Kde nájsť kúsok raja? V Dobšinskej a Palcmanskej Maši!

Kde nájsť kúsok raja? V Dobšinskej a Palcmanskej Maši!

Andy 10. 10. 2019

Pekné jesenné dni priam lákajú na rodinný výlet niekam do prírody. Vyskúšajte príjemný okruh na samom okraji Slovenského raja –  okolo Dobšinskej a Palcmanskej Maše. Ten je vhodný nielen pre rodinky s deťmi, ale aj so psíkmi.

Našu túru začíname pri bráne do Slovenského raja, na okraji obce Stratená. Tu môžeme nechať zaparkované auto a prejsť kúsok – opatrne – po ceste smerom na Dobšinský kopec. Nad obcou a vodnou nádržou Dobšinská Maša odbočíme na poľnú cestu, odkiaľ sa nám pomaly odkryje údolie s priehradou. 

Okruh okolo Dobšinskej a Palcmanskej Maše je bohatý na pekné výhľady, ale zároveň sa deti môžu zabaviť na rôznych atrakciách, keďže sa nachádzame priamo v turistickom stredisku.

Palcmanskú Mašu obídeme celú, prejdeme i po priehradnom múre nádrže, ktorá slúži ako horná nádrž prečerpávacej vodnej elektrárne (spodná nádrž sa nachádza v Dobšinej). V krásnej čistej vode môžeme pozorovať ryby, v letných mesiacoch sa i okúpať či člnkovať sa.

V obci Dedinky sa možno posilniť na ďalšiu časť túry (vedie lesom po červenej značke) a cez Stratenskú pílu s nádhernými výhľadmi na riečku Hnilec, ktorá je tu nádherne sfarbená do tyrkysova sa presunieme cez mierne stúpanie a následne klesanie cez kopec (opatrne, cestou sú aj menšie rebríky).

Treba nakuknúť aj smerom, odkiaľ sme prišli, tam Hnilec križuje železničný most a po opačnej strane rieky sa v kopci medzi stromami ukrýva železničný tunel. Pomaly sa vrátime po asfaltovej cestičke k východiskovému bodu. V tejto časti trasy môžeme obdivovať vysoké bralá po jednej strane a riečku Hnilec po druhej.

Ak máte ešte chuť na ďalšiu vychádzku, zo Stratenej sa môžete presunúť na vyhliadku na Dobšinskom kopci, ktorá ponúka nádherné výhľady na okolitú krajinu, alebo opačným smerom k Dobšinskej ľadovej jaskyni a ďalej k Telgártu – na prameň Hrona. 

Andy

Už roky som rodinná manažérka, organizátorka, opatrovateľka, kuchárka, cestovateľka - jednoducho mama. A teraz som aj mama - ambasádorka.

Zaujal vás článok? Toto sa vám bude páčiť!