Výstup na vrchol Skalnatá

Skalnatá je vrchol v Malých Karpatoch, ktorý sa svojou nadmorskou výškou 704 m. n. m. radí medzi tzv. malokarpatské sedemstovky. Kopec je u turistov obľúbený predovšetkým kvôli krásnym kruhovým výhľadom na tri svetové strany. Túra na Skalnatú je pomerne nenáročná, s trochou kondičky ju zvládnu všetci, vrátane menších detí. Počas túry si však treba šetriť sily, pretože posledných pár sto metrov pred vrcholom je poriadne strmých a dajú zabrať. Odmenou vám však bude očarujúci výhľad.

Ako sa dostanete na Skalnatú? Východiskových bodov je viacero. Azda najobľúbenejšia a zároveň aj najkratšia trasa sem vedie zo Zochovej chaty, pri ktorej pohodlne zaparkujete na rozľahlom parkovisku. Odtiaľ sa vydáte po žltej značke na Čermák, resp. Čermákovú lúku, ktorá je ideálnym miestom na opekačku či táborenie.

Nájdete tu prístrešky s posedením, hojdačky a dokonca aj malú studničku. Z Čermákovej lúky pokračujte po červenej značke smerom na Skalnatú. Pozorne však sledujte značku, po pár metroch sa nečakane stáča prudko doľava. Celkovo vám túra na Skalnatú zo Zochovej chaty zaberie približne 1,5 hod.. O trochu dlhšou je trasa z Pezinskej baby, cestou prejdete aj ďalšiu malokarpatskú sedemstovku – Čmeľok. Na Skalnatú sa dostanete aj z Perneku či Kuchyne, rátajte však s dlhšou túrou.

Dobre vedieť: Túra nie je vhodná pre bicykle či kočíky, aj keď v čase, keď sme tam boli s deťmi my, sme tam na pár odvážnych cyklistov natrafili. 

Lajk od Tami

"Na samotnom vrchole kopca je zopár lavičiek a osamelý strom, ktorý je charakteristickým znakom Skalnatej. Býva obľúbeným cieľom viacerých fotografov. Výhľady z kopca sú očarujúce. Mnohí na Skalnatú zavítajú, aby si tu užili východ či západ slnka. Skutoční zanietenci môžu na Skalnatej aj prespať, prípadne využiť prístrešky neďalekej Čermákovej lúky."