Vápenná – Roštún

Vápenná – Roštún (752 m n.m.), je tretím najvyšším vrchom pohoria Malé Karpaty. Na jeho vrchole sa nachádza 5 metrov vysoká železobetónová rozhľadňa v tvare obelisku s oceľovou plošinou a rebríkom. 

Na toto miesto sa vybrala aj naša blogerka Veron, ktorá so svojou rodinou rada navštevuje výnimočné miesta.

Jeden z najkrajších vrcholov Malých Karpát je určite Vápenná-Roštún, na cestu sem si môžete vybrať dve trasy – zo Sološnice alebo z Plaveckého Podhradia. Obe sú vhodné pre rodiny s deťmi, dĺžka aj náročnosť trasy je podobná z oboch miest.

Trasa: Sološnica – Malá Vápenná – Vápenná a späť

Toto je trasa dĺžkou aj náročnosťou ideálna aj pre najmenších členov rodiny. Zaberie Vám približne 3 hodiny a odmenou vám budú krásne výhľady na okolité vrchy. Na vrchole je vybudovaná železobetónová rozhľadňa, ktorej výška dosahuje 5 metrov a ktorá ešte viac umocní zážitok z výhľadov, ktoré sa tu naskytujú.

Z Bratislavy sa do Sološnice dostanete za približne 45 min. Ak sa nechcete prechádzať po asfaltovej ceste v obci Sološnica, odporúčam zaparkovať na konci dediny odkiaľ vedie cesta rovno do lesa. Zelené značenie vás dovedie až k Zákazu vjazdu, takže určite sa nestratíte.

Po asi pol hodinke mierneho stúpania po zelenej značke sa dostanete k smerovníku Malá Vápenná odkiaľ cesta pokračuje po červenej značke smerom na vrchol kde sa dostanete približne za hodinku.

Tip pre náročných

My sme si vybrali dlhšiu trasu, okruh zo Sološnice na Vápennú a následne cez Mesačnú lúku, Sklený vrch, Sklenú hutu a cez Sedlo Skalka naspäť do Sološnice. Tento okruh má do 20 km, takže sa treba pripraviť na celodenný výlet.  

Lajk od maminy Veron

Výhodou je, že po ceste sa tu nachádzajú altánky a ohniská, kde si môžete s deťmi oddýchnuť, prípadne opiecť nejakú dobrotu a načerpať energiu.