Na prechádzke s deťmi: 4 krásne parky v Bratislave a blízkom okolí

Na prechádzke s deťmi: 4 krásne parky v Bratislave a blízkom okolí

Tami 30. 9. 2019

Rozmýšľate, ako stráviť voľný deň so svojim dieťaťom? Vyrazte na čerstvý vzduch! Na tieto miesta sa vybrala aj naša blogerka Tami, ktorá so svojou rodinou rada navštevuje výnimočné miesta.

PARK ANDREJA HLINKU V RUŽINOVE 

Park Andreja Hlinku sa nachádza v bratislavskom Ružinove, v časti Trávniky. Nájdete ho hneď vedľa električkovej trate, medzi zastávkami Herlianska a Tomášikova. V blízkosti sa nachádza ružinovský Dom kultúry, Univerzitná nemocnica s poliklinikou a množstvo reštauračných zariadení. 

Pôvodne Park Karola Šmidkeho nesie v súčasnosti názov po jednej z najznámejších osobností slovenského národného hnutia – Andrejovi Hlinkovi. Za jeho návrhom stojí architekt Ferdinand Milučký. Park bol v roku 2014 zrekonštruovaný a nadobudol dnešnú podobu. 

Najväčšou dominantou parku je pompézna fontána s dvoma obrovskými ramenami, z ktorých steká voda a vytvára tak dojem vodného závoja. Plocha fontány leží tesne pod úrovňou parku a vedú k nej betónové stupienky. Okrem toho sa v nej nachádza i malý ostrovček, ktorý sa počas kultúrnych podujatí často využíva ako pódium.

Deti fontánu zbožňujú a vďaka stupienkom sa vedia dostať až k vode.

V západnej časti parku sa nachádza aj menšia Vejárová fontána v tvare polkruhu. Určite oceníte i množstvo lavičiek a farebné plochy vysadených kvetov. Park je popretkávaný chodníkmi a je teda ideálny na príjemnú prechádzku s kočíkom, ranný beh alebo miesto, kde sa vaše ratolesti môžu naučiť korčuľovať alebo bicyklovať. V letných mesiacoch sa môžete osviežiť zmrzlinou v stánku „U Aziriho“,

Počas celého roka sa na tomto mieste odohráva množstvo kultúrnych podujatí. Na jar je to Veľká noc deťom, v máji nechýba majáles, v lete zas precvičovanie jogy. Na jeseň môžete navštíviť pivobraniehodové slávnosti a v zime deti určite ocenia vystúpenie Mikuláša.

BIOPARK OSTREDKY V ČASTI TRÁVNIKY

Vo všeobecnosti majú ihriská v parkoch jednu obrovskú výhodu oproti tým, ktoré sú mimo nich. Keď nakoniec vaše deti omrzia všetky šmýkačky a preliezačky, je tu ešte veľa iných možností, ako sa zabaviť.

Park je ohraničený ulicami Ostredková, Vladimíra Clementisa, Sputniková a Planét. Východiskovým bodom pre tých, ktorí využívajú mestskú hromadnú dopravu, je zastávka Súmračná. Ak by ste sa sem vybrali autom, parkovať sa dá pred okolitými panelákmi.

Detské ihrisko je vsadené do naozaj pôsobivého prostredia. Napriek tomu, že ste doslova obklopení sídliskovými panelákmi, nemáte ten pocit. Biopark Ostredky je plný zelene, nájdete tu obrovské trávnaté plochy popretkávané chodníkmi ako aj množstvo lavičiek na odpočinok. V každom ročnom období je iný a vždy má svoje čaro. Na jeseň je plný pestrofarebného lístia, v zime zas ponúka možnosť užiť si tu parádnu sánkovačku sa na malom kopci, ktorý súčasťou areálu. Na jar tu krásne rozvoniavajú kvitnúce stromy a v lete vás  doslova láka rozložiť si deku a urobiť si tu piknik. 

Na ihrisku nájdete hojdačky pre menšie i väčšie deti, ako aj populárne hojdacie koníky. Deti sa určite zabavia na rôznych preliezačkách, nechýbajú ani mini lezecké steny či šmýkačky. A môžu si vyskúšať aj malú lezeckú sieť. Okolo ihriska sú rozmiestnené lavičky.

Hneď vedľa detského ihriska sa nachádza fitpark s rozmanitými cvičiacimi strojmi. Vstup do fitparku je bezplatný.

Pár metrov od ihriska nájdete podnik s terasou, kde sa môžete občerstviť. V blízkosti parku sa nachádza aj menší obchodný dom s potravinami. Ak si teda zabudnete niečo doma, tu to viete veľmi rýchlo kúpiť.

ZÁMOCKÝ PARK V STUPAVE

Napriek tomu, že sa zámocký park nachádza v centre Stupavy, ponúka množstvo zelene. Ak by ste sa ho rozhodli navštíviť autom, zaparkovať môžete blízko pri vstupe, vedľa Kostola sv. Štefana. Park je v letnej sezóne (apríl až október) otvorený denne od 6:00 do 21:00. V zimnej sezóne (november až marec) o hodinku kratšie, teda do 20:00.

Pri vstupe do parku sa nachádza kaštieľ, niekdajšie sídlo vysokej uhorskej šľachty. Ten sa však v súčasnosti využíva ako domov dôchodcov a pre verejnosť nie je prístupný. O kúsok ďalej nájdete jazero, ktoré spolu s okolitou prírodou vytvára nádhernú scenériu. Tečie pri ňom Stupavský potok a keď prejdete na jeho druhú stranu, objavíte detské ihrisko s rôznymi preliezačkami, šmýkačkou a hojdačkami. Samozrejmosťou sú lavičky, ktoré sa nachádzajú v celom areáli. 

Po parku sa vďaka chodníku môžete bezpečne a jednoducho pohybovať aj s detským kočíkom alebo invalidným vozíkom. V teplejších dňoch ponúka skvelú príležitosť schovať sa pred slnečnými lúčmi. A ak by ste pri prechádzke vyhladli, v jeho bezprostrednom okolí nájdete hneď niekoľko možností na občerstvenie. Takže už len dobrú náladu, príjemné počasie a hor sa na prechádzku!

RUSOVSKÝ PARK

Do parku sa pohodlne dostanete mestskou hromadnou dopravou, stačí vystúpiť na zastávke Kaštieľ Rusovce. Ak prídete autom, zaparkovať môžete priamo pri vchode do parku.

Dominantou parku je Rusovský kaštieľ. Ide o neogotickú stavbu, ktorá slúžila ako šľachtické sídlo. V súčasnosti však nie je prístupný pre verejnosť a chátra. Je to naozaj veľká škoda, pretože kaštieľ je naozaj nádherný.

K celému parku sa viaže zaujímavá história. Na poľovačky sem zvykol chodievať aj cisár Karol, otec Márie Terézie. O panstvo sa tu v minulosti starala aj princezná Stephanie so svojím manželom.

Hlavná lúka je udržiavaná a je aj pravidelne kosená. Deti sa tu vybehajú a vyšantia do sýtosti.

Pri vstupe do parku nájdete aj pomerne rozsiahle detské ihrisko so šmýkačkami, hojdačkami a rôznymi preliezačkami. Samozrejmosťou sú lavičky, kde si oddýchnete a načerpáte energiu z prírody. Ak by ste vyhladli,   hneď vedľa ihriska sa nachádza reštaurácia SĽUK aj s príjemným posedením na terase. 

Rusovský park je ideálny na prechádzky v každom ročnom období. Stretnúť tu môžete cyklistov či kočíkujúce mamičky, keďže veľká časť parku je bezbariérová.

Tami

Odjakživa som zbožňovala cestovanie a spoznávanie nových miest. Teraz, keď som už mamou, zbožňujem to ešte viac, pretože mi do mojej cestovateľskej partie pribudol skvelý parťák.

Zaujal vás článok? Toto sa vám bude páčiť!