme treba pamätať na praktickosť a váhu – každé zbytočné kilo pocítite. Skutočne nie je dôvod vláčiť na chrbte 25 – 30 kg ťažké „hebedo“.  Nepodľahnite však ani jednému z dvoch extrémov – zbalenie celej domácnosti vs. turistika s jednou igelitkou. Kompletný zoznam vecí jedného z turistov nájdete TU.

Dobrou správou je, že nech už vyrážate z východu alebo zo západu, počas prvého týždňa putovania si chýbajúce veci ľahko dokúpite. Alternatívou je nechať si poslať to, čo potrebujete, poštou na trasu.

UBYTOVANIE

Stan je základnou výbavou väčšiny turistov, no vďaka sieti útulní, prístreškov a chát sa celá trasa dá absolvovať aj bez neho – treba tomu ale podriadiť harmonogram a počítať s určitým nepohodlím.  Pokiaľ však chcete spojiť krásy Slovenska, turistiku po Ceste hrdinov a zároveň pohodlie a hygienu, vyberte si z ponuky krásnych hotelov!

Vyberte si skvelé ubytovanie na trase Cesty hrdinov na Zľavomate!

ZAUJÍMAVOSTI NA TRASE

Nemyslite si, že Cesta hrdinov je iba o bezduchom pochodovaní horami a lesmi. Je to nádherná trasa prechádzajúca najrôznejšími kútmi Slovenska, počas ktorej narazíte napríklad aj naPamätník a cintorín príslušníkov 1. československého armádneho zboruareál Vojenského prírodného múzea (Dukliansky priesmyk) či Pamätník dvoch strážmajstrov ZNB, ktorí padli v boji proti fašistickým banderovským bandám v roku 1948 (pri turistickom smerovníku Sopotnica ústie)

Priamo na trase, prípadne jej významových odbočkách, sa nachádza niekoľko hradov – Zborovský, Dobrovodský, Ostrý kameň, Devín a v jej blízkosti aj hrady Kysacký a Trenčiansky.

Bardejovské námestie je architektonický klenot a hoci trasa ide nepochopiteľne mimo námestia, oplatí sa tam ísť pozrieť.

Ak budete pokračovať v trase smerom z Bardejova, pôjdete aj okolo vzácneho dreveného kostolíka v Hervartove.

Na trase zažijete viacero romantických východov slnka. Možno aj takýto, ako pri vodnej nádrži Palcmanská Maša.

Neďaleko obce Telgárt pod Kráľovou hoľou narazíte unikátnu technickú pamiatku – Chmarošský viadukt.

V Nízkych Tatrách môžno na hrebeňovke natrafíte aj na takýchto spoločníkov.

Pri ceste budete prechádzať aj symbolickým stredom Európy – Svätojánskym kostolom v Krahuliach.

Pri československej hranici vás budú čakať krásne výhľady a možno aj inverzie na vrchole Veľkej Javoriny, kde sa nachádza aj televízny vysielač.

Zhruba 40 km od Veľkej Javoriny sa pokocháte aj takouto vyhliadkou. Nachádza sa blízko monumentálnej Mohyly M. R. Štefánika v Brezovej pod Bradlom.

ZVLÁDOL TO UŽ VÔBEC NIEKTO?

Ak pri čítaní tohto článku iba neveriacky krútite hlavou a pýtate sa, či sa už našiel nejaký „blázon“, čo by túto trasu prešiel, povieme vám jednoducho – áno. Dokonca mnohí. Každý rok sa na túto nádhernú púť vyberú desiatky nadšencov Slovenska a jeho prírody. Niektorí z nich dokonca vysielajú svoje zážitky cez LIVE STREAM a umožňujú tak ostatným aspoň trošku nahliadnuť do tohto dobrodružstva. Ak by ste si to chceli vyskúšať aj vy, stačí sa aspoň týždeň pred odchodom ozvať na info@cestasnp.sk.

Krásu tejto cesty vám priblíži aj dokument Adama Lisého „Volanie diaľok“, ktorý zaznamenáva odhodlanie Patrika Hroteka, Mikuláša Kériho a Ivana Mudroňa, ktorí sa ju podujali prebehnúť, a to za rekordných 9 dní! Ani dámy nezaostávajú – pre takýto náročný beh sa rozhodla aj krásna a vytrvalá moderátorka a herečka Lenka Vacvalová.

Pokiaľ však holdujete písaným zážitkom, zalistujte si cestopisným románom od Patrika Slaninu „Červená“.

RADY NA ZÁVER

  • Nevyrážajte do zlého počasia – ak vám má na začiatku tri dni pršať, začnite radšej o tri dni neskôr. Dažďu sa nevyhnete, ale ľahšie sa mokne, keď už máte niečo za sebou.
  • Dobrí ľudia vám vždy pomôžu
  • Nevzdávajte to pri prvých problémoch – každý krok vás posúva bližšie k vytúženému cieľu, robíte to predsa kvôli sebe

Cesta hrdinov SNP je púť, na ktorej sa nedá neuspieť, hoci by ste ju aj nedokončili. Slovensko je krásna krajina s milými ľuďmi, len si to v každodennom zhone neuvedomujeme.

Zuzka

Som rodáčka zo Žiliny, ktorá si momentálne užíva život v hlavnom meste. Recept na moje šťastie tvoria dobré príbehy, krásne miesta, chutné jedlo a veľa smiechu! :)

Zaujal vás článok? Toto sa vám bude páčiť!