9 tipov na výlety v okolí Bratislavy, kde nestretnete veľa ľudí

9 tipov na výlety v okolí Bratislavy, kde nestretnete veľa ľudí

Tami 18. 9. 2020

Bratislava – to nie je iba preplnené centrum a Kamzík. Rozhľadne, kopce, jazerá? Mamina Tami vám ukáže 9 čarovných miest v okolí hlavného mesta, ktoré vás očaria a veľa ľudí tu našťastie nestretnete.

Jarovská bažantnica

Napriek tomu, že sa nachádza v podstate v hlavnom meste, veľa miestnych o nej nikdy nepočulo. A pritom je to miesto ako stvorené na príjemné prechádzky. Jarovská bažantnica je chránený lesný areál nachádzajúci sa medzi Petržalkou a Jarovcami, blízko hraníc s Rakúskom. My sme sa k nej vybrali od Slnečníc, pešo nám to k začiatku lesa zabralo približne 30 – 40 minút.

Vstup do bažantnice je možný z viacerých strán. My sme si ako cieľ vytýčili barokový most nachádzajúci sa v jej západnej časti. Celú Bažantnicu sme teda obišli po severnej strane a do lesa sme vošli pri vstupe od repkového poľa, odkiaľ je to k krásnemu barokovému mostu len kúsok. V prechádzke môžete pokračovať ďalej a objavovať ostatné zákutia tohto zabudnutého, no o to viac čarovného miesta.

Barokový most v Jarovskej bažantniciBarokový most v Jarovskej bažantnici

Pozorovateľňa vtáctva DUNA

Nie je to tak dávno, čo spoluprácou študentov architektonických škôl, ich pedagógov a subdodávateľov vznikla priamo na brehu Dunaja zaujímavá stavba. Pozorovateľňa DUNA sa nachádza priamo na Hrušovskej zdrži, mieste, kde môžete zazrieť viaceré druhy vodného vtáctva. Nachádza vedľa dunajskej hrádze, približne 1,5 km proti prúdu rieky od vstupu na hrádzu v obci Hamuliakovo.

Drevená pozorovateľňa predstavuje vyvýšenú oblú stavbu s dreveným zábradlím. Vysoká je približne 3 metre, čo zabezpečuje dobrý výhľad na Dunaj a jeho okolie. V pravej časti stavby pod strechou nájdete priestor vyhradený na úkryt pred dažďom a vetrom, prípadne aj ostrým obedňajším slnkom. Pozorovateľňa DUNA tak predstavuje miesto nielen na pozorovanie miestnej fauny a flóry, ale aj na oddych počas výletu.

Pozorovateľňa vtáctva DUNAPozorovateľňa vtáctva DUNA

Rozhľadňa Svätý Jur

Ak ste fanúšikom pôsobivých výhľadov, ale necítite sa na náročnú turistiku, máme pre vás tip, kde pri minimálnej fyzickej námahe získate, ako sa hovorí, veľa muziky. Priamo nad Svätým Jurom sa nachádza aj sympatická mini rozhľadňa, ku ktorej sa dokonca môžete vyviezť priamo autom. Ak si však chcete vychutnať atmosféru vinohradníckeho prostredia a trochu unaviť deti, odporúčame zaparkovať v Svätom Jure na začiatku ulice Bratislavské záhumenice, nájdete tu dve parkovacie miesta. Ak by boli obsadené, skúste zaparkovať v obci.

Od ulice Bratislavské záhumenice vedie panelová cesta, po ktorej sa približne po 20 minútach chôdze mierne do kopca dostanete až k rozhľadni. Terén je vhodný aj pre detský kočík. Napriek nízkej výške ponúka rozhľadňa krásne výhľady na samotný Svätý Jur, vinohrady, ale aj Malé Karpaty.

Rozhľadňa Hrušovská zdrž v Čunove

Dunaj je v oblasti Hrušovskej zdrže ako stvorený na pozorovanie desiatok druhov vodného vtáctva. My sme sa rozhodli preskúmať rozhľadňu nachádzajúcu sa hneď vedľa hrádze v bratislavskom Čunove. Ak sa sem vyberiete autom, zaparkujte pri miestnom kostole. Pokračujte Turistickou ulicou až ku hrádzi, kde sa cez most dostanete na druhú stranu ramena. Na tomto mieste zíďte z hrádze a pokračujte približne 300 smerom k Dunaju.

Medzi stromami nájdete ukrytú približne 6 metrov vysokú drevenú rozhľadňu - má jedno poschodie, ktoré je pomerne priestranné, k dispozícii sú dve lavičky a tabuľa s popisom miestneho vtáctva. Údajne najlepší čas na pozorovanie vtáctva na Hrušovskej zdrži je v mesiacov december až február. Avšak výhľad z rozhľadne je zaujímavý po celý rok. Okrem vtáčích ostrovov či lodí na Dunaji, dovidíte voľným okom aj na galériu Danubiana.

Malá Baňa

Ak hľadáte miesto na nenáročnú turistiku s deťmi v okolí Bratislavy, určite vyskúšajte prechádzku na vrchol Malá Baňa v Malých Karpatoch, ktorý má výšku 361 m n. m. a nachádza sa nad Račou. Ak sa sem rozhodnete ísť autom, zaparkovať môžete na priestrannom parkovisku pri Račianskom amfiteátri. Odtiaľ nasledujte modrú turistickú značku. Cesta vám zaberie približne 30 – 40 minút, s malými deťmi možno o niečo dlhšie. Na samotnom vrchole vás čaká prekrásny výhľad na okolitú prírodu Malých Karpát. Nájdete tu aj hojdačku, lavičky, ohnisko či horskú knižnú búdku. Na vrchu kopca vyniká drevený kríž, ktorý tu osadil turista a milovník Malých Karpát Roman Kučera. Na kríži nájdete vrcholovú knihu, môžete si tu urobiť pamätnú pečiatku a zaujímavosťou je aj samoobslužný bufet v podobe vojenskej debny.

Pozorovateľňa vtáctva v Čunove

Príjemná rodinná prechádzka a trošku vzdelávania k tomu – presne to vám zaistí výlet k unikátnej pozorovateľni vtáctva v bratislavskom Čunove. Prechádzku odporúčame začať pri Kostole sv. Michala Archanjela, kde môžete zaparkovať. Hneď za cintorínom odbočte cez rampu doľava na štrkovú cestu. Po približne 500 metroch uvidíte odbočku doprava, ktorou sa po pár minútach dostanete k samotnej pozorovateľni. Nezľaknite sa, ak sa budete musieť sem-tam prekročiť nejaký väčší konár, idete dobre, pozorovateľňa je totiž ukrytá v lese. Z tohto dôvodu neodporúčame brať na tento výlet detský kočík. Pozorovateľňa je celá z dreva s viacerými otvormi na pozorovanie miestnej fauny a flóry. Jej súčasťou je aj menšia tabuľa s popisom vtáctva, ktoré tu s najväčšou pravdepodobnosťou môžete vidieť.

Rozhľadňa Hniezdo v Malinove

Máte radi rozhľadne? Máme pre vás tip na návštevu takej, ktorá vám určite učaruje. Svojou výškou síce nevyniká, ale jej prevedenie je veľmi originálne. Navyše, ak sú vaše deti fanúšikmi Spievankova potešia sa ešte viac, práve na tomto mieste bol totiž natočený klip k pesničke Doktor ďateľ a sestrička lastovička. Rozhľadňa Hniezdo sa nachádza pri obci Malinovo. Zaparkujte preto tu, ideálne na Cintorínskej ulici, po ktorej potom pokračujte pešo až na koniec obce. Následne odbočte doprava na poľnú cestu, vedie tade aj náučný chodník „Na dobrej stope“. Prejdete okolo drobných chatiek a na konci poľnej cesty už na vás medzi stromami bude čakať cieľ v podobe rozhľadne.

Rozhľadňa Hniezdo je vysoká 7 metrov a môžete z nej pozorovať Malý Dunaj a okolitý les. Keď vedľa nej prejdete po drevenej lávke, dostanete sa na chodníček, ktorý vás zavedie k ďalšiemu krásnemu miestu – Zelenej oáze. Je to v podstate menšia zelená lúka na brehu Malého Dunaja, ktorej súčasťou je aj bobrí hrad. Ide teda o príjemné miesto na rodinný výlet či už pešo alebo aj na bicykloch.

Korzo Zálesie

Len nedávno vznikol na Malom Dunaji areál ako stvorený na výlet s deťmi. Ide o vychádzkové korzo v obci Zálesie. Ak sa tu vydáte autom, zadajte do navigácie Záleský maják. Zaparkovať môžete priamo pred areálom na obratisku autobusov. Počet miest je obmedzený, preto odporúčame návštevu naplánovať na pracovné dni, prípadne prísť skoro ráno alebo neskôr podvečer.

Hlavnou atrakciou je jednoznačne drevené mólo, ktoré slúži ako pešie či cyklistické prepojenie na blízku rekreačnú lokalitu. Pri vstupe na mólo sa nachádza Záleský maják s výhľadom na Malý Dunaj a popisom miestnej fauny. Na konci móla môžete pokračovať v prechádzke po kamenistej ceste ďalej popri miestnych chatkách. Pred vstupom na mólo ako aj na výbežkoch samotného móla nájdete prístrešky s lavičkami, kde si môžete príjemne posedieť.

Jazero Kopáč

Vedeli ste, že hneď za známou bratislavskou rafinériou sa nachádza prekrásna prírodná rezervácia? Volá sa Ostrov Kopáč a je súčasťou Chránenej krajinnej oblasti Dunajské luhy. Hlavnou časťou ostrova je Biskupické rameno lemované lužným lesom, zároveň tu nájdete aj oblasti pripomínajúce africkú savanu. Jedným z najväčších lákadiel tejto oblasti je jazero Kopáč.

K jazeru sa dostanete nenáročnou prechádzkou, ktorú zvládnu aj najmenšie deti. Ak prichádzate autom, odporúčame zaparkovať na Micherovej Zátoke, hneď pri rampe. Odtiaľ môžete ísť pešo až ku ramenu rieky, cez ktoré by mal viesť most. Po pár metroch odbočíte doprava a ste už takmer pri vode.

Jazero Kopáč je očarujúce. Ak vystihnete slnečný deň, vyniknú aj jeho prekrásne farby. Určite sa prejdite okolo jazera, natrafíte na skokanský mostík, ktorý je ale ozaj len pre odvážlivcov. Ľudia sa však v jazere zvyknú aj kúpať.

Ďalšie tipy na krásne výlety objavíte v našom Výletníku.

Vyberte sa aj vy do Bratislavy a pritom sa pohodlne ubytujte!

Tami

Odjakživa som zbožňovala cestovanie a spoznávanie nových miest. Teraz, keď som už mamou, zbožňujem to ešte viac, pretože mi do mojej cestovateľskej partie pribudol skvelý parťák.

Zaujal vás článok? Toto sa vám bude páčiť!